Lipčáka. Ako nám povedal, pre neho osobne je potešiteľný fakt, že reforma verejnej správy sa napokon pohla dopredu. Dôležité je podľa jeho slov súbežne s reformou urobiť i prenos financií na samosprávy. Postoj vlády k reforme chápe ako pozitívny signál smerom k samosprávam, i keď je to z jeho pohľadu oklieštené financiami. A aký bude mať význam reforma pre starostu obce pomerne vzdialenej nielen od hlavného mesta, ale aj od samotného krajského mesta. "Jednoznačne bude pre nás významná decentralizácia. Už to samotné slovo hovorí o tom, že vyšší samosprávny celok bude rozhodovať aj o financovaní. Teda, že sa nebudú financie rozdeľovať v Bratislave, ale v samotnom vyššom samosprávnom celku, aký bude to dnes ešte nevieme."
Reforma je vlastne priblíženie verejnej správy občanovi. Ako však starosta Lipčák uviedol o priblížení sa správy k občanovi z pohľadu ich obce, sa asi dá ťažko hovoriť. Oľka a ostatné okolité obce, budú totiž vždy ďaleko od každého i samosprávneho centra, keďže tieto obce sú značne roztrúsené. Rozhodne však z pohľadu rozhodovania, respektíve z prerozdeľovania financií, to bude mať aj pre vzdialenejšie obce, akou je napríklad Oľka, podstatný význam. "Rozhodovanie by malo byť z nášho pohľadu operatívnejšie a podľa potrieb samosprávy, nie podľa potrieb štátnej správy," dodal starosta Lipčák.
Nedostatok financií mnohokrát brzdí podnikateľskú iniciatívu obcí. Podľa slov starostu Lipčáka, nápadov i projektov je viac, stále však chýbajú peniaze. Obec je členom novozaloženého Združenia Horná Oľka. Združenie má pripravený projekt spolupráce s Poľskom. Konkrétny predmet spolupráce, ako aj bližšie údaje o samotnom projekte, ešte odmietol konkretizovať. "Zatiaľ je predčasné o tom hovoriť," uzavrel starosta obce Oľka Jozef Lipčák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.