výstavbu sociálnych bytov, je to aj výzva občanom Kežmarského okresu na záchranu miestnej nemocnice s poliklinikou.
Text výzvy je voľne dostupný v okresnom meste prevažne v predajniach potravín a trafikách a my sme ho získali v informačnom stredisku. Píše sa v ňom napríklad , že "rozhodnutím ministerstva zdravotníctva má dôjsť najskôr k redukcii, neskôr možno k likvidácii NsP v Kežmarku". Pod textom nepodpísaný autor výzvy uviedol tiež niekoľko podporných argumentov svojho tvrdenia a poukázal aj na závažné fakty, ktoré by mohli nasledovať ako dôsledok tohto kroku. Vyberáme z nich: "Spádová oblasť nemocnice má takmer 62 tisíc obyvateľov, z toho dvadsať percent Rómov. Zlá sociálna skladba obyvateľov sa zhoršuje prestarnutím populácie a vysokou nezamestnanosťou. V okrese sa nachádza 45 obcí rozmiestnených v členitom horskom teréne, čo len sťažuje dostupnosť základných zdravotníckych služieb. Redukciou lôžok alebo zrušením nemocnice sa predĺži čakacia doba na operačné zákroky. Zásadným problémom je tiež ohrozenie chorobnosti obyvateľov."
O vyjadrenie k podpisovej akcii sme najprv požiadali primátora mesta Františka Groholu. "Nikde sa nehovorí o likvidácii kežmarskej nemocnice ako takej. Pred dvoma dňami sme rokovali s riaditeľkou zdravotníckeho zariadenia o prípadnom prechode nemocnice do kompetencie samosprávy v súvislosti s pripravovaným posilňovaním jej kompetencií. Tento počin nepovažujem za nereálny. Veď dlhy, ktoré v súčasnosti nemocnica má, sú dedičstvom z minulosti. Počas uplynulých dvoch rokov hospodárila napriek ťažkej ekonomickej situácii bez prehlbovania straty," povedal nám F. Grohola.
Ako ďalej uviedol, šumy okolo možného rušenia zdravotníckeho zariadenia vznikli pravdepodobne v súvislosti s fámami o mohutných presunoch pacientov z Kežmarku do susednej nemocnice v Poprade. Prezentoval nám preto údaje, ktoré mu poskytlo vedenie kežmarskej nemocnice, podľa ktorých bolo za prvých deväť mesiacov minulého roku z Kežmarku do Popradu presunutých len 21 pacientov. S presunom do iných zdravotníckych zariadení to bolo spolu 219 osôb, pričom do kežmarskej nemocnice v tom istom čase prišlo presne 394 pacientov.
Obrátili sme sa aj na vedenie miestnej nemocnice. Keďže riaditeľka Eleonóra Kovalčíková nebola prítomná, oslovili sme jej námestníka Andreja Patakyho.
"Iniciátormi podpisovej akcie, podľa mojich dnešných informácií, sú s najväčšou pravdepodobnosťou niektorí naši lekári. Mrzí ma najmä, že v texte výzvy použili formuláciu likvidácia. Na ministerstve zdravotníctva sa hovorilo len o potrebe šetrenia finančných prostriedkov, čo sa má dosiahnuť napríklad redukciou lôžok na niektorých oddeleniach. Keďže sme nechceli čakať na direktívy zhora so založenými rukami, začali sme hľadať spôsoby ako riešiť problémy najprv v rámci našich vlastných možností a zrejme nepochopenie niektorých informácií spôsobilo iniciovanie spomenutej výzvy. Musím pripomenúť, že otázka redukcie lôžok sa netýka len našej nemocnice, ale prakticky všetkých zdravotníckych zariadení na Slovensku," konštatoval A. Pataky, pričom nás odkázal na riaditeľku nemocnice, ktorá po návrate z rokovaní na príslušnom ministerstve prinesie najčerstvejšie informácie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.