ľuďom, ktorí sa chovom zvierat aspoň trochu zaoberali. Ide o bežný obchod s drobnochovom, kde ste si mohli kúpiť akvárijné rybičky, morské prasiatko či andulku, polemiku však vytvárali podmienky, v akých boli zvieratá chované. Posledné tri týždne je spomínaná predajňa zatvorená. Upozornila nás na to minulý piatok dvojica mladých ľudí.
"Naša suseda toho obchodníka pravidelne zásobuje zvieratami. No už tri týždne ho nevie nikde zohnať, obchod je zamknutý, telefón nemá," povedala nám Eva Tóthová, jedna z dvojice. Ako sme sa však ďalej dozvedeli, problém je v tom, že vo vnútri obchodu sú zvieratá, o ktoré údajne nie je postarané.
"Majú tam tmu, ryby nemajú ovzdušnenú vodu, vtáky zrejme nedostali vodu alebo krmivo, aj cez výklad vidno mŕtve telíčka v klietkach," dokončila Eva. Vybrali sme sa teda na "miesto činu". Hoci bol obchod zatvorený, napriek otváracím hodinám vo výklade, nebolo nikde umiestnené oznámenie, na ktorom by bol uvedený dôvod. Cez presklené dvere obchodu sa nám v tmavej miestnosti podarilo rozpoznať prázdne klietky, na dne jednej z nich ležala mŕtva andulka, v akváriách okrem niekoľkých živých plávali na hladine uhynuté rybičky. V kúte jednej z klietok sa chúlila Korela. Po Danielovi Rychnavskom, majiteľovi obchodu ani stopy.
"Áno, chodíme tade každý deň, je nám tých zvierat ľúto," pritakali predavači neďalekého Zoo-mixu.
"Nevedno, či chce majiteľ ten podnik zlikvidovať, ale prečo takýmto spôsobom? Mohol predsa tie zvieratá predať, alebo ich darovať. Takto sa tam trápia. Naozaj tomu nerozumiem. My sme v obchode každý deň, je to predsa živý tovar, ktorý nepočká, treba k tomu mať vzťah," dokončil jeden z predavačov.
Majiteľa Daniela Rychnavského sme zastihli doma. Keď sme mu vysvetlili o čo ide a požiadali o vyjadrenie pre tlač, dostalo sa nám odpovede:
"Ak ste doteraz nemali nepríjemnosti, tak vám hovorím, že ich mať budete," zareagoval Daniel Rychnavský na fakt, že chceme problém medializovať a odmietol sa ďalej vyjadriť. Čo iné sa však dá robiť, keďže ide o evidentné porušovanie zákona na ochranu zvierat, pričom kompetentné orgány zvolili vyčkávaciu taktiku?
"Áno, ak je to tak ako hovoríte, ide jednoznačne o týranie, teda porušenie zákona," pritakali nám na Veterinárnej správe, ktorej povinnosťou je takéto podnety preverovať a adekvátne zasiahnuť. V prípade podozrenia z porušovania chovateľských kritérií majú právomoc vydať záväzný pokyn na zastavenie chovu a majetok (v tomto prípade živý) zabaviť.
"Nemôžme však konať ak je objekt uzavretý, v tejto situácii treba vyrozumieť políciu, ktorá v prípade potreby objekt otvorí a tak môžme daný stav posúdiť," dokončil vetrinár. Prípad sme teda nahlásili na políciu, konkrétne OO PZ staré mesto.
"Budeme sa informovať u hliadkujúcich mestských policajtov, ak však chcete niečo nahlásiť príďte osobne," znela odpoveď. Zanedlho sme sa dozvedeli, že mestskí policajti údajne potvrdili, že Daniel Rychnavský dochádza do predajne každý deň. Tým sa pre políciu prípad skončil.
Včera začal v poradí už štvrtý týždeň, kedy je Tropik zatvorený.
Čo dodať na záver? Opäť sme si raz uzákonili zákon, ktorý existuje len na papieri. V Bratislave je riešenie takýchto prípadov na dennom poriadku, políciu a Veterinárnu správu rozhýbala tamojšia Sloboda zvierat. V Košiciach ako vidíme, riešiť by aj bolo čo, Slobodu zvierat, ktorá by vykrikovala tu však nemáme. Celkom pohodlné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.