rezortného ministra časom vystriedala hrozba redukcie stavu pedagogických i nepedagogických pracovníkov. Trpezlivosť ako prvým došla učiteľom zo Základnej školy Nižná brána v Kežmarku.
Otvoreným listom, v ktorom poukázali na disproporciu v rozdeľovaní finančných prostriedkov v jednotlivých regiónoch Slovenska, oboslali kolegov. Ďalej tiež žiadali vyplatenie osobných príplatkov a medializovaného trinásteho platu.
Výjazdového zasadnutia slovenskej vlády v Prešovskom kraji, ktoré sa konalo koncom februára, sa zúčastnil aj minister školstva a vedy Milan Ftáčnik. Do Kežmarku ho pozvali na stretnutie s riaditeľmi všetkých materských, základných i stredných škôl okresu. Nevyhol sa ani signatárom výzvy učiteľov, ktorí sa obrátili na svojich kolegov so žiadosťou, aby odmietli vykonávať akékoľvek mimovyučovacie aktivity priamo nesúvisiace s vyučovacím procesom, kým minister nesplní predložené požiadavky. Výsledkom reptania učiteľov bolo, že Ftáčnik poslal do Kežmarku ministerskú kontrolu, aby okrem iného preverila, prečo v tomto okrese každoročne stúpa počet prvákov, keď všade inde na Slovensku je to naopak. S tým prirodzene stúpajú požiadavky na finančné zabezpečenie výuky týchto detí.
"Čo minister sľúbil, to aj dodržal. Hoci ministerstvo školstva riadi rezort len metodicky, pričom financie sa schvaľujú na ministerstve financií, vyslal dvoch ľudí do Prešova na krajský úrad, kde sa k nim pridali ďalší dvaja miestni úradníci a spoločne vytvorili štvorčlennú komisiu. Sám som ich žiadal, aby preverili finančné požiadavky okresu v oblasti základného školstva, nielen v ostatnom školskom roku, ale aj v niekoľkých predchádzajúcich," informoval nás na tlačovej konferencii prednosta Okresného úradu v Kežmarku Ján Soliar.
Treba tiež pripomenúť, že miestni učitelia predčasom poukazovali na skutočnosť, že dotácie na žiaka, napríklad na západnom Slovensku, sú o štyri tisíc korún vyššie, ako na východe republiky. "Členovia informovali, že prírastky žiakov a teda aj finančné požiadavky sú namieste. Zároveň museli nepriamo pripustiť, že pri rozdeľovaní financií je košeľa bližšia ako kabát," povedal Ján Soliar a dodal, že učitelia v Kežmarskom okrese už vyučujú tak ako v minulosti a plnia si všetky svoje základné povinnosti. Na záver ale tiež pripomenul, že hoci sa kontrola, ktorá trvala len jeden jediný deň, uskutočnila viac ako pred mesiacom a zatiaľ nedostal žiadnu informáciu o jej výsledku. Nebol z nej totiž urobený žiaden zápis, ktorý by bol k dispozícii vedeniu okresného úradu a zatiaľ nepomohli ani urgencie adresované ministerstvu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.