Košiciach jej riaditeľ MUDr. Róbert Roland, ktorý ich pozval na stretnutie, aké v našich končinách nemá obdobu. Riaditeľ sa totiž rozhodol zložiť účet svojho pôsobenia činnosti vo funkcii, pričom nielen zbilancoval uplynulý rok, ale chcel i odpovedať na viac či menej pálčivé otázky prítomných. No z diskusie napokon zišlo. Napriek tomu, že sa Aula Lekárskej fakulty UPJŠ naplnila niekoľkými stovkami pracovníkov, na záver jeho monológu nepadla z ich strany jediná otázka či pripomienka, zvedavé otázky kládli napokon iba pozvaní novinári. Lepšie pripravení budú snáď na stretnutie s riaditeľom lekári, ktorých si zvlášť pozval na stretnutie dnes popoludní.
Riaditeľ sa vo svojom vystúpení venoval predovšetkým ekonomickým záležitostiam, vysvetľoval dôvody dĺžky ošetrenia na jednotlivých oddeleniach, zdôvodnil počet postelí pripadajúci na jedného lekára, zaoberal sa možnosťami šetrenia i pripravovanou reprofilizáciou lôžok. Odpovedal i na otázky, ktoré mu pracovníci nemocnice položili v anonymnom dotazníku - vyplnilo ho asi 250 z celkového počtu 374 lekárov. Okrem iných v niektorom z nich zarezonovala i ostrá pripomienka na adresu riaditeľa, aby šiel zrušiť inú fungujúcu inštitúciu...
"V roku 1992 som odchádzal z funkcie riaditeľa s dlhom 20 miliónov korún. V roku 1998 som sa vrátil do FNsP s dlhom pol miliardy korún," oponoval MUDr. Roland. Ako ozrejmil, v súčasnosti predstavujú náklady nemocnice asi 72 milióna korún, pričom maximálny prospektívny rozpčet je 57 milióna Sk. Otázkou je, ako ušetriť 15 miliónov, keď nemocnica navyše spláca aj staré dlhy.
"Peniaze môžeme získať za výkony, vziať si pôžičku, dostať ich darom, ušetriť racionalizáciou, ukradnúť, alebo nám môžu spadnúť z neba..." zažartoval riaditeľ. Vzápätí dôraznil, že financie prichádzajú len z konkrétnych zdrojov a tie sú vyčerpané, preto sú úsporné opatrenia nevyhnutné, aj keď sa to mnohým nepozdáva. Osobitú kapitolu v tejto súvislosti venoval personálnej politike.
"Je potrebé rozlišovať medzi slovom zamestnanec a pracovník. Zamestnanec má pracovnú zmluvu, pracovníkom je ten, kto pracuje. Ešte stále je veľa tých, ktorí sú schopní uprednostniť obed pred nevybaveným pacientom, alebo 'odopadávajú' od práce, ale po trinástej hodine ich na oddelení nenájdete. V našom prípade neplatí výrok profesora Parkinsona, že inštitúcia so štyristo zamestnancami je sebestačná. Keď nebude pacient, nebude ani nemocnica," zdôraznil MUDr. Roland, pričom naznačil, že v uplynulom roku sa vydalo 277 miliónov korún na platy zamestnancov...
Na záver upozornil na to, čo sa od jeho nástupu do funkcie v závere roka 1998 vyriešilo:
"Otvorili sme pitevňu, presťahovali mikrobiológiu, zaviedli sme spravodlivejšie osobné hodnotenie, zlepšili vzťahy s Lekárskou fakultou, obnovili dôveru našich veriteľov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.