priamych dodávateľov ovocia, ktorí zatvorením tejto fabriky prišli o významného odberateľa. Firma sa v roku 1998 dostala do konkurzu, v ktorom ju napokon kúpila bratislavská spoločnosť SIBA, s. r. o. Odvtedy nebolo o Sabine, respektíve jej novom majiteľovi veľmi počuť. Rokovania na mestskom i okresnom úrade v Sabinove však počas tohto obdobia prebiehali.
Podľa našich informácií Ministerstvo financií SR znížilo firme SIBA daň z prevodu nehnuteľnosti. Umožnilo jej totiž zaplatiť daň z prevodu nie z ceny stanovej súdnym znalcom, ale z reálnej trhovej ceny nehnuteľnosti, s podmienkou, že do konca mája zamestná táto spoločnosť 200 ľudí. Snažili sme sa preto zistiť, či sa firme SIBA podarí stanovený termín splniť.
"Do konca mája je ešte jeden a pol mesiaca, takže máme ešte dosť času," povedal nám jeden z konateľov SIBA, s. r. o. Juraj Havaš. Či sa nám do toho termínu podarí rozbeh výroby záleží aj od toho, či zoženieme úver. Budeme totiž potrebovať investovať do kotolne a technológie. Máme pripravené aj ďalšie varianty. Všetko je v štádiu riešenia," skonštatoval konateľ Havaš.
Z jeho slov ďalej vyplynulo, že firma robí všetko preto, aby sa na každý pád v Sabinove vyrábalo. Už teraz má vypracované zmluvy o predbežných zmluvách, čím si dopredu zabezpečila odbyt tak domáci, ako aj zahraničný. "Keď budeme vyrábať aj na domáci trh, máme momentálne zabezpečenú zmluvu na odbyt na nejakých 250 miliónov korún," uviedol J. Havaš. Dopredu zabezpečovať odbyt, je podľa jeho slov dosť problematické. Aj napriek tomu, potencionálni odberatelia mali záujem o komunikáciu s firmou SIBA, keďže majú záujem o tento tovar.
Suroviny plánuje firma vykupovať predovšetkým od tunajších bývalých dodávateľov konzervárne, aj vzhľadom k najlacnejšej doprave. Kapacita konzervárne je však dostatočná, pravda pri zabezpečenom odbyte, spracovať aj suroviny z iných miest Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.