prevádzkový hospodársky výsledok tri miliardy korún a čistý zisk 1,2 miliardy korún. Za rovnaké obdobie minulého roku bola vykázaná strata 1,3 miliardy. Zásadný obrat vo výsledkoch hospodárenia spočíva v prekročení plánovaného predaja plochých valcovaných výrobkov, raste cien na svetových trhoch a výrazných úsporách v prevádzkových nákladoch, ktoré dosiahli za prvý kvartál pol miliardy. O výsledoch hospodárenia VSŽ informoval na včerajšej tlačovej besede prezident železiarní Gabriel Eichler.
"Výsledky dosiahnuté za prvé tri mesiace predčili aj predpoklady plánu na tento rok. Vyrobili sme a expedovali 770 tisíc ton valcovaných výrobkov, čo sa blíži maximálnej kapacite. Kým za minulý rok bola vykázaná strata na úrovni 6 miliárd korún najmä v dôsledku oprávok, rezerv a daňových dorubov, plán na tento rok už počíta s výrazným ziskom, keďže už nemáme plánované žiadne väčšie oprávky. Podarilo sa nám podnik očistiť od dlhov z minulosti," vyhlásil G. Eichler.
V marci tohto roku skupina spoločností VSŽ vykázala rekordné inkaso presahujúce 4 miliardy korún.
G. Eichler zhodnotil aj štyri základné body krízového strategického programu, ktorý bol prijatý na mimoriadnom valnom zhromaždení v septembri.
"Cieľom bolo udržať podnik v prevádzke a zamedziť bankrotu, čo sa podarilo. Čo sa týka reštrukturalizácie dlhov voči bankám, štátu a dodávateľom, aj v tomto smere sa pokročilo. V decembri po desaťmesačnej odmlke začali železiarne opäť splácať úroky bankám. V súčasnosti už neevidujeme žiadne polehotné úroky z minulého roku, vyrovnali sme teda desaťmesačný sklz. Na úroky odišlo 35 miliónov USD, teda asi 1,5 miliardy korún. V máji by sme už mali byť v tomto smere v ažurite," skonštatoval G. Eichler.
Komplexné doriešenie záväzkov voči bankám, aj čo sa týka vyplatenia istín, je súčasťou podpísaného Memoranda o porozumení. Záväzky voči bankám predstavujú 440 miliónov USD, teda cez 18 miliárd korún. Reštrukturalizovali sa aj dlhy voči dodávateľom. Došlo k zmene niektorých dodávateľov základných surovín a podarilo sa dohodnúť 70-dňové platby, čo podľa G. Eichlera pomohlo fabrike prežiť. Záväzky voči dodávateľom po lehote splatnosti predstavujú momentálne 600 miliónov korún, z toho 400 je menej ako mesiac po splatnosti. Do konca júna by sa mali tieto podlžnosti vyrovnať. Záväzky voči štátu sú z pohľadu platieb do poisťovní vysporiadané, otázka daňových dlhov je ešte stále v štádiu riešenia, keďže daňové kontroly ešte neskončili. Pokročilo sa tiež v samotnej reštrukturalizácii spoločnosti. Posledný bod krízového programu - vstup strategického investora - nadobudol konkrétne obrysy podpisom Memoranda o porozumení.
Ako povedal Gabriel Eichler, po dramatickom poklese výroby v druhom polroku 1998 výroba a predaj vo VSŽ začali stúpať v prvom polroku minulého roku, kedy sa výroba priblížila maximálnym kapacitným možnostiam. Dialo sa tak v období najväčšieho poklesu cien na svetových trhoch, ktoré sa v polovici minulého roku dostali na minimum. V prvom kvartáli tohto roku konečne priemerné predajné ceny dosiahli úroveň z konca roku 1998, čo sa odrazí aj na výsledkoch hodpodárenia VSŽ v tomto roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.