menšinových, a tým pádom aj záujmovo okrajových. Napriek tomu, že v Sydney sa premiérovo zaradí ku olympijským.
"Európska triatlonová únia (ETU) vyhodnotila za predchádzajúci rok v juniorskej kategórii ako tretieho najlepšieho Európana Jozefa Grešša," oboznamuje nás s nesporne zaujímavou správou predseda Triklubu Šaca a tréner mládeže v klube Štefan Kosal. Pred najväčším talentom slovenského triatlonu a duatlonu, ktorý je kmeňovým pretekárom šacianskeho klubu, momentálne je však v rámci ZVS na hosťovaní v trenčianskej Dukle, sa umiestnili len reprezentanti Portugalska a Poľska. "Jednoznačne ide o najväčší úspech v histórii slovenského triatlonu." Ten ide na vrub schopností a talentu Jozefa Grešša. "Na Slovensku momentálne takéhoto triatlonistu nemáme," konštatuje aj Š. Kosal. Zároveň si však neodpustí poznámku o slabej propagácii tohto úspechu, ktorá bola prakticky nulová. "Je zarážajúce, že som sa pri nespornom úspechu nestretol so žiadnym ohlasom v médiách ani mimo nich."
Zarážajúce je však najmä to, že bariéry propagácie by pre tento šport, a rovnako aj pre Greššov posledný úspech, rozhodne nemuseli byť praktickým, ba ani teoretickým problémom. Pripomeňne, že na čele Slovenskej triatlonovej únie (STÚ) je ako jej prezident od roku 1998 Anton Ihring, ktorý je zároveň prvým podpredsedom Slovenského olympijského výboru. Ten pred nástupom do tejto funkcie pôsobil ako prezident Slovenského atletického zväzu. Nechceme sa zaoberať tým, či je presun od atletiky ku triatlonu organizačne v poriadku, nakoniec univerzálni ľudia nežili len v dobe renesančného Leonarda da Vinci. Praktický stav však podľa Š. Kosala hovorí o niečom inom. "Pri svojom nástupe do funkcie sľuboval, že sa zlepší finančná situácia zväzu, za dva roky sme však žiadne zlepšenie nezaregistrovali." Podľa Š. Kosala sa totiž vedenie STÚ spolieha len na štátnu podporu a potenciálnych sponzorov veľmi aktívne neoslovuje. Nakoniec, keď niekto dostatočne nespropaguje úspech z vlastnej oblasti, asi ani nemá s čím. Nie div, že na rok 1999 sa mohla STÚ pochváliť s 30 - tisícovým sponzorským vkladom. V Triklube Šaca dokázali zohnať ľudia, pre ktorých tento šport nie je profesionálnym zamestnaním, podstatne viac...
Keď sa však chce, financie sa nájdu. Pravda, ich zacielenie môže vyvolávať oprávnené pochybnosti. Tak ako u predsedu Triklubu Šaca.
"Generálny sekretár Jozef Jurášek cestuje do austrálskeho Perthu, kde sa v apríli uskutočňujú majstrovstvá sveta v triatlone a zároveň aj Kongres Svetovej triatlonovej únie, na ktorom sa má voliť jej prezident." Pobyt a cesta generálneho sekretára STÚ určite nebude lacnou záležitosťou... Otáznejším je však význam cesty ku protinožcom. Na spomínaných MS totiž neštartuje ani jeden slovenský pretekár. A dúfať, že vycestovaním zástupcu STÚ sa posilnia slovenské pozície na diplomatickom poli, je tiež otázne. Najmä, keď u generálneho sekretára absentuje znalosť diplomatického jazyka, teda angličtiny.
V súvislosti s vedením STÚ sú zaujímavé aj okolnosti minuloročných MS, ktoré sa uskutočnili v Charlotte (Severná Karolína, USA). Problém s dezinformáciou okolo ceny ubytovania, v samotnom Charlotte samozrejme vyššou, ako znelo avízo z STÚ, je oproti športovým okolnostiam skôr banálny. Zhruba dvojmesačná príprava J. Grešša sa totiž vyvíjala celkom iným smerom. "Na MS sme došli s tým, že na nich bude šprint duatlon. Až v mieste MS sme sa od organizátorov dozvedeli, že pôjde o krátky duatlon." Podklady o tom, že namiesto 5 kilometrov behu, 20 km cyklistiky a 2,5 km behu bude J. Grešša očakávať 10, 40 a 5 kilometrov v rovnakých kategóriách totiž "zamrzli" niekde na "ústredí". "Zázrak, že to Grešš zvládol," prízvukuje ma margo 5. miesta na MS 1999 a niekoľkostupňovému zlepšeniu oproti MS 1998 (9. miesto v nemeckom St. Wendel) Š. Kosal.
Naznačená situácia môže vyústiť do logického konca. "Nebudeme sa potom môcť čudovať nad tým, že sa Jožo Grešš jedného dňa rozlúči a dá prednosť ponukám zo zahraničia." Celkom reálnou je oslovenie slovenského talentu zo strany niektorej z amerických univerzít, keďže Američania si úspechy pretekárov ako aj samotný šport vedia vážiť. A vedia ho aj patrične využiť. Na Slovensku je však zatiaľ všetko ináč. Tak, že u Š. Kosala vyvoláva skôr znechutenie.
"Minulý rok som zorganizoval Majstrovstvá SR v duatlone aj triatlone. Tento rok však, aspoň v rámci STÚ nič organizovať nemienim," dodáva na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.