ktorý bude 18. apríla. Mária Poláková, riaditeľka Regionálneho strediska v Prešove v úvode oboznámila prítomných o miestach pôsobnosti prešovského Pamiatkového ústavu. Je to celý Prešovský kraj a dva okresy Košického kraja, Gelnica a Spišská Nová Ves.
Práve v tomto regióne je najväčší výskyt drevených kostolíkov na Slovensku (27), o ktorých je pripravovaná výstava fotografií Dionýza Dugasa (na obr.), Drevené perly Karpát, ktorá bude otvorená práve v deň pamiatok v Krajskom múzeu v Prešove. O tejto výstave a o tom, prečo práve drevené kostoly, hovorila ďalej riaditeľka. "Táto výstava súvisí s jubilejným rokom 2000 a s tým, že v minulom roku sa po nejakých desaťročiach opäť dostalo zo strany štátu mimoriadnej pozornosti práve obnove drevených kostolíkov, zo štátneho fondu kultúry Pro Slovakia. Drevené kostolíky sú skutočne perlami v rovine materiálnej, ale okrem toho sú perlami práve preto, že sú nositeľmi duchovna, pre to vznikli a preto prežili,"
Autor výstavy Dionýz Dugas sa ujal slova po riaditeľke. "K fotografovaniu kostolov som sa dostal po prvýkrát, keď som fotil kostolík v Poloninách. Až keď som robil druhú knihu z Východných Karpát, až vtedy sa mi kostolíky zasnúbili, s fotografickým osudom mojej práce," vysvetlil autor, a dodal že až do tejto chvíle sa snažil mapovať kostoly predovšetkým v detailoch. Potom začal pri fotení využívať aj emotívny námet a robiť fotografiu umeleckejšou. "Keďže tieto fotografie už nie sú vhodné na publikovanie, rozhodli sme sa s pani riaditeľkou, že z toho urobíme výstavu," povedal autor. Na výstave bude mať 35 fotografií, ktoré budú doplnené básňami kurátorky výstavy, Emílie Husárovej. Ďalej prezradil, že na vernisáži zaspieva aj Gréckokatolícky spevácky zbor z Bohosloveckej fakulty Prešovskej univerzity. K tomuto autor povedal: "V programe chceme navodiť atmosféru východného duchovného obradu, ktorý v týchto kostolíkoch prebieha. Aby sme ukázali, že tieto objekty sú niečím, čo žije. Hlavným cieľom tejto akcie, je aby sme kostolíky propagovali a zháňali ďalšie prostriedky na ich údržbu, či skultúrnenie."
Ako sa vyjadrila riaditeľka M. Poláková, "Aj keď sa možno fond Pro Slovakia v minulosti dostal do povedomia verejnosti negatívne, minulého roku sa pričinil o očistenie svojho mena. Z vyše 21 miliónov korún pre pamiatky na celé Slovensko, investoval minulého roku do drevených kostolíkov štyri a pol milióna. Tu si netreba myslieť, že vyťahujeme tieto pamiatky na svetlo verejnosti len vtedy, kedy sa nám to hodí, chceme, aby žili, aby sa dostali do života spoločnosti." V minulom roku prebehla rozsiahla rekonštrukcia na mnohých z týchto pamiatok, zaujímalo nás, ktoré sú stále v stave ohrozenia. "Kostolík v Krajnom Čiernom je v polovičnej fáze obnovy, mobiliáre, ktoré z neho boli vymiestnené, nie je možné vrátiť, kým sa neurobí kompletné ošetrenie, ktoré nepotrebuje len náter, ale častokrát aj vlastná hmota. Je smutné, že hoci patrí medzi sto najohrozenejších pamiatok na svete, nebola podaná žiadosť o príspevok na Pro Slovakia. Ohrozené sú aj kostolíky v Dobroslave, Šemetkovciach, Ladomírovej," vymenovala riaditeľka a dodala, že pri týchto pamiatkach treba pristupovať k oprave, aj keď preteká jeden drevený šindeľ, ktorý sa dá vymeniť za desať korún, nie keď je kostol v stave na ktorého opravu bude treba stotisíce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.