pôsobenia mala iba troch členov, dnes ich je mestských policajtov sedem. Je to málo alebo dosť? Aj touto otázkou sa zaoberala minulotýždňová mestská rada. Položili sme ju spolu s ďalšími zvedavými otázkami aj náčelníkovi Mestskej polície v Starej Ľubovni Oskarovi Ščigulinskému.
- Ťažko je mi jednoznačne povedať, či je nás málo alebo veľa. Nech si čitatelia vašich novín urobia sami svoj názor z niekoľkých konkrétnych údajov. Kým v roku 1991 sme zaevidovali v meste iba 55 priestupkov rôzneho druhu, o tri roky neskôr to už bolo 1 167 a vlani policajti riešili 1 544 rôznych priestupkov. Teda priemerne pripadalo na jedného pracovníka našej mestskej polície 220 priestupkov.
Akých priestupkov bolo najviac?
- Prevažovali priestupky v doprave, spolu ich bolo 779. Vodiči nerešpektovali predovšetkým také značky ako sú Zákaz vjazdu, Zákaz zastavenia, Zákaz státia a iné. Druhý najvyšší počet priestupkov sme zaznamenali v súvislosti s porušením všeobecného záväzného nariadenia mesta číslo jedenásť, týkajúceho sa porušenia pravidiel o nestrážených parkoviskách s parkovacími automatmi. Takýchto priestupkov sme vlani riešili 566.
Máte v ostatných rokoch aj nejaké špecifické problémy vo svojej činnosti?
- V poslednom období sa v našom meste rozmáha žobranie rómskych detí, ktoré si za zákazníkov vyberajú zahraničných turistov, najmä z radov Poliakov, ktorí najčastejšie navštevujú naše mesto. Veľa práce máme aj s nespratníkmi, poväčšine v nočných hodinách, v piatok, sobotu a nedeľu, keď dochádza často k slovnému i fyzickému napádaniu našich pracovníkov. Vlani sme riešili štyridsať prípadov porušenia verejného poriadku, pätnásť prípadov rušenia nočného pokoja a ďalšie podobné prípady.
Súčasťou vašej práce sú zrejme aj iné úlohy...
- Je potrebné spomenúť dobrú spoluprácu so štátnou políciou. Vlani sme s nimi absolvovali obchôdzkové služby v nočných a večerných hodinách. Išlo poväčšine o ochranu objektov, vyšetrovanie krádeží, vlámaní, lúpeží, ale aj o pátranie po osobách i po kradnutých autách, nechýbali v tejto činnosti ani prípady výtržností, na čom sme participovali non-stop. Podieľali sme sa tiež aj na zisťovaní krádeže drevnej hmoty v mestskej časti Podsadok z radov občanov rómskej populácie, čím sme pomáhali riešiť problémy firme Ekos, ktorá obhospodaruje takmer 1 200 hektárov mestských lesov.
A čo pokuty?
- Nikdy nebudeme môcť existovať, či žiť iba z pokút. Vlaňajší príjem z blokových pokút predstavoval sumu 64 tisíc korún. Pre zaujímavosť treba dodať, že za prvé tri mesiace tohto roka sme zaznamenali príjem z blokových pokút v sume 28 tisíc korún. Takže skutočne ide iba o formálnu stránku našej činnosti pokiaľ ide o blokové pokuty.
Zrejme vám chýba väčšia právomoc...
- Možno by sme tých právomocí potrebovali viacej. Sme radi, že od 1. januára tohto roku vstúpila do platnosti novela zákona, ktorá nám dáva väčšie právomoci v riešení statickej, ako aj dynamickej dopravy. Tento zákon nám dáva možnosť používať zábrany na odjazd motorových vozidiel, ktoré v tomto roku využívame a naďalej v tom chceme pokračovať. Najmä v prípade takzvaných cezpoľných priestupcov, ktorých sa nám nedarí riešiť v našom meste.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.