nepochybne vajíčka. Tie sú v tomto čase vzácnym artiklom. O tom vedia svoje najmä šikovné gazdinky, ktoré si zrejme "šory" v obchodoch už vystáli. Ako to vyzerá s dopytom po vajciach tento rok, sme sa opýtali v Agrodružstve Prešov.
Tam nás informovali, že tento rok nezaznamenali nijaký nápor a ani ho už neočakávajú. Na našu otázku, prečo, keď Veľká noc je známa "vajíčkovou" nákupnou horúčkou, nám zamestnankyňa, ktorá nechcela byť menovaná vysvetlila: "Vajcia sa dovážajú z iných regiónov, najmä zo západného a stredného Slovenska a pochopiteľne, za nižšie ceny, za aké ich ponúka náš trh. My si však ich ceny dovoliť nemôžeme, lebo prvovýroba znáša všetky náklady. Preto si myslím, že toto nie je správne a regióny by si mali strážiť svoj trh. Iba tak naše hydinárske firmy dosiahnú zisk a nebudú musieť znižovať ceny.
Oslovili sme aj Hydinu Prešov, a. s. Riaditeľ spoločnosti je však momentálne na dovolenke. Informácie je kompetentný poskytovať len on a tak sme sa o tom, či ich postretla nákupná horúčka nedozvedeli. Sondovali sme aj pod Tatrami a na Spiši. Podľa našich informácii sa cena vajíčiek pohybuje v rozpätí od 2,70 bez DPH v Kežmarku až po sumu 3,30 vrátane DPH. V Kežmarku sme oslovili Vajex a.s. "Tento rok bol o vajíčka podstatne väčší záujem ako minulý rok. Veľký nápor sme zaznamenali v 14. a 15. kalendárnom týždni. Ľudia mali zrejme obavy z nedostatku vajec ako to bolo v predvianočnom čase a tak nimi predzásobili. Teraz je už záujem nižší. Cena jedného kusu sa u nás pohybuje v sume od 2,70 po 2,90 plus DPH. Musím poznamenať, že samozásobovanie, teda chovanie sliepok v domácnostiach je našim 50 percentným konkurentom. Za posledných päť rokov bol však na trhu prebytok vajec, no cena v porovnaní s uplynulým rokom veľmi nezmenila", uviedol výrobný námestník firmy Vajex a.s. Kežmarok Michal Brincko.
"Nezaznamenali sme zvýšený nápor, a hlavným dôvodom je zrejme nízka kúpyschopnosť obyvateľstva. Ešte v minulom roku to bolo lepšie, ale teraz? Dobrý odbyt sme mali ešte v januári a februári. Teraz jeden kus ponúkame za 3,30 vrátane dane s pridanej hodnoty. Problémom celého bývalého východného Slovenska je v tom, že tu dovážajú vajcia firmy zo západného Slovenska. Ak chceme náš tovar predať, musíme sa prispôsobiť ich cenám, ktoré sú samozrejme nižšie. Aj keď je na východnom Slovensku pomerne málo hydinárskych fariem, takmer všetky mali problémy s prebytkom. To je výsledok dovozu. Paradoxom je, že aj keď sa ceny krmiva neustále zvyšujú, v minulom roku boli najlacnejšie vajíčka práve v Košickom a Prešovskom kraji.
My zásobujeme približne 200 obchodov, ale nemôžem povedať, že sa obchodníci nedajú nahovoriť na nižšie ceny, aj keď za ne dostanú nižšiu kvalitu", informovala nás riaditeľka hydinárskej farmy Tatra - Agrollev s.r.o Levoča Magdaléna Pardubská.
Vajíčka teda na stoloch tento rok zrejme chýbať nebudú. Zdá sa, že na veľkonočnom trhu je ich dostatok a ak ste si ich ešte nestihli kúpiť, nemusíte mať vôbec obavy. Stres a strach, že ich nezoženiete a ostanete bez tohto neodmysliteľného symbolu sviatkov jari, je len minulosťou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.