obsahoval aj požiadavku na rekonštrukciu vlády, bolo zrejme posledným kamienkom v mozaike predsedu polaneckého klubu ľavicových demokratov JUDr. Ladislava Orosza. Tento predstaviteľ sociálno-demokratického krídla ľavičiarov sa totiž následne rozhodol rezignovať na svoju funkciu, čo by sa oficiálne malo udiať v priebehu tohto týždňa...
"Je to určitá forma protestu proti spôsobu postupu J. Migaša na schôdzi NR SR. Jeho konanie bolo neprofesionálne, vysoko naštrbilo vzťahy vo vládnej koalícii a navyše ohrozilo presadzovanie našich záujmov vo vláde. Na rokovaní RV som zdôraznil, že sme urobili krok späť a len s veľkými ťažkosťami teraz budeme presadzovať ľavicovú politiku. Za tejto situácie som považoval za nevhodné aj naďalej zotrvať vo funkcii predsedu poslaneckého klubu, pretože byť v tejto funkcii v podstate znamená byť pravou rukou predsedu strany. V ďalších dňoch by som bol nútený k alibistickým rozhodnutiam, čo by bolo v rozpore s mojim presvedčením," konštatoval dnes v podstate už len expredseda poslaneckého klubu SDĽ L. Orosz.
Vo svojej funkcii by bol možno doteraz, keby prešiel návrh podpredsedu strany Milana Ftáčnika, aby RV vyslovil nespokojnosť s Migašovým tragikomickým vystúpením v parlamente. Minister školstva však so svojim návrhom nepochodil, a pri takej konštelácii síl už ani samotný L. Orosz nemal ďalej chuť dokazovať svoju pravdu...
"Pred takým závažným hlasovaním o vyslovení dôvery vláde pán Migaš nezvolal rokovanie RV SDĽ, čo bolo v rozpore so smernicami našej strany. Tým sa RV vzdal svojej právomoci, pretože jeho odporučenie by potom bolo záväzné pre všetkých poslancov... Pri tejto príležitosti by som chcel poukázať na paralelu z roku 1994. Vtedy pri hlasovaní o vyslovení nedôvery vláde V. Mečiara rozhodol poslanecký klub bez odporučenia RV a dodnes je bývalý predseda Peter Weiss kvôli tomu kritizovaný..."
V SDĽ sa podľa jeho slov akcelerelovala vnútrostranícka diskusia o ďalšej podobe strany po riadnom zjazde v októbri. Ladislav Orosz sa domnieva, že tento čas je potrebné využiť na otvorený dialóg o ďalšej politickej činnosti, na ktorý má, mimochodom, diametrálne odlišný pohľad ako jeho predseda.
"V štvrtok išlo o najvýznamnejšie hlasovanie v doterajšej histórii tejto vládnej koalície. Nejednalo sa len o Mikuláša Dzurindu, ale o vládu ako takú. Preto považujem za absolútne nepremyslené takto ohroziť fungovanie celej vládnej koalície. Príklad nášho predsedu ovplyvnil hlasovanie ďalších poslancov a vrazil vážny klin medzi koaličných partnerov. Máme rozdielne názory na presadzovanie záujmov strany vo vládnej politike. Nasledujúce dni a týždne ukážu, komu dá za pravdu členská základňa," myslí si.
Aj napriek týmto závažným rozporom sa však tento Košičan zo strany vystúpiť nechystá a svojou aktivitou v poslaneckých laviaciach chce prispieť k tomu, aby sa obraz SDĽ vo verejnosti opätovne dostal na úroveň, ktorá bola pred voľbami. V rámci zachovania kontinuity poslaneckého klubu by bol rád, keby sa jeho nástupcom vo funkcii stal Žilinčan Stanislav Bartoš, ktorý bol až doteraz jeho zástupcom. Predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR taktiež dôrazne vylúčil včerajšiu úvahu poslanca HZDS V. Tkáča o možnom vystúpení SDĽ z vládnej koalície a vytvorení menšinovej vlády SDĽ s
podporou opozície.
"V žiadnom prípade sa na niečo podobné zo strany HZDS a SNS nenecháme nahovoriť. Sme viazaní koaličnou zmluvou, a jej dodržiavanie je našou prioritou. Navyše takýto návrh by v našom poslaneckom klube nenašiel podporu," dodal L. Orosz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.