kubických metrov ropy. Na likvidácii následkov havárie pracovali spoločnosti Transpetrol a Environcentrum. Kontaminovaná zemina bola uložená na špeciálnej skládke s dekontaminačnou plochou, ktorá sa nachádza za Bohdanovcami, na kopci pri ceste smerom na obec Rákoš na pravej strane. Minulý týždeň sme však do redakcie dostali telefonát, že ropa z kontaminovanej zeminy vyteká až do poľa a celé okolie zapácha.
Vybrali sme sa teda priamo na skládku. Hlina je navozená na pevnej betónovej ploche, ktorá je takmer úplne ohradená betónovým múrom. Jediný vchod je akurát taký, aby umožňoval bezproblémový vstup nákladných vozidiel. Je pravda, že nafta zo zeminy vyteká, hlavne po posledných dažďoch. Ale ani zďaleka nie v takej dramatickej miere, akú sme očakávali. Tečie po okrajoch kôp hliny, prípadne sa zhromažďuje v ojedinelých, veľmi plytkých priehlbinách. Celú skládku sme obišli aj zvonku. Ropa však do poľa nevyteká nikde. Po obhliadke miesta sme oslovili starostu Bohdanoviec Ing. Petra Zeleňáka.
"Neviem o tom, že by nejaká ropa vytekala, a bol som na tej ploche aj v pondelok. Do poľa ani nič tiecť nemôže. Pod samotnou betónovou plochou sú totiž jímky, ktoré vedú do podzemných nádrží, kde sa uvoľnená ropa zhromažďuje."
Vývody z nádrží sme videli. Čo sa však deje s ropou vo vnútri?
"To isté, čo s tou, ktorá je stále v zemine. Rozkladá sa pomocou baktérií. My priebežne kontrolujeme každú vzorku zo zeminy, a samozrejme aj celú plochu."
Nehrozí žiadne nebezpečenstvo?
"Keď nám firma Environcentrum oznámila svoj zámer takto využiť túto plochu, prvá vec, ktorá nás napadla, bola, že či to nie je nebezpečné. Firma dala urobiť všetky posudky, ktoré sme vyžadovali. Environcentrum si túto plochu pred časom kúpilo od družstva. Predpokladali sme totiž, že nátery, ktoré tam boli, sú určené len pre nejakú močovinu a podobne. Museli sme si teda byť istí, že vydržia aj ropné produkty. Tu sa ľudia zľakli vtedy, keď bola v Čani havária. Ale nie kvôli skládke. Išlo o to, že zeminu najprv vozili v tatrovkách, z ktorých tá ropa kvapkala na zem. Zasiahli sme, a potom už kontaminovaný materiál vozili v kontajneroch."
Zhodou okolností bol vtedy odmäk, takže naftou zafarbená voda vyzerala dosť hrozivo. Z ciest sa ju však obci podarilo odstrániť.
V obci je zavedený vodovod. Je naň napojená viac ako polovica obyvateľstva. Tí zvyšní majú studne. Ani tu nedošlo k zmenám kvality vody.
Oslovili sme aj konateľa spoločnosti Environcentrun s. r. o., pracujúcej v oblasti ekologických služieb a likvidácie ropného znečistenia, Ing. Petra Sekulu.
"Túto plochu každý deň kontrolujeme. Pokiaľ ide o bakteriálny rozklad organického materiálu, v tomto prípade ropy, je veľmi veľa druhov baktérií, ktoré ju rozkladajú. Tie, ktoré máme my, sú schválené Ministerstvom zdravotníctva. Pri procese čistenia dochádza k optimalizácii životných pochodov bakteriálnych druhov, ktoré zas zabezpečia úplný, prípadne takmer úplný rozklad látky na neškodné zložky."
Ing. Sekula ešte dodal, že v Čani došlo k veľmi vysokej kontaminácii zeminy. S takou vysokou sa tu stretli po prvý krát. Preto sa tejto skládke venuje zvýšená starostlivosť. Dennodenné kontroly v Bohdanovciach sú garanciou, že k úniku nedôjde. Kvôli závažnosti januárovej havárie tu totiž firma Environcentrum vykonala nadštandardné opatrenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.