Staromestské divadlo. Nezávislé združenie, žijúce zväčša zo sponzoringu, grantov a podpory mestskej časti Staré mesto, za ten čas uskutočnilo tri premiéry pre dospelých, deväť detských predstavení, besedy s hosťami ako Juraj Jakubisko, Magda Paveleková, alebo Michal Kováč. Divák si pomaly začínal zvykať na alternatívnu scénu s rôznorodými projektami, odlišnými od produkcie kamenného divadla. Obľube sa tešia nedeľňajšie detské podujatia, na ktorých nedávno privítali 3000-ho návštevníka. V rámci 1. ročníka Festivalu nezávislých divadiel sme na jeho scéne uzreli špičkové profesionálne súbory zo Slovenska a Čiech.
Po zmene zriaďovateľa Štátneho divadla Košice, ktorým sa namiesto Ministerstva kultúry stal Krajský úrad Košice, začali sa prehodnocovať aj zmluvy o prenájmoch. Práve tu sa začínajú problémy Staromestského divadla. Podľa prezidenta spoločnosti CassovianinvestCredit Alfonza Lukačina vlani došlo k úprave legislatívy a vážnym zásahom do zmluvy. Pôvodne mala jeho firma priestory prenajaté na tridsať rokov s predkupným právom. To zabezpečovalo, aby sa jej investície v primeranom časovom horizonte vrátili. Návrh novej zmluvy mení dobu prenájmu len na päť rokov, pričom predkupné právo zaniká.
Rovnako sa zvýšili prevádzkové náklady. Hornú časť objektu, kde sú priestory divadelnej sály, šatne a sklady kulís síce za symbolickú korunu na základe zmluvy so sesterským Cassovia Artom užíva Staromestské divadlo, a tak za ňu Cassoviainvest-Credit nemusí platiť nič. Hradí však náklady Staromestského divadla za elektrickú energiu, plyn, kúrenie, čo stojí ročne 500 tisíc korún. Za spodnú časť, kde teraz sídli predajňa ÚĽUVU, požadujú prenajímatelia 850 000 korún ročne. So všetkými týmito skutočnosťami by nájomcovia súhlasili. Obavy však majú z návratnosti investícií.
"Už tým, že divadlu zaplatíme nájomné a uhradíme náklady na prevádzku divadelných priestorov, sme stratoví. Podľa našich prepočtov by sme zo spodnej časti museli získať milión tristopäťdesiat tisíc korún. Prirátajme sumu za rekonštrukciu vnútrajška a divadelnej sály za vyše milióna korún. Aj toto by ešte predstavenstvo našej spoločnosti odsúhlasilo. Vážnym problémom je však ÚĽUV, ktorý má nájomnú zmluvu do roku 2001. Navyše má v zmluve zakotvené prednájomné právo. Môže sa stať, že si ho uplatní a my tieto obchodné priestory nikdy nedostaneme. Ostala by nám iba vrchná časť, ktorá nevytvára zisk, ale stratu 500 000 korún," uviedol Alfonz Lukačin.
Otvorenou sa stáva aj budúcnosť Staromestského divadla. Nová legislatíva totiž stanovuje, že kto si prenajme priestor od štátnej ustanovizne, nemôže ho dávať do prenájmu. Staromestské divadlo tak nemá platnú zmluvu a nemôže sídliť v budove. Mohlo by tam hrať iba na základe objednávky Cassovia-Artu, alebo zmluvy so Štátnym divadlom. Podľa riaditeľa Staromestského divadla Petra Raševa, neziskový subjekt bez štátnej dotácie sa ťažko zmôže na nájomné. Prevádzkové poplatky dosiaľ platil CassoviaArt, ktorý takto významne dotoval združenie.
"Myslím si, že Štátne divadlo by nám malo tieto priestory poskytnúť úplne zadarmo, lebo dopĺňame ich tvorbu. Dve činoherné predstavenia na repertoári ŠDK zďaleka nepostačujú reprezentovať profil štátnej činohry, ktorá dostáva milióny štátnej dotácie. Veď hrajú len štyri večery za mesiac. V Prahe, alebo Českých Budejoviciach nepoznajú Štátne divadlo Košice, zato Staromestské divadlo hej. Vrátil som sa zo svetovej konferencie divadelníkov v Prahe. Košice sme zastupovali len my. Keď som opisoval českému ministrovi kultúry Dostálovi situáciu, v akej sa nachádzame, krútil neveriacky hlavou. Ak podpíšeme zmluvu so Štátnym divadlom, ponúkajú nám sálu a foyer za symbolickú korunu, avšak za všetky priľahlé miestnosti, ako šatne a sklad kulís, budeme musieť platiť. Navyše je tu aj elektrina. Odkiaľ na to vezmeme?" pýta sa principál Rašev.
"Je len naša dobrá vôľa, že držíme Staromestské divadlo nad vodou. A chceli by sme aj naďalej. Nemáme tu podobnú scénu. Pritom Košičania si sem zvykli chodiť. V budúcnosti by tu mohol vzniknúť kultúrny komplex, akési stredisko divadelného rozvoja rozličných tvorivých projektov, aké ťažko uskutočniť na javisku štátneho divadla. Ba mohlo by tu takéto projekty hrať aj Štátne divadlo Košice," tvrdí Alfonz Lukačin, ktorý v najbližších dňoch zamýšľa navrhnúť Štátnemu divadlu zmluvu o budúcej zmluve.
"Podmienky, aké navrhuje ŠD, sú prijateľné. Sporný ostáva iba prenájom priestorov predajne ÚĽUV-u.
Ak divadlo s nami zmluvu o budúcej zmluve uzavrie, nebudeme požadovať, aby nám vrátilo investície, ktoré sme už do budovy vložili. Vyčkáme, kým sa neskončí nájomná zmluva ÚĽUV-u a ak nám divadlo priestory ďalej prenajme, budeme pokračovať v plánovaných činnostiach. Nemôžeme mať však budovu bez zisku," dodáva prezident spoločnosti CassoviainvestCredit.
Keďže ešte stále nedošlo k podpísaniu zmluvy, zástupca odboru kultúry Krajského úradu Milan Biath sa nazdáva, že spoločnosť Cassoviainvest je od marca v priestoroch bývalého 'Smeru' protiprávne. Navyše Štátne divadlo poslalo nájomcom vyúčtovanie, ktoré rovnako nezaplatili.
"Tvrdia, že neplatia, lebo vložili do budovy vyše milióna. Zatiaľ nám nevedeli predložiť doklady, že preinvestovali naozaj toľko. Nie je možné, aby ďalej platila nezmyselná zmluva o prenájme, ktorú podpísalo predošlé ministerstvo kultúry. Všetko treba zmluvne upraviť. Nikomu nechceme brať divadlo, len sa dohodnúť na nových podmienkach," dôvodí zodpovedný činovník Krajského úradu Milan Biath.
Uvidíme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.