splnomocnencom vlády pre riešenie rómskej problematiky Vincentom Danihelom. Táto pracovná návšteva sa konala pod záštitou podpredsedu vlády Pála Csákyho. Celoslovenskú delegáciu tvorili zástupcovia štátnej správy, samosprávy a tretieho sektora. Prednostu M. Pačutu sme sa opýtali na cieľ a výsledky poznávacej cesty.
- Náš pobyt v Španielsku bol rozdelený na dve časti. Prvé tri dni sme boli v Madride a zbytok sme strávili na juhu v andalúzskej Granade. Cieľom návštevy bolo zoznámiť sa s projektom španielskej vlády v súvislosti s výchovno - vzdelávacím procesom rómskeho obyvateľstva, zameraným okrem vzdelávania aj na sociálnu prácu, začlenenie sa do majoritnej spoločnosti a prípravu na vstup do pracovného pomeru. Skúmali sme bytové podmienky Rómov v Španielsku, ich život a problémy. Stretli sme sa tiež s delegáciou švédskej organizácie, pretože tento projekt je financovaný z prostriedkov Európskej únie. Pri tejto študijnej ceste sme mali možnosť vidieť ako sa takýto projekt realizuje a vymeniť si skúsenosti.
Čím vás španielsky projekt zaujal?
- Zaujal ma hlavne rozpracovaním mimoškolského výchovno - vzdelávacieho procesu rómskeho obyvateľstva, pretože v Španielsku dodnes medzi rómskym obyvateľstvom existuje vysoký analfabetizmus, ktorý sa pohybuje medzi 85 až 90 percentami. Takže aj ich výchovno - vzdelávací proces je zameraný ani nie tak na elementárne vedomosti - ako naučiť Rómov čítať a písať, ale skôr na manuálnu zručnosť v rôznych kurzoch, napríklad krajčírstva. Pozornosť v rámci je venovaná aj rómskym ženám a rodinám, kde prostredníctvom zástupcov generálneho sekretariátu rómskej asociácie v Madride projekt realizujú v rómskych komunitách v jednotlivých oblastiach Španielska, kde žije väčší počet rómskeho obyvateľstva. Počet Rómov sa v tejto krajine odhaduje na 600 až 800 tisíc.
Ktoré skúsenosti by sa dali aplikovať v našich podmienkach?
- Každá krajina má rozdielne podmienky, skúsenosti a postupy práce, pretože sa nazdávam, že my prípravu rómskeho obyvateľstva robíme už dlhé roky, ale na rozdiel od Španielska sa realizuje v školskom systéme. U nich sa naopak nosný projekt realizuje formou mimovládnych nadácií a je zameraný hlavne na mimoškolskú vzdelávaciu činnosť, na organizáciu života Rómov, ich bývania, sociálneho zabezpečenia a dokonca idú v tomto projekte až tak ďaleko, že sa snažia pre absolventov svojich rôznych kurzov nájsť aj konkrétne pracovné uplatnenie.
Čo by ste chceli z tohto španielskeho projektu uplatniť u nás?
- Môj názor je taký, že by bolo vhodné všetky iniciatívy pre rómske obyvateľstvo - ale aj pre sociálne slabšie skupiny obyvateľstva, ktoré sa u nás vyvíjajú pod hlavičkou rôznych štátnych organizácií, zastrešiť nejakou organizáciou, ktorá by sa venovala výlučne len tejto problematike. A čo by sa zo španielskeho projektu dalo použiť u nás? Predovšetkým vypracovať taký projekt, ktorý by bol akceptovaný Európskou úniou aj z hľadiska finančnej podpory.
Nazdávate sa, že problém momentálne spočíva v nedostatku finančných zdrojov?
- Áno. Aj v Španielsku sme videli a nakoniec aj pochopili, že bez finančných prostriedkov nie je možná žiadna osveta. Bez nich nie je možné vypracovanie dokumentácie projektov, príprava ľudí na ich realizáciu, na organizáciu vzdelávacích kurzov. V Španielsku na realizáciu projektu, s ktorým sme sa zoznamovali, majú prenajaté priestory a budovy, sú technicky vybavení dielňami, technológiami. To všetko si vyžadovalo značné finančné prostriedky. Takže aj keby sme chceli kopírovať španielske skúsenosti, tak nemôžeme kvôli nedostatočným finančným zdrojom. Napríklad keby sme chceli riešiť problematiku bývania rómskeho obyvateľstva zbúraním chatrčí a postavením obytných priestorov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.