na vrchole kariéry v prvej polovici 80.rokov, sa narodil 17. apríla 1951 vo vestfálskom Hamme. Svoju hráčsku kariéru začal v provinčnom SC Westüngen, pokračoval v rodnom Hammer SV, odkiaľ prestúpil do Rot - Weiss Essen. Najväčšie úspechy získaval v severonemeckom Hamburgu, spolu s vtedajšími veličinami hamburskej futbalovej histórie Felixom Magathom a Manfredom Kaltzom bojoval rok čo rok o prvé miesta v bundeslige. Po HSV si zahral ešte v Borussii Dortmund. V bundeslige zohral 224 zápasov, v ktorých nastrieľal 136 gólov. V sezóne 1981/82 bol v drese Hamburgu najlepším strelcom bundesligy a rozhodujúcou mierou k majstrovskému titulu HSV. Práve v tejto sezóne sa s Hamburgom dostal do finále Pohára UEFA, kde však bol zástupca prístavného mesta nemilosrdne vyprášený švédskym IFK Göteborg (0:3 a 0:1).
Za vtedajšiu reprezentáciu Spolkovej republiky Nemecko odohral 21 stretnutí, dal v nich šesť gólov a predstavil sa na ME 1980 a MS 1982. Zahviezdil najmä 22.júna 1980 v rímskom finále ME 1980 v Taliansku. V ňom sa nemecká reprezentácia pod vedením Juppa Derwalla stretla s Belgičanmi. Skóre zápasu otvoril v desiatej minúte Hrubesch, čierny kôň šampionátu síce Van Der Eyckenom v 72. minúte z penalty vyrovnal, posledné slovo však patrilo Nemcom a robustnému Hrubeschovi, ktorý v 89. minúte druhou gólovou hlavičkou rozvlnil belgickú sieť a maximálne sa zaslúžil o európske zlato na "Un piccolo mondiale". Nemecké farby obhajoval aj na "Mundialite" v Španielsku v roku 1982. V pamätnom zápase medzi SRN a Rakúskom 25. júna dal Hrubesch po úniku Littbarského v 11. minúte jediný gól zápasu. Po ňom už mužstvá predvádzali to, čo španielsky denník El País označil ako "hanebný nemecko - rakúsky valčík". Jednogólový rezultát totiž vyhovoval obom aktérom, naopak z hry o postup do II. kola vyradzoval sympaticky hrajúce Alžírsko (to pritom Nemcov zdolalo 2:1). Na štadióne v Gijóne 52 tisíc ľudí pískalo, futbalová fraška vzbudila veľký rozruch, FIFA však napriek tlaku médií, Alžírčanov a mnohých futbalových osobností nechala záležitosť bokom. Na tomto šampionáte to bol práve Hrubesch, ktorý dal víťaznú penaltovú bodku svojho mužstva za hektickým semifinálovým stretnutím MS medzi Nemeckom a Francúzskom (3:3 po predĺžení, 5:4 na p. k.).
Po skončení hráčskej kariéry sa dal Horst Hrubesch na trénerskú, jeho zastávky sa pohybovali po osi Austria Viedeň (Rak.), Samsunspor (Tur.), opäť Austria, FC Hansa Rostock a Dynamo Drážďany. Od mája 1999 je v službách DFB a vedie A 2 tím. Ako sme už spomínali, A 2 a hlavne jeho výsledky, sú pod sústavnou paľbou kritiky. Hrubesch si však zatiaľ zo svojej pozície ťažkú hlavu nerobí... "Celý život som musel bojovať o uznanie, či už ako hráč, alebo teraz ako tréner," povedal Hrubesch a zároveň zdôraznil, že v jeho tíme nie sú prvoradé víťazstvá, ale zbieranie skúseností. "Raz určite aj vyhráme," tvrdí Hrubesch.
Určite by sme neboli nespokojní, ak by k víťaznému debutu "hrubeschovcov" nedošlo práve v Prešove... Navyše, keď v nemeckej tlači sa preberá, aký vôbec má zmysel existencia tímu, ktorý slovo víťazstvo nepozná...
Autor: mst
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.