musia položiť otázku, či haldy smetia patria práve tam, do blízkosti aj tak ťažko skúšanej rieky Tisa. O stave skládky sme sa informovali u starostu obce Malé Trakany Arpáda Petríka, pretože v čase našej návštevy sme starostu Veľkých Trakan nezastihli.
"Skládka patrí Veľkým Trakanom a musí sa likvidovať do konca júla. Od 1. augusta má totiž na území okresu Trebišov zatiaľ povolenie na činnosť iba jedna skládka, a to vo Veľkých Ozorovciach. Obce v súčasnosti preto hľadajú riešenia na hospodárenie s odpadom. Okres ako taký uvažuje o výstavbe skládky v Ladmovciach, do ktorej filozofie sa zapájajú v podstate všetky obce, ale vyžaduje si to obrovské náklady. Minule sme mali spoločné stretnutie, ale iba som sa rozčúlil," krúti hlavou starosta.
Podľa neho celá akcia sa začína z opačného konca. "Nie sú ešte stavebné povolenia, ani súhlas Ladmovčanov, ale už sa založila nezisková organizácia a vybralo vstupné. Kúpil sa kameňolom, ide sa kupovať pozemok, ale chýba súhlas. Pretože do 1. augusta musíme nájsť riešenie, tak tá skládka v Ladmovciach aspoň pre nás vyzerá neaktuálne".
Obce patriace do takzvaného miniregiónu sa združujú v regionálnom trojhraničí - sú to Čierna nad Tisou a okolité obce Malé a Veľké Trakany, Biel, Čierna a Boťany. Tie uvažujú o celkom inom riešení.
"Je to možnosť likvidovať odpad v Spaľovni odpadov v Košiciach. Boli sme tam pred dvoma týždňami a dozvedeli sa, že sú vyťažení iba na 50 percent. Naše možnosti sú tam".
Plán miniregiónu spočíva v spolupráci so železnicou v Čiernej nad Tisou."Obce kúpia lis, železnica poskytne nákladné autá a vagóny, na ktorých sa zlisovaná odpad odvezie do košickej spaľovne. A čo je hlavné, cenovo je takéto riešenie veľmi výhodné", zhodnotil celý plán A. Petrík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.