s.r.o. špecializujúca sa na uzatváranie zmlúv o správe peňažných prostriedkov. Dôveru približne troch stoviek vkladateľov si získala prostredníctvom oznamov v inzertných listoch vkladaných kolportérmi do poštových schránok ľudí žijúcich v regióne pod Tatrami. Vklady predstavovali sumy od desaťtisíc korún až do výšky jedného milióna. Dnes sú kvôli zlej finančnej situácii v Investmente, aj so sľúbenými úrokmi, prakticky nedobytné.
Koncom júna minulého roku konateľ spoločnosti oznámil klientom, že došlo k rapídnemu zhoršeniu finančnej disciplíny jej dlžníkov, čo vyústilo do vykonania nepopulárnych opatrení. V liste adresovanom obchodným partnerom, dnes veriteľom, sa okrem iného píše: "Daný stav, ktorý nevykazuje známky nápravy, nás núti v záujme zachovania firmy a ochrany vkladov prijať veľmi razantné a nepopulárne opatrenia. Na dobu neurčitú, až do vyriešenia problémov, musíme pozastaviť vyplácanie príslušenstva našim vkladateľom, ako aj dať návrh výpovednej lehoty. Zároveň vás uisťujeme, že všetky vklady sú stopercentne kryté, len ich návratnosť je dlhšie trvajúca, nakoľko aj vo vzťahu k našim dlžníkom sme museli pristúpiť k nepopulárnymi opatreniam - speňažovaniu jednotlivých zábezpek, realizácii exekúcií, ako aj k podávaniu žalôb."
V praxi to znamenalo, že tí, čo do Investmentu vložili nejaké peniaze za účelom ich zhodnotenia o sľubovaných 25 až 31 percent, nevideli nielen vytúžený úrok, ale napriek žiadostiam sa už nevedia dostať ani ku svojim vkladom. Príčina je prozaická. Spoločnosť Investment sa v liste adresovanom obchodným partnerom priznala k pohľadávkam po lehote splatnosti vo výške 33 miliónov korún.
"Na spomenutý list som zareagoval žiadosťou o ukončenie zmluvy o správe mojich peňažných prostriedkov. Vychádzal som pritom zo záveru tejto zmluvy, podľa ktorej je možné k nej urobiť dodatky len písomne a so súhlasom oboch zúčastnených strán. Odpoveďou mi bol list konateľa spoločnosti, že síce v plnom rozsahu uznáva nárok na vyplatenie úroku i plnej výšky vkladu, v dôsledku druhotnej platobnej neschopnosti však nie je momentálne schopný vysporiadať svoje záväzky," povedal nám jeden z veriteľov spoločnosti Investment, ktorého plné meno i adresu máme v redakcii.
Uprostred septembra minulého roku dostali veritelia ďalší list od konateľa spoločnosti. Oznámil im v ňom, že on sám podal návrh na vyhlásenie konkurzu nad firmou. Veritelia však neboli spokojní s jeho vysvetlením subjektívnych i objektívnych príčin vzniku daného stavu, postupom prác na jeho riešení, pohybom peňažných prostriedkov spoločnosti ako aj s navrhovaným spôsobom, ktorým sa chcel Investment vysporiadať so škodami spôsobenými klientele. Keďže vedenie spoločnosti nebralo pozvania na stretnutie niekdajších obchodných partnerov, dnes veriteľov, na vedomie, títo sa začali stretávať na vlastnú päsť. V septembri, decembri, februári a začiatkom apríla tohto roku. Podali podnet na Okresnom riaditeľstve policajného zboru v Poprade. Žiadali o zabezpečenie písomnej agendy a prešetrenie podozrenia zo spáchania trestných činov. Vec bola postúpená na krajskú políciu do Prešova, ale veritelia dosiaľ nedostali žiadnu informáciu o výsledku šetrenia. Žiadosť o poskytnutie právnej pomoci adresovali ministerstvu vnútra, ministerstvu spravodlivosti, generálnej prokuratúre, prezidentskej kancelárii i krajskému súdu. Ďalšie nezistené množstvo vkladateľov - veriteľov postupovalo podobne, lenže individuálne, bez koordinácie s tými, ktorí chodili na spomenuté stretnutia. Keďže konateľ podal žiadosť o uvedenia firmy do konkurzu a od októbra minulého roku sa nepodnikli žiadne kroky, približne šesťdesiatka veriteľov sa na svojom ostatnom stretnutí v Poprade dohodla, že oni sami budú iniciovať rovnaký krok. Rozhodli sa tak vedomí si toho, že stále sú akosi odsúvaní nabok a nemôžu sa účinne zapojiť do boja o svoje vlastné peniaze.
"Ťažko vyjadriť optimizmus. Neviem totiž, či ešte svoje peniaze uvidíme. Sú medzi nami aj takí, ktorí vložili aj niekoľko stotisíc korún. Častokrát to boli ich celoživotné úspory. Títo ľudia sa teraz nachádzajú na pokraji nervového zrútenia. Je to zúfalé. Skúsili sme už takmer všetko a stále sa vec nepohla ani o piaď," povedal nám náš zdroj. Zároveň vyjadril pochybnosti, na základe ktorých sa domnieva, že svoj vklad už nikdy viac neuvidí. Na vlastnej koži sa totiž presvedčil o "nedokonalosti a nedôslednosti aktuálnej platnej legislatívy, pomalosti súdov, prokuratúry i polície." Ako povedal, utvrdzuje ho v tom aj skutočnosť, že hoci sa viacerí z veriteľov s konateľmi dlhodobo pokúšali skontaktovať, nikomu sa to však dosiaľ nepodarilo. Výnimku predstavovalo jediné náhodné stretnutie v Poprade, avšak ešte v čase, keď situácia zďaleka nebola taká vyhrotená ako dnes.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.