Prešov - Rozmáhajúci sa vandalizmus spôsobuje vrásky na čelách aj príslušníkom Železničnej polície. O najčastejších prejavoch vandalizmu sme sa
Janka Štefková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
porozprávali s riaditeľom odboru Železničnej polície (ŽP) v Prešove majorom Vladimírom Pémom.
"Od svojho pôsobenia v roku 1997 som sa stretol s najrozmanitejšími druhmi výtržníctva. Medzi najčastejšie z nich patrí rozbíjanie okien vo vlakoch a rozrezávanie sedačiek. Pod týmito skutkami sú podpísaní zväčša 16 -17 roční chlapci. Zaznamenali sme dokonca aj prípad, keď cez zatvorené okno vlaku vyhodili sedačku. Ničím výnimočným nie je ani vykopnutie okna nohami. Mnohé z týchto prípadov sa stávajú počas návratov z diskoték, ale i cestou na futbalové zápasy," povedal nám.
Tento problém je charakteristický pre obec Bystré, čo je obľúbené a vyhľadávané miesto diskoték. Mládež, vracajúca sa zo zábavy, mnohokrát značne posilnená alkoholom nemá nijaké zábrany a ničí všetko, čo jej príde pod ruky. Najčastejšie sú to spomínané vlakové súpravy. Od riaditeľa ŽP sa ďalej dozvedáme, že v minulom roku vandali zničili vozeň tak, že ho museli vyradiť z prevádzky. "Lákadlom boli opäť sedačky. Boli úplne roztrhané, rozrezané a oprava by so vyžiadala veľmi vysoké náklady. Škodu vyčíslili na 47 tisíc korún. Musím však poznamenať, že v poslednom čase sme zaznamenali pokles trestnej činnosti. Je výsledkom práce železničných policajtov, ale aj prevencie. V čase diskoték máme posilnené hliadky. Žiaľ, už aj v tomto roku sme zaznamenali výtržníctvo spojené s ublížením na zdraví," listuje v spisoch V. Pém.
Nemalé starosti cestujúcej verejnosti spôsobujú aj vlakoví zlodeji. V uplynulom roku ŽP v šarišskej metropole zaznamenala 37 prípadov krádeží. Aj v tomto prípade sa ideálnym riešením ukázala prevencia. "Do medzinárodných vlakoch, a rýchlikov intercity(IC) vysielame doprovodné hliadky. Cestujúci sa s nimi však môžu stretnúť aj na trati Prešov - Košice a Prešov - Stará Ľubovňa. Tie upozorňujú cestujúcich, aby si na osobné veci dávali väčší pozor, alebo ich k zvýšenej pozornosti vyzývame staničným rozhlasom."
Neblahý vplyv na bezpečnosť železničnej prepravy majú aj krádeže medených prepojok a prepojovacích lán na závorách. Tie tvoria veľký predmet záujmu najmä u rómskych občanov. Tí ich jednoducho odseknú a odnesú do zberných surovín. "Ich vyčíňaním môže dôjsť k ohrozeniu železničnej dopravy. Katastrofálny následok môžu mať aj ničenie signalizačných a a výstražných zariadení. Chcel by som upozorniť na vysoký stupeň spoločenského nebezpečenstva. Ak dôjde k ich vyradeniu, hrozí nehoda. Páchatelia si však vôbec neuvedomujú dôsledky svojho konania. Pátranie po vinníkoch je zložité. I napriek tomu sa objasnenosť trestných činov pohybuje nad hranicou 50 percent. Ďalšou "zábavkou" mladých je hádzanie kameňov do idúcich vlakov, či kladenie skál na trať. V minulom roku sa takto zabávali školáci. Kamene hádzali do osobného vlaku smerom na Kapušany pri Prešove. Nechcem myslieť, čo by bolo, keby skaly zasiahli kabínu rušňovodiča, alebo cestujúcich. Vzhľadom na rýchlosť vlaku by mohlo dôjsť k usmrteniu. Našťastie sa nikomu nič nestalo. Prípad sme, kvôli nízkemu veku páchateľov riešili len formou pohovorov s učiteľmi i školákmi. V snahe vyčíňaniu zabrániť aj do týchto miest v popoludňajších hodinách vysielame naše hliadky," vysvetľuje V. Pém.
Nebezpečenstvo v podobe krádeží nie je strašiakom len pre cestujúcich, ale aj pre prepravcov rôznych, najmä objemnejších zásielok, ktorí využívajú železničnú nákladnú prepravu. "Prekvapenie v podobe chýbajúcich častí tovaru ich čaká najmä v cieľovej stanici. Zlodeji odmontujú napríklad spätné zrkadlá z automobilov, ale nepohrdnú ani drogistickým tovarom či inými vecami. Mnohokrát sú však bezpečne uložené v zaplombovaných vagónoch. To, že došlo k ich porušeniu, zistí prepravca až pri preberaní zásielky. "Prijatím zákona o ŽP z roku 1998 získala železničná polícia oprávnenie i právomoci ako príslušníci policajného zboru, čo je z nášho pohľadu významná udalosť. Najmä starší ľudia si železničných policajtov pamätajú ako tzv. osožákov. Tí vykonávali zväčša hliadkovú službu, kým naši policajti teraz majú omnoho viac oprávnení," dodal riaditeľ V. Pém.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.