do Moskvy. Včera o tom informovali oficiálne ruské zdroje.
Batalova zadržal špeciálny oddiel Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) vo štvrtok v meste Šali. Po jeho privezení do Moskvy ho umiestnili vo väznici Lefortovo, kde má byť vypočúvaný v súvislosti s úlohou, ktorú zohrával v čečenskom konflikte. Oficiálne informácie ruskej strany však neboli potvrdené žiadnymi nezávislými zdrojmi.
Ruské úrady sa pokúšajú dostať pred súd čečenského prezidenta Aslana Maschadova. Obviňujú ho z porušenia ruskej ústavy, ktorého sa mal dopustiť jednostranným vyhlásením nezávislosti Čečenska a zavedením islamského práva šaría v tejto časti severného Kaukazu.
Kremeľ pôvodne považoval Maschadova, zvoleného za čečenského prezidenta v roku 1997, za relatívne umierneného predstaviteľa. Neskôr však v Rusku prevládla frustrácia nad jeho neschopnosťou potlačiť v Čečensku rapídne sa šíriaci organizovaný zločin. Po tom, čo na jeseň minulého roku vstúpila do Čečenska ruská armáda, Moskva začala spájať Maschadovovo meno s menami radikálnych čečenských poľných veliteľov.
Rusko včera vylúčilo možnosť rokovania o prímerí s čečenskými povstalcami. Výzvy na pozastavenie bojových aktivít v Čečensku vyznievajú prekvapivo v čase, keď likvidácia povstaleckých skupín dosiahla svoju poslednú fázu, uvádza sa v stanovisku ruského ministerstva zahraničných vecí.
Ministerstvo reagovalo aj na špekulácie o tom, že Moskva je pripravená rokovať o mieri s čečenským prezidentom Aslanom Maschadovom. Ruská diplomacia je podľa oficiálneho postoja pripravená vyjednávať s každým, kto uznáva územnú celistvosť Ruska a nezúčastnil sa na "zločineckých akciách".
Z týchto formulácií vyplýva, že z prípadných mierových rozhovorov by mal byť vylúčený Maschadov, ktorý po zvolení za prezidenta v roku 1997 podporoval nezávislosť Čečenska a stojí na čele povstaleckého odporu voči ruským federálnym silám.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.