tak dlho, prekvapil. Asi si napokon predsa len mali čo povedať. Hlavnou témou rokovaní bol, ako ináč, pripravovaný vstup amerického investora, teda spoločnosti US Steel do VSŽ, ktorý spochybňuje okrem niektorých minoritných zahraničných akcionárov práve Hutník.
"Po vysvetlení niektorých záležitostí došlo k dohode vo viacerých bodoch. Je záujmom oboch strán, aby sa redukcia zamestnanosti riešila prirodzeným úbytkom, zhodli sme sa na potrebe vstupu investora ako aj na tom, aby podniky, ktoré nebudú časťou jadra spoločnosti, zostali zdravé s perspektívou do budúcnosti," vyhlásil prezident VSŽ Gabriel Eichler.
Jaroslav Gruber pre zmenu špecifikoval výhrady k podpísanému Memorandu o porozumení.
"Najviac výhrad máme k cene, ktorá je pri ponúkaných 60 miliónoch dolároch mizerná, ak nechcem použiť silnejšie slovo. Pred dvomi rokmi do spoločného podniku so železiarňami US Steel vložil 65 miliónov dolárov a do celých železiarní to má byť len 60?" - pustil svoj starý song J. Gruber a dodal, že optimálnych by bolo podľa neho aspoň 400 miliónov USD. V prvých desiatich rokoch má US Steel síce preinvestovať 700 miliónov dolárov, ale podľa odborárskeho bossa a predsedu predstavenstva Hutníka, samotné odpisy vo VSŽ predstavujú 2 a pol miliardy korún ročne, čiže ide o prirodzené získanie prostriedkov a nie prílev zahraničného kapitálu. Členovia predstavenstva zástupcom Hutníka na margo ceny povedali, že bola podpísaná najvýhodnejšia ponuka, aká sa dala dohodnúť. Podľa Grubera by garancie za prijaté úvery mala niesť US Steel a nie VSŽ. Zastáva tiež názor, že aj po vstupe by mala ostať zachovaná značka VSŽ na produktoch železiarní. Dodal, že ak US Steel nezdvihne cenu, Hutník jej vstup do VSŽ nepodporí. K tomu, či druhý najvážnejší potencionálny investor, indická spoločnosť Ispat prišla s výhodnejšou ponukou, sa už J. Gruber vyjadriť nechcel.
Prezident VSŽ G. Eichler okomentoval aj návrh minoritnej skupiny akcionárov, ktorá požiadala o zvolanie mimoriadneho valného zhromaždenia. Podľa jeho názoru a stotožnil sa s ním opäť prekvapivo aj J. Gruber, zvolávanie dvoch valných zhromaždení by bolo zbytočné, keďže v máji sa má konať riadne valné zhromaždenie, kde sa budú prejednávať všetky body, teda aj tie, ktoré žiadajú minorotní akcionári. Na našu otázku, či po nedávnej zmene vlastníckych vzťahov predpokladá podporu akcionárov pre vstup US Steelu do železiarní, G. Eichler odpovedal vyhýbavo v tom duchu, že momentálne sa zisťujú záujmy a požiadavky jednotlivých skupín akcionárov, ale zároveň verí, že sa vstup dotiahne do úspešného konca. Zaujímalo nás, ak sa tak nestane, či si americká strana nebude môcť uplatniť penále voči železiarňam kvôli odstúpeniu od dohody. G. Eichler v tejto súvislosti poznamenal len toľko, že nemôže zatiaľ bližšie špecifikovať podpísané Memorandum o porozumení.
Keďže veľa noviniek ani po včerajšom rokovaní dvoch strán stojacich spravidla proti sebe na svetlo sveta nevyšlo, ostáva teda ďalej s napätím čakať na to, čo prinesie májové valné zhromaždenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.