elektrárne vymáhať akciová spoločnosť Gala sídliaca v Košiciach. Podujala sa na to ešte v júni 1998. Gala však vymožené prostriedky vo výške 350 miliónov korún nepoukázala na účet elektrární, ale ich zneužila pre vlastné obchody. Slovenské elektrárne sa síce snažia dostať ku svojim peniazom aspoň prostredníctvom konkurzného konania, ako ale uviedla hovorkyňa SE Alena Melichárková, nepodarilo sa im zohnať ďalšieho veriteľa spoločnosti Gala, aby sa tak naplnili zákonné podmienky pre vyhlásenie konkurzu.
Podľa našich informácií Gala už v konkurze je od začiatku apríla. Podnet na vyhlásenie konkurzného konania však inicioval Kapitál, o. c. p., a. s. Na našu otázku, či SE vedia o konkurze, A. Melichárková odpovedala, že sa o tejto informácii dozvedeli len z tlače a momentálne že sa tým zaoberá ich právny odbor.
Spoločnosti Gala a Kapitál, teda firma v konkurze a iniciátor vyhlásenia konkurzu, sú zaujímavé z viacerých hľadísk. Obe firmy sídlia, resp. majú podľa obchodného registra sídlo na tej istej adrese. Navyše sú aj personálne prepojené. Členovia vrcholových orgánov Galy figurujú ako štatutári aj v spoločnosti Kapitál. Pritom za pozornosť stojí, že v Gale je od roku 1995 šéfom dozornej rady Ladislav Krajňák z SPP, kde zastáva rovnakú funkciu. Ladislav Krajňák je známy svojím blízkym vzťahom k Jurajovi Kamarásovi z SCP Ružomberok, ktorý bol spolumajiteľom dnes už skrachovanej AG banky. Aj v súvislosti s Galou a jej dlhu voči elektrárňam figurovala AG banka. Práve spomínaných 350 miliónov korún malo putovať na nákup akcií tejto banky. Objavil sa totiž rakúsky záujemca o kúpu všetkých akcií AG banky. Akcie mali byť ale najskôr prevedené na trenčianske firmy, spomínal sa v tejto súvislosti najmä Trens. Trenčania však nemali k dispozícii voľnú spoločnosť a tak, ako vyhlásil J. Kamarás pre Trend, "požičali" im Galu. Trens aj odkúpil spoločnosť Gala, avšak zápis do obchodného registra sa neuskutočnil. Trens na poslednú chvíľu 'cukol'. Gala teda elektrárenské peniaze použila sama na nákup akcií AG banky, čo sa však v plnej miere nezrealizovalo po tom, čo do celej záležitosti vstúpila NBS, ktorá zablokovala prevod časti akcií. Neskôr časť podlžnosti voči SE prevzala zo spoločnosti Trens na seba firma Machinery TNH.
V snahe získať aj názor druhej strany na to, prečo neboli vymožené peniaze poukázané na účet SE, sme zašli na spoločnú adresu Kapitálu a Galy. Tam sme sa však dozvedeli iba toľko, že hoci Gala má v registri udanú túto adresu, nikdy na nej fyzicky nesídlila, nemala tam kanceláriu ani ľudí. Rovnako tak Gala nie je uvedená ani v telefónnom zozname. Konatelia Kapitálu, ktorí by tiež mali čo k celej záležitosti povedať, nám cez sekretariát odkázali len toľko, že oni sa nechcú k ničomu vyjadrovať.
Hoci vzťahy medzi všetkými zainteresovanými stranami sú spletité, pohľad Slovenských elektrární na svoje pohľadávky je jednoznačný. Gala im dlhuje 350 miliónov korún a zvyšných 220 miliónov si nárokujú voči spoločnosti Trens a Machinery TNH.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.