niekoľkých čiastkových štúdií, či prác, ktoré vychádzali v podstate len neoficiálne, neexistoval ucelený a objektívny pohľad na túto problematiku. Situácia sa pomaličky začala meniť až po roku 1989. Ucelený prehľad toho, čo sa vo výtvarnom umení udialo po roku 1950, sa však stáva dostupným až v týchto dňoch.
V Múzeu Vojtecha Löfflera sa 18. apríla uskutočnila prezentácia Slovníka svetového a slovenského výtvarného umenia 2. polovice 20. storočia. Publikáciu predstavila jej editorka Jana Geržová v spolupráci s kolegom Vladimírom Beskydom.
"Slovník je plodom kolektívnej spolupráce pätnástich autorov, kritikov a historikov umenia. Kvôli tomu, v akej situácii bola slovenská umelecká história a kritika v rokoch 1948-1989, išlo o veľmi náročnú prácu. V prípade mnohých umeleckých smerov a výtvarných techník bolo častokrát nutné uskutočniť prvovýskum priamo v ateliéroch."
Editorka ďalej uviedla, že nejde o autorský, biografický, ale terminologický slovník, mapujúci situáciu od päťdesiatych rokov, vrátane socialistického realizmu, až po horúcu súčasnosť.
"V prvom rade ide o chronologické mapovanie smerov, ich podrobnejšie rozdelenie, vystopovanie starších i novších tendencií. Zvláštnou podskupinou sú tu jednotlivé výtvarné skupiny. Druhou kategóriou sú podrobnejšie rozobrané výtvarné techniky a stratégie. Tretia kategória nemusí vždy súvisieť priamo s výtvarným materiálom. Ide trebárs o kľúčové slová, vyskytujúce sa v súvislosti s umením, či problémy fungovania umenia v spolupráci s médiami."
Každé heslo je spracované vo viacerých rovinách. Mapuje svetové umenie prevažne angloamerickej proveniencie, ale so zvláštnym dôrazom na jeho odraz na Slovensku. Obrazový materiál napríklad publikácia čerpá výhradne z domácich zdrojov.
Publikáciu vydalo občianske združenie Profil. Zatiaľ čiernobiely slovník je plánovaný ako dlhodobejší projekt. Rozšírené vydanie vyjde aj vo formáte CD-Rom, čo umožní venovať sa aj nestatickému umeniu. Ďalším plánovaným počinom je autorský slovník, kde budú zhromaždení výtvarníci, ktorí sa kvôli svojmu záberu nezmestili do úzkych žánrových kategórií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.