poľnohospodárska škola (SpoŠ) a Štátne majetky v Kežmarku. V dvojdňovom súťažení 16 finalistov ukázali žiaci a študenti svoje vedomosti a zručnosti, pričom si sily zmerali aj s rovesníkmi z Českej republiky a Rakúska. Okrem obsiahleho testu o mlieku museli preukázať vedomosti o príprave dojiča, pomôcok, dojacieho zariadenia, vlastného dojenia a dodájania, ošetrovaní mlieka po nadojení, ošetrovaní dojacieho stroja, odberu vzorky mlieka, stanovovaní mechanických nečistôt, obsahu toku v mlieku, mernej hmotnosti, kyslosti akostnej triedy a absolvovali aj degustačné skúšky piatich druhov mlieka a mliečnych výrobkov.
Nakoniec rozhodcovská komisia na čele so zástupcom riaditeľa Výskumného ústavu živočíšnej výroby v Nitre profesorom Štefanom Mihinom určila víťazov. Najlepšie sa umiestnil René Ondrejička z Pruského, za ním ako druhý najlepší skončil Milan Valent z Topoľčian a tretí bol Jaroslav Barľák z Kežmarku.
Predseda rozhodcovskej komisie Štefan Mihina nám povedal, že vzdelávanie je jedným z najzákladnejších prostriedkov prípravy mladých ľudí pre výkon povolania a stredné odborné školy majú v tomto procese svoje výsadné postavenie. "I naša Súťaž o mlieku má v tomto procese významné miesto. Už po druhýkrát sa nám podarilo dotiahnuť ju až do celoslovenského finále," uviedol. Podľa neho sa záujem škôl s poľnohospodárskym zameraním teraz orientuje skôr na živočíšnu výrobu než rastlinnú. "V pôvodných poľnohospodárskych podnikoch bola živočíšna výroba tak trochu na pokraji záujmu. Súčasne sa však trh s produktmi viac nasmerováva na rozšírenie živočíšnej výroby z toho dôvodu, že trh so zrninami je výhodnejší prostredníctvom jej spotrebovania cez živočíšnu výrobu," zdôvodnil.
Ako uviedol, stredné školy pripravujú mladých ľudí na štúdium na vysokých školách. K tomu povedal, že dnes je systém prihlášok na univerzity trochu iný ako voľakedy, pretože záujemca o štúdium sa môže prihlásiť na nekonečný počet univerzít. Medzi tými možnosťami a voľbami sa nachádza aj SPU v Nitre. Sú na nej aj študenti, ktorí si pri voľbe dali ako prvú školu v poradí medicínu. A na SPU sa dostanú, pretože nemajú problém urobiť pohovory z biológie a chémie. "Poznám prípad, že syn oboch rodičov-lekárov je dnes jeden z najlepších zootechnikov na Slovensku. Pochádza z mesta a nikdy mu táto práca "nesmrdela". Dnes je špičkovým pracovníkom. Samozrejme, že skúsenosť z detstva na dedine je dobrá. Je fakt, že je to vidieť u tých, ktorí vyrástli na dedine, že majú bližší vzťah k poľnohospodárskej výrobe."
Autor: František Kuzár
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.