minulého roka. Výrazne však vzrástol počet ťažkých dopravných nehôd, pri ktorých zahynulo päť osôb, čo je o štyroch usmrtených viac. Jedenásť osôb utrpelo ťažké a štyridsaťdeväť ľahké zranenia. Takáto smutná štatistika odznela na utorkovej tlačovej besede Okresného riaditeľstva Policajného zboru SR v Poprade pri hodnotení dopravno-bezpečnostnej situácie na podtatranských cestách od začiatku roka.
"Najčastejšími príčinami dopravných nehôd je nedodržanie stanovenej rýchlosti, nesprávne predchádzanie, nedanie prednosti v jazde, nesprávny spôsob jazdy, zlý technický stav vozidla a porušenie základných povinností vodiča. Sú to v podstate stále tie isté príčiny ako v predchádzajúcich rokoch, pričom poradie sa ani nejako nemaní," uviedol riaditeľ OR PZ Jozef Dlugoš.
Ďalšie zaujímavé informácie poskytol novinárom zástupca riaditeľa okresného dopravného inšpektorátu Marián Živčák. "Cestnú premávku ohrozujú hlavne vodiči rýchlych vozidiel. Stávajú sa z nich doslova piráti ciest. Nedodržiavajú stanovenú rýchlosť, predbiehajú na zakázaných miestach. Práve takýto piráti spôsobujú najťažšie dopravné nehody," skonštatoval.
Dopravní policajti preto počnúc týmto mesiacom začali proti cestným pirátom uplatňovať dve novinky - diaľkové dopravné kontroly a na hlavnom cestnom ťahu I/18 takzvané plávajúce hliadky. Totiž, hlavná dopravná tepna I/18 je miestom najtragickejších dopravných havárií. Úseky tejto cesty od Tatranskej Štrby, do Svitu a zo Svitu cez Poprad do Jánoviec, sú úsekmi smrti. Len pri nedávnej kontrole na tejto štátnej ceste (14. apríla - pozn. redakcie) sa vodiči dopustili 82 hrubých porušení dopravných predpisov, za čo tí nejnedisciplinovanejší "vyfasovali" pokuty vo výške 22 500 korún a viacero pirátov bude riešených v ďalšom konaní na dopravnom inšpektoráte.
Popradskí dopravní policajti vykonali v tomto mesiaci aj dopravno-bezpečnostnú akciu zameranú na technický stav vozidiel hromadnej prepravy osôb (autobusy a niektoré ďalšie). V jedenástich prípadoch museli odňať osvedčenie o evidencii vozidla, lebo boli v dezolátnom stave a následne tátoše putovali do opravy.
Celý rad dopravno-bezpečnostných akcií pripravujú na mesiac máj. Mesiac máj bude opäť Mesiacom bezpečnosti cestnej premávky.
"Chystáme viacero špeciálnych kontrol zameraných na dodržiavanie stanovenej rýchlosti, predbiehanie, na správanie sa chodcov, bicyklistov a na technický stav vozidiel. Najväčšou akciou však bude Medzinárodný týždeň cestnej premávky, do ktorého budú zapojené prakticky všetky krajiny Európy. Potrvá od 1. do 7. mája. Dopravná polícia, ale aj niektoré ďalšie zložky budú v priamom dozore dohliadať na dodržiavanie všetkých dopravných predpisov a zvýšenú pozornosť budú venovať správaniu sa vodičov voči rizikovým skupinám účastníkov cestnej premávky, najmä voči deťom, chodcom, telesne postihnutým osobám a cyklistom. Zároveň sa vo zvýšenej miere zamerajú na preventívno-výchovné kontroly vodičov, pričom dopravné priestupky sa budú snažiť riešiť predovšetkým dohováraním. Na cestných pirátov sa však žiadne dohováranie uplatňovať nebude," zdôraznil zástupca riaditeľa popradských dopravných policajtov M. Živčák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.