vyvierajúceho termálneho prameňa s teplotou 47 stupňov Celzia je teraz 60 litrov za sekundu. Záujem o využitie tejto lokality v minulosti prejavilo viacero subjektov a v súčasnosti ešte stále trvá. Dosiaľ však všetkým chýbal základný investičný kapitál. Výnimku predstavuje združenie ôsmich nemeckých firiem s názvom Akasio GbR so sídlom v Lipsku. Počas uplynulých mesiacov sa uskutočnilo niekoľko rokovaní medzi vedením mesta a reprezentantmi tohto účelového združenia. V piatok minulého týždňa bola v Poprade uvedená do činnosti kancelária zastupujúca budúceho investora pod Tatrami.
"Momentálne už máme k dispozícii spravovanú štúdiu územia nachádzajúceho sa medzi dvoma mestskými časťami Popradu - Spišskou Sobotou a Veľkou. V nej je presne definované využitie dotknutého teritória. Na jeho realizáciu je potrebný veľký ekonomický vstup. Našli sme však partnera, ktorý je schopný tento program naplniť," informoval nás primátor Popradu Štefan Kubík.
Samotnú náplň štúdie nám predstavil jeden z jej autorov architekt Branislav Ivan, ktorého Archstudio zastupuje nemecké Akasio v Poprade.
"V centre pozornosti sa bude nachádzať tzv. Aqapark s bazénmi, saunami, kondičným centrom a diskotékou. Z názvu vyplýva, že sme uplatnili motív vody, ktorý sa opakuje aj u ďalších objektov. Ďalej počítame s výstavbou 300-lôžkového hotela, dvoch športových hál, nákupného strediska a podzemného parkoviska so šikmou strechou pre noubordistov. Je zaujímavé, že naši nemeckí partneri akceptujú všetku vybavenosť, ktorá v súčasnosti v priestore Grébparku existuje," konštatoval architek B. Ivan.
Ako ďalej uviedol, v tomto kalendárnom roku stoja pred realizátormi projektu dve zásadné úlohy. Prvou je majetkovo-právne vysporiadanie pozemkov Grébparku. Približne štyri pätiny z nich patria mestu a zvyšok je majetkom štátu. Druhou je vypracovanie zadania na realizáciu výstavby inžinierskych sietí do budúcnosti. Vzhľadom na veľký objem stavebných aktivít sa tejto oblasti bude musieť venovať značná pozornosť, pretože klasické prípojky by zrejme pre celý areál nestačili. Potrebné je tiež predefinovať hĺbkový vrt k prameňu teplej vody z prieskumného na ťažobný.
Zrejme najproblematickejšie pre prezentátorov bolo vyslovenie približnej finančnej čiastky potrebnej na zvládnutie projektu. "Dosiaľ nepoznáme objemy všetkých podmienených investícii. Podľa našej súčasnej miery poznania, investície by mali dosahovať 1,35 miliárd korún. Predpokladáme založenie novej spoločnosti, v ktorej by bol pomerne, vzhľadom na finančný vklad do projektu, zastúpený investor Akasio, ako aj mesto, poskytujúce stavebný pozemok. Ten sa však v žiadnom prípade nebude predávať do vlastníctva nemeckému partnerovi," povedal ďalej B. Ivan.
Pre región, v ktorom osciluje miera nezamestnanosti medzi 20 až 30 percentami je nepochybne zaujímavou informácia, že sa počíta s využitím kapacít miestnych stavebných firiem. Na druhej strane, bude sa však postupovať formou výberového konania organizovaného nemeckým partnerom. Teda ta, ako kvalitný by mal byť výsledok spoločného Popradsko-nemeckého snaženia sa, tak by mali byť kvalitní aj jeho realizátori.
V súvislosti s identifikáciou stavebnej lokality ako Grébpark spomenieme, že s jeho výstavbou, ako jedného z popradských turistických stredísk, sa začalo pred 115 rokmi. Meno dostal po zakladateľovi a miestnom lekárnikovi Jánovi Grébovi. Vrchol navštevovanosti dosiahol v dvadsiatych rokoch nášho storočia. Postupne chátral až do dnešnej značne zdevastovanej podoby. Tá by sa však v priebehu nasledujúcich 5 až 6 rokov mala od základu zmeniť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.