aktuálne to bude v Gelnickom okrese, kde sa cestná sieť nachádza v mimoriadne zlom stave. Možno to znie paradoxne, ale na území celého okresu nie je ani kilometer komunikácií prvej triedy. Z tých druhotriednych a treťotriednych je polovica až dve tretiny v dezolátnom stave a akútne si vyžadujú komplexnú rekonštrukciu. Tohto roku sa jej však nedočkajú. Cyklické prideľovanie dotácií je príčinou, prečo sa gelnické cesty dostanú na program "vysprávok" až v budúcom roku.
"Opravy živičných povrchov našich ciest sme po skončení zimného obdobia robili prakticky po celý minulý rok. Napriek tomu sa nám ich nepodarilo dotiahnuť v plnom plánovanom objeme. Obzvlášť sa to týka niektorých koncových obcí. Doprava do nich je v súčasnosti sťažená natoľko, že ju za istých okolností možno považovať aj za hazard. To má samozrejme priamy dopad na vyšší počet dopravných nehôd. Navyše, technický stav vozoviek odrádza potencionálnych turistov od návštevy nášho regiónu. Problémy máme aj s vodorovným i zvislým dopravným značením. To prvé nám kradnú aj so stĺpikmi, kvôli hliníku predávanému do zberných surovín. Biele pruhy sa zase na deravé a vytlčené cesty ani neoplatí maľovať. Treba tiež pripomenúť, že problémy na vozovkách sa nevyskytujú ani lokálne. Opravy by si častokrát vyžiadali aj súvislé, niekoľko metrov dlhé, pásy asfaltových kobercov," posťažoval si na alarmujúcu situáciu v súvislosti s dezolátnym stavom pozemných komunikácií v Gelnickom okrese vedúci odboru dopravy okresného úradu Ladislav Zimermann a upozornil, že tohto roku do okresu na ich opravu nepríde ani koruna.
Ako to teda bude s cestami v Gelnickom okrese tohto roku, keď na opravy nie je vytvorený žiadny finančný fond? Vyzerá to, akoby si Gelnica vyčerpala všetky finančné možnosti už v zime. Tento okres totiž odčerpáva z rozpočtu Slovenskej správy ciest, správy a údržby (SSC) so sídlom v Spišskej Novej Vsi najväčšiu čiastku peňazí určených na zimnú údržbu ciest spomedzi všetkých okresov spadajúcich do jej pôsobnosti. Tohto roku to bolo šesť miliónov korún, pričom sypače boli v permanencii ešte aj začiatkom apríla. Na likvidáciu januárovo-februárovej snehovej kalamity bolo potrebných ďalších zhruba šesť miliónov korún, no existuje obava, že nebudú nikdy vyplatené. Spoločne s tohtoročným znížením rozpočtu pre okres o šesť miliónov korún to predstavuje súhrnný deficit dosahujúci dvanásť miliónov korún.
Neružovú perspektívu domaľoval riaditeľ spišskonovoveskej správy ciest František Hadvábny. "Náš strojový park je starý 15 až 20 rokov. Mnohé zariadenia udržiavame v prevádzke len vďaka opravám prevádzaným takpovediac na kolene. Tohto roku sme na kúpu nových strojov dostali spolu 4,5 milióna korún, pričom jeden nový sypač stojí ešte o dvesto tisíc viac. Navyše, hoci rapídne stúpli ceny všetkých vstupov, v našom rozpočte to nie je vôbec zohľadnené. Ak nedôjde k navýšeniu finančných prostriedkov, od polovice roku budeme stáť," sucho konštatoval neperspektívnu realitu riaditeľ podniku Hadvábny. Úplne v inom, optimistickom duchu, sa k problematike vyjadril Jozef Uebersax z košického investorského útvaru SSC. "Ministerstvo dopravy pripravuje investičné programy aj pre nie veľmi lukratívne regióny, medzi ktoré Gelnický okres bezpochyby patrí. Veď už na rok plánujeme výstavbu mosta v Prakovciach pri kalkulovaných nákladoch sto miliónov korún," vyhlásil Uebersax a dodal, že okrajovým regiónom sa dosiaľ nevenovala prílišná pozornosť, pretože prioritu mali tie s hlavnými cestnými ťahmi. Optimistický naladený inžinier z Košíc však nepovedal, ako sa do plánu SSC podarí zakomponovať stomiliónovú investíciu, keď sa doňho nezmestí podstatne menšia položka na nevyhnutnú opravu rozpadávajúcich sa ciest v okrese, ktorý zrejme leží pánu Bohu za chrbtom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.