tejto donedávna jednej z najvyšších stavieb Prešova je vidieť celé mesto ako na dlani.
Povrávalo sa, že zo schodišťa tejto reštaurácie nešťastne vypadol jeden z návštevníkov a po tejto tragickej udalosti reštaurácia bola zatvorená. Tak sa v Prešove stratila pekná atrakcia pre turistov. Či nebolo účelnejšie dať úplne zamrežovať schodište na vrchol Veže a reštauráciu prevádzkovať ďalej? Koľko turistov by si s radosťou posedelo pri káve alebo obede a kochalo sa panorámou mesta! Nehovoriac už o nočnej scenérii mesta, najmä počas slávnostných ohňostrojov na Silvestra.
Veď koľko úmyselných a neúmyselných nehôd sa stalo na Eiffelovej veži v Paríži? Po tragických prípadoch sa ozývali hlasy, aby veža bola rozobratá, ale vo svete už bola natoľko populárna, že tieto hlasy zanikli. Eiffelova veža sa dokonca stala symbolom ako samotného Paríža, tak aj celého Francúzska. Počas jej existencie vežu navštívili milióny turistov z celého sveta.
Každých niekoľko rokov Eiffelovka dostáva nový náter, sú urobené bezpečnostné opatrenia a veža slúži ďalej k hrdosti celého Francúzska. Tak prečo by v Prešove mala chátrať jedna z jeho dominánt? Veď aj prešovskú synagógu chceli rozobrať a predať do zahraničia. Našťastie sa tomu zabránilo a Prešov sa naďalej môže pýšiť týmto skvostom európskej architektúry. Celkom zbytočne bola zdemolovaná budova bývalého gréckokatolíckeho sirotinca. Podobný osud mal postihnúť aj Bosákovu banku, ktorá sa teraz renovuje i bývalú grófsku budovu na Vajanského ulici, v ktorej niekoľko desaťročí sídlilo Ukrajinské štúdio Slovenského rozhlasu.
Žeby sa nenašiel úspešný podnikateľ, ktorý by vdýchol do Veže v Prešove nový život, aby sa na mesto zasa dalo dívať z vtáčej perspektívy? Chráňme si svoje pozoruhodnosti a pamiatky a podľa možností vdychujme im život, lebo bez nich by Prešov bol iba "valal pod Šibeňou horou".
Pavol Vasiľ
Autor: Prešovská "Eifelovka" mŕtva
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.