Bratislava - Pavol Hamžík by mal viesť Stranu občianskeho porozumenia aj po májovom kongrese. Hamžíka do funkcie zvolili pred rokom a funkčné
Igor Stupňan
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
obdobie predsedu je dvojročné. Ani po ohlásenej kandidatúre Igora Presperína na post predsedu sa nečaká vážnejší atak na Hamžíkovu stoličku. Podľa zdrojov zvnútra strany je vraj potrebné "prekopať" posty podpredsedov. Tie doteraz zastávajú I. Presperín, V. Demeš, F. Petrák a M. Balogh. Zvnútra strany sa ozývajú aj hlasy, že predseda strany Hamžík by mal viac rozhýbať vnútrostranícky život, a keď je to potrebné, za záujmy SOP si v koalícii "aj dupnúť".
Zakladateľ SOP poslanec M. Mesiarik o Hamžíkovi na čele SOP povedal: "Moja túžba je, aby zostal. Nemáme inú osobnosť takého rozmeru." Mesiarik sa zároveň prihovoril za posilnenie ľavicového rozmeru Dzurindovej vlády.
"Pravica sa skonsolidovala a ľavica je rozháraná. Dokonca aj pán Hamžík a Migaš niekedy idú na verejnosti do zápasu a to nie je dobré," povedal Mesiarik.
Pred rokom SOP odštartovala diskusiu o ďalšom politickom smerovaní. P. Hamžík uviedol, že všetci členovia strany mali možnosť povedať svoj názor. "Diskusia sa dostala do štádia, že sa cítime v priestore sociálno-liberálnom, bývalom sociálno-demokratickom. Východ je viac naľavo než ostatná časť Slovenska. V priebehu nasledujúcich týždňov sa rozhodneme." Na otázku, či SOP požiada o vstup do Socialistickej internacionály, odpovedal: "Zrejme pôjdeme cez pozorovateľský štatút, a či pôjde o Liberálnu, alebo Socialistickú internacionálu, je predčasné hovoriť." Hamžík odmietol tvrdenie, že preferencie SOP sú povážlivo na hranici zvoliteľnosti do parlamentu. O prípadnej fúzii so Sociálnodemokratickou stranou Slovenska (SDSS) alebo Mjartanovou SDS uviedol, že nechce vylučovať žiadne riešenie, "najmä nie vo vzťahu k sociálnej demokracii, ale aj k tomu, čo môže ostať z DU alebo ďalších strán". Na otázku, či je v strane pnutie medzi organizáciami z východu a zo západu republiky, odpovedal: "Vznik SOP išiel z východu postupne na celé Slovensko. Štruktúry v ostatných krajoch nie sú také silné ako na východe. O pnutí by som nehovoril, skôr o vnútrostraníckej diskusii ako o určitom procese. Žiadne pnutie medzi východom a západom necítim." Podľa Hamžíka do volieb je ešte dva a pol roka a "dnes nemôžeme dať na prvé miesto zlepšenie preferencií, dnes treba dať do poriadku ekonomiku. Tým nie je limitovaná len SOP, ale aj iné strany".
SOP zatiaľ traumatizuje vyriešenie prípadu poslanca I. Sládečka, ktorý sa mal podieľať na finančných machináciách v martinskej firme Centrogel. Sládeček sa chcel najskôr mandátu poslanca za SOP vzdať. Napokon si to rozmyslel, vystúpil z poslaneckého klubu a stal sa nezávislým poslancom. SOP mieni prípad vyriešiť návratom ministerky M. Machovej do parlamentu. Sládeček by potom ako náhradník Machovej svoj mandát stratil. Vzápätí by sa však mala Machová opäť vrátiť do vlády a SOP by nominovala do parlamentu iného náhradníka. Návrat Machovej do parlamentu nie je istý ani v máji. P. Hamžík uviedol, že k riešeniu pristúpi SOP až v čase, keď to bude najvýhodnejšie pre celú koalíciu. Do prípadu je zaangažovaný aj prezident, ktorý by mal Machovú opäť vymenovať za ministerku. Podľa našich informácií takýmto postupom nie je nadšený.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.