Okrem očakávaného urýchlenia vybavovania žiadostí o azyl, ktoré by sa malo v praxi prejaviť už v máji, nahrádza Belgicko doterajšiu finančnú pomoc utečencom pomocou materiálnou.
Až doteraz dostávali žiadatelia čakajúci na rozhodnutie úradov mesačne finančnú podporu vo výške 21 000 belgických frankov (čo je približne toľko isto slovenských korún), v prípade starostlivosti o dieťa 28 000 frankov. Koncom decembra 1999 však belgická vláda schválila nový spôsob finančnej podpory imigrantov.
Stanovená suma 1155 frankov na deň a jedného žiadateľa je teraz poskytovaná priamo strediskám sociálnej podpory (CPAS), čo sú vlastne utečenecké centrá. Tie zabezpečia imigrantom jednoduché ubytovanie, stravu i oblečenie. Táto federálna subvencia pokrýva okrem toho personálne a materiálne náklady centier.
Belgicko schválilo reformu imigračnej a azylovej politiky už na jeseň minulého roku a hoci nový zákon je v platnosti, jeho uplatňovanie v praxi prebieha veľmi pomaly.
Okrem zrušenia finančnej podpory utečencom prijali úrady opatrenia vedúce k výraznému skráteniu lehôt vybavovania žiadostí o politický azyl. V prípade slovenských žiadateľov sa dokonca objavili návrhy na vybavovanie žiadostí v priebehu jedného dňa.
Ďalším opatrením je vyhosťovanie neúspešných žiadateľov o azyl. V pondelok začali úrady oznamovať nelegálnym slovenským prisťahovalcom, aby opustili krajinu dobrovoľne, v opačnom prípade im hrozí deportácia.
Belgické ministerstvo vnútra požiadalo 62 Slovákov, aby do desiatich dní opustili územie krajiny. Ak tak urobia, bude im zabezpečená letecká doprava a navyše dostanú istú finančnú sumu. Čoskoro dostane podobnú výzvu asi 500 rodín slovenských Rómov žijúcich v mestách Gent a Tienen.
K vyhosteniu skupiny slovenských utečencov, ktorých žiadosti o azyl boli zamietnuté, došlo už na jeseň minulého roku po dohode belgickej a slovenskej vlády. Deportácia 74 slovenských Rómov vyvolala vtedy masívne protesty belgických aktivistov za ľudské a menšinové práva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.