bývalí zamestnanci Chirany Prema, a. s. v konkurze Humenné (ďalej len Chirana - pozn. red.). Pochod, na ktorom sa zúčastnili asi dve stovky bývalých zamestnancov, zorganizoval odborový zväz KOVO, spolu s krízovým štábom. Podporné stanoviská mu vyjadrili niektorí poslanci Mestského zastupiteľstva v Humennom, ako aj kovácki kolegovia zo strojárskych fabrík v Michalovciach, Prešove a Krompách. Čo viedlo bývalých zamestnancov Chirany k účasti na pochode? Tu sú vyjadrenia niektorých z nich:
"Robila som v Chirane sedem rokov," povedala nám Jana Hocková. "Prepustili ma ešte v prvej vlne pred piatimi rokmi. Prišla som preto, lebo som nezamestnaná a práca v Chirane sa mi páčila. Chcem, aby sa poukázalo i na to, že všetci z vrcholného manažmentu majú dnes dobré posty a obyčajní ľudia sú na ulici." Podobne hovorila i bývalá kolegyňa pani Hockovej Katarína Hnášová. "Prišla som preto, lebo bývalý zamestnávateľ mi na odstupnom dlhuje okolo 27 000 korún. V Chirane som robila desať rokov a v októbri minulého roku som musela odísť do predčasného dôchodku." "Vidíme, že sa tu robí veľké svinstvo," pridal sa ďalší bývalý zamestnanec Jozef Pľuta. "Všetko sa tu rozkráda, vo fabrike nič neostalo a majetok si medzi sebou rozpredali. Aspoň v odboroch máme podporu, keď sme ju nenašli vo vláde a u zamestnávateľa." "Je tu málo pracovných miest a taká veľká fabrika ako Chirana by sa mala zachrániť a nie zatvárať," povedal ďalší Milan Chrin.
Zaujímal nás aj názor ľudí postávajúcich okolo. Väčšina z nich vyjadrovala podporu protestujúcim občanom, no stretli sme sa aj s hlasom, že tieto aktivity prišli veľmi neskoro. Pán, ktorý sa nám nechcel predstaviť, bol tiež zamestnaný v Chirane, ale protestujúcich neprišiel podporiť. Ako povedal, s týmito aktivitami mali začať ľudia hneď v prvej vlne prepúšťania. Vtedy všetci, ktorí ostali verili, že sa výroba rozbehne. Dodal, že keď majitelia zistili, aké je zmýšľanie ľudí, tak to aj tak ťahali ďalej. Možno by to i tak dopadlo rovnako, ale aspoň by to nemali také ľahké.
Pochodujúci občania smerovali od hlavnej brány Chirany k Okresnému úradu. Člen Rady OZ KOVO Jozef Balica uviedol dôvody protestného pochodu - "predovšetkým nevyplatené odstupné bývalým zamestnancom vo výške troch miliónov korún. Prišli sme tu aj preto, aby sme poukázali na podivný priebeh konkurzu, počas ktorého sa veselo rozpredáva a vyváža, čiže tuneluje." Poukázal na zlú sociálnu situáciu v okrese, ktorý má 8400 ľudí bez práce a deväť voľných pracovných miest. Pritom Chirana môže okamžite zamestnať až 1000 nezamestnaných. S genézou okolo Chirany vystúpil predseda základnej organizácie OZ KOVO pri Chirane Prema Vladimír Fiľarský. Apeloval na prítomných, aby sa nevzdávali a pokračovali v boji o záchranu Chirany i ďalej. K tomu, aby ľudia prekonali svoj strach a zasadzovali sa za svoje práva, vyzýval prítomných i predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna. Uviedol, že v tomto štáte je potrebné urobiť predovšetkým poriadok, hlavne v oblasti legislatívy. "Ak sú zlé zákony, potom je potrebné, aby ich parlament odstránil, aby tí, ktorí podnikajú a chcú podnikať v kalných vodách, boli odhalení a potrestaní. Tí, ktorí chcú slušne podnikať, aby im bol vytvorený maximálny priestor, aby mohli naplniť podnikateľské aktivity a zamestnať ľudí," uzavrel predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna.
Napokon predseda Fiľarský predniesol pred prítomnými vyhlásenie, ktoré predstavitelia OZ KOVO odniesli prednostovi OÚ v Humennom Miroslavovi Semanovi. Okresný prednosta mal síce pripravené vyhlásenie, medzi prítomných dole však neprišiel a svoje stanovisko predniesol len pred zástupcami kovákov. Ich prijatie sa uskutočnilo bez účasti novinárov.
Pikantná na celom zhromaždení bola aj skutočnosť, že sa medzi prítomnými účastníkmi protestu pohyboval podpredseda Komunistickej strany Slovenska Ivan Hopta a rozdával prítomným svoje letáčiky. Predstavitelia OZ KOVO sa rozhodne dištancovali od akéhokoľvek politického zneužitia ich protestu. Ako povedal J. Balica, "My sme tu sami za seba. Naša akcia je zameraná vyložene na sociálne problémy, nie na politické ciele."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.