Pri udeľovaní ocenenia Spisovatelia Commonwealthu 2000 vyhlásil, že je proti cenzúre kníh. Jeho najnovší román "The Ground Beneath Her Feet" (Zem pod jej nohami) - nominovaný v kategórii Najlepšia kniha - však nebol vyznamenaný a cenu dotovanú sumou 15.850 eúr dostal juhoamerický spisovateľ J. M. Coetzee za svoj román "Disgrace" (Hanba).
S. Rushdie oznámil svoj úmysel navštíviť Indiu v budúcnosti častejšie a prejavil záujem o nadviazanie spojenia, ktoré bolo tak dlho prerušené. Zároveň dúfa, že si ľudia na jeho prítomnosť v Indii zvyknú.
Spisovateľ, ktorý pochádza z Indie, bol vo svojej vlasti po prvý raz od roku 1987 práve z dôvodu udeľovania cien. Indická vláda mu vo februári udelila vstupné víza do jeho rodnej krajiny, čím vyvolala búrku moslimských protestov.
Už nežijúci vodca iránskej revolúcie ajatolláh Chomejní vo februári 1988 vydal náboženský dekrét (fatwu), ktorým nad Rushdiem vyniesol trest smrti za znevažovanie islamu v Satanských veršoch. Odvtedy sa autor ukrýva, pričom má zabezpečenú 24-hodinovú policajnú ochranu. V snahe zlepšiť svoje vzťahy s Veľkou Britániou iránska vláda v roku 1998 fatwu formálne zrušila.
Odňali vstupné víza ruskému ministrovi
Moskva (TASR) - Americké prisťahovalecké úrady zrušili vstupné víza do krajiny ruskému ministrovi športu Borisovi Ivanjušenkovi. Informoval v sobotu ruský denník Komsomolskaja Pravda s odvolaním sa na informácie z USA.
Minister športu síce v Spojených štátoch bol, ale musel krajinu predčasne opustiť už 13. apríla. Denník predpokladá, že dôvodom takého nečakaného rozhodnutia amerických úradov je, že minister má údajne kontakty na moskovské kriminálne podsvetie, ktoré má svoje aktivity aj v USA. Ruská vláda sa k škandálnemu incidentu zatiaľ nevyjadrila.
Britskí vojaci žalujú ministerstvo obrany
Londýn (TASR) - Dvanásť britských vojakov, ktorí čase vojnového konfliktu v juhosrbskej provincii Kosovo pôsobili ako príslušníci NATO žalujú britské ministerstvo obrany. Dôvodom žaloby sú ich zdravotné problémi spôsobné údajne používaním uránovej munície v konflikte. Informuje najnovšie vydanie britského dennka Sunday Times.
Vojaci z dôsledu použitia munície môžu ochorieť na rakovinu, alebo napríklad na zoslabnutie imunitného systému. Minulý rok viacerí lekári dementovali správy, že by vojaci chceli podať žalobu.
Očakáva sa, že v prípade súdnej výhry údajne poškodených vojakov ďalšie stovky príslušníkov armády budú postupovať podobným spôsobom. Po bomardovaní Srbska bolo v provincii nasadených 10.500 britských príslušníkov Severoatlantickej aliancie.
Vojnoví veteráni ohrozujú farmárov
Harare (TASR) - Dvaja farmári zo Zimbabwe, nezvestní od sobotňajšieho únosu, sa včera objavili živí v regióne Marondera. Obaja však boli dobití a preto ich polícia odviezla do nemocnice, v ktorej boli ošetrení aj ich traja unesení susedia.
Farmárom sa podarilo utiecť z jaskyne, kde ich únoscovia - čierni vojnoví veteráni - bičovali a bili kovovými tyčami po celom tele. "Nikdy v živote som sa tak nebál," povedal farmár Stuart Gemmil.
Päticu farmárov prepadli a uniesli po tom, ako chceli pomôcť svojmu susedovi Davidovi Stevensonovi, členovi opozičnej strany, ktorého uniesli, zbili a neskôr zavraždili prívrženci vládnucej strany prezidenta Roberta Mugabeho ZANU-PF. Podľa Johna Osborna, jedného z unesených osadníkov, polícia neurobila nič, aby ich vyslobodila z rúk násilníkov.
Bieli farmári vlastnia v Zimbabwe takmer 4000 fariem, zatiaľ čo čierni obyvatelia nemajú väčšinou žiadnu pôdu a žijú v chudobe. Vláda sa preto rozhodla skúpiť niektoré pozemky a rozdeliť ich medzi čiernych osadníkov, ktorí však začali farmy svojvoľne zaberať.
Najvyšší súd vo štvrtok prikázal polícii vyhnať násilníkov z obsadených fariem, tá však tvrdí, že nemá dostatok prostriedkov na vyhnanie 60.000 veteránov oslobodzovacej vojny zo 70. rokov, ktorí okupujú približne 1000 fariem. Podľa bezpečnostných zložiek by takýto krok mohol viesť k rozpútaniu občianskej vojny v krajine.
Islamskí extrémisti plánovali atentát na pápeža
Rím (TASR) - Islamskí extrémisti plánovali bombový útok na Námestí Sv.Petra vo Vatikáne, informujú včerajšie vydania talianskych denníkov. Cieľom akcie malo byť zastavenie mierového procesu na Blízkom východe po pápežovej ceste do Svätej zeme. "S najväčšou pravdepodobnosťou bol cieľom atentátu samotný Ján Pavol II.", tvrdí denník Il Messaggero.
Na prípravu atentátu upozornila príslušné talianske miesta izraelská tajná služba Mossad. O krátku dobu sprísnili úrady drasticky bezpečnostné opatrenia na námestí pred Chrámom sv.Petra, nainštalovali tam množstvo kamier a 35 detektorov kovov.
Pápeža Jána Pavla II. ťažko zranil v máji 1981 turecký atentátnik Ali Agca. Pozadie tohto činu sa nepodarilo nikdy objasniť. Polícia odvtedy odhalila viacero pokusov o atentáty, ktorých cieľom mala byť hlava rímsko-katolíckej cirkvi. Počas svojej historickej návštevy Izraela a palestínskych autonómnych oblastí koncom marca sa pápež vyslovil viackrát za rozhodné pokračovanie blízkovýchodného mierového procesu.
Autor: Naí Dillí(TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.