v blízkosti plota, o ktoré sa starali najmä deti, ktosi spílil. Teda nie celé, iba vrcholce. Spúšť "neznámeho votrelca" doslova rozčúlila členov vedenia reedukačného domova.
"Keďže sú orezané len stromčeky v blízkosti drôtov s vysokým napätím, predpokladám, že ide zrejme o prácu zamestnancov elektrární. Nechápem však, prečo nás dopredu neupozornili na to, že sa chystajú stromy orezať. Boli by sme tak urobili my sami a určite šetrnejšie. Veď sa pozrite, z mladých zdravých stromov vyteká miazga, čo nedokázali ani ošetriť rezy. Navyše, čo si máme teraz počať s drevom, ktoré tu ostalo? Keby sme boli vedeli, že stromy káblom prekážajú, boli by sme ich už skôr orezali a použili čečinu a konáre napríklad pri vianočnej výzdobe, alebo pri nejakých ručných prácach. Roky sa tie stromy pestovali, a teraz, pozrite na ten výsledok," posťažoval sa nám riaditeľ reedukačného ústavu Tibor Palko.
Vybrali sme sa pátrať po vinníkovi. Ako správne predpokladal T. Palko, išlo o zamestnancov Rozvodného závodu Košice Slovenských elektrární. Vysvetlenie nám poskytol Ing. Marián Mihaľák, technik pre oblasť Košice.
"Bežný postup v prípadoch, keď strom nebezpečne zasahuje do drôtov vysokého napätia je taký, že vopred na túto skutočnosť upozorníme majiteľa stromu a požiadame ho, aby si ho orezal sám. Výnimkou sú len prípady, keď je hlásená porucha na vedení. Vtedy strom orezávame aj bez súhlasu majiteľa a vyrozumieme ho neskôr. Tak tomu bolo aj v tomto prípade. Bola hlásená porucha a tak sa vo štvrtok popoludní stalo, že naši pracovnici stromy orezali. Postupovali však riadne podľa platných zákonov," uistil nás M. Mihaľák.
Zdôraznil, že aj bez ich upozornenia by si mali samotní ľudia uvedomiť, že ak sú konáre stromu vo vzdialenosti menšej ako meter od drôtov vysokého napätia, je nevyhnutné ich odstrániť. Inak hrozí najmä v daždivom počasí dokonca nebezpečenstvo zabitia elektrickým prúdom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.