Korzár logo Korzár
Piatok, 24. september, 2021 | Meniny má Ľuboš, ĽuborKrížovkyKrížovky

Ministerstvo skládku vo Vyšnom Čaji neodporúča

Vyšný Čaj - Skládka, ktorá sa má stavať v obci Vyšný Čaj, iniciovaná združením Ekológ Olšava, vzbudila v posledných dňoch mnoho pozornosti, a to nie

len zo strany médií. Kritika sa jej dostala hlavne v súvislosti so svahovými zosuvmi a vysokou hladinou spodných vôd, ktoré nezodpovedajú kritériám slovenských technických noriem. Proti výstavbe sa v poslednej dobe vyjadrujú nielen samotní obyvatelia obce Vyšný Čaj, ale aj zo susedných obcí. Svoju činnosť vyvíja aj Spoločnosť priateľov Zeme a Občianske združenie za zdravú Olšavskú dolinu. Druhú stranu, zástancov skládky, tvoria členovia predstavenstva a dozornej rady združenia Ekológ (združenie obcí) a samozrejme investor skládky, firma R. C. P. Olšava s. r. o. Iniciatíva združenia Ekológ a jeho snahy pokračovať v projekte výstavby tejto skládky boli podnetom pre protestnú akciu pred Okresným úradom Košice-okolie. Práve táto inštitúcia je podľa zákona posledným rozhodujúcim činiteľom pri schvaľovacom procese výstavby.

V januári tohto roku vydalo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) stanovisko, v ktorom uviedlo, že v prípade výstavby skládky komunálnych odpadov v Olšavskej doline "za environmentálne najvhodnejší považujeme nulový variant. V danom prípade to znamená vyhľadať na umiestnenie skládky nové územie. Variant Košické Olšany hodnotíme z hľadiska environmentálnej vhodnosti ako druhý v poradí."

V upresňujúcom výklade záverečného stanoviska MŽP SR, ktoré obdržala SPZ a Združenie za zdravú Olšavskú dolinu v písomnej forme MŽP SR uvádza: "Variant Vyšný Čaj bol z hľadiska environmentálnej vhodnosti vyhodnotený ako rizikový a jeho realizácia sa neodporúča."

Po týchto vyhodnoteniach sa celý problém zdal vyriešený. Na tlačovej besede však Ján Sabadoš, starosta obce Ruskov a člen združenia Ekológ, povedal: "Na zasadnutí združenia obcí sme posúdili celú prípravu a stanovisko MŽP a kedže oficiálne stanovisko MŽP nezamietlo výstavbu skládky odpadov ani vo Vyšnom Čaji a my sme nenarazili na problém, ktorý by sme nedokázali riešiť, chceme v príprave pokračovať." Potvrdil to aj konateľ firmy R. C. P Olšava a zároveň starosta obce Vyšný Čaj pán Ladislav Mihok. Združenie totiž už dalo pokyn firme R. C. P Olšava, aby začali s prípravou skládky, s výstavbou ktorej by chceli začať už v septembri alebo októbri. Podľa stanoviska nezávislého právnika JUDr. Jozefa Šuchtu je takéto rozhodnutie predstaviteľov firmy vážnym krokom. "Záverečné stanovisko, ako aj výkladové stanovisko MŽP je jasné. Odporúčané je vyhľadať novú lokalitu na umiestnenie skládky a z právneho hľadiska akákoľvek dezinterpretácia, ignorovanie, alebo obchádzanie postupu Záverečného stanoviska MŽP pri splnení určitých podmienok môže byť hodnotené aj ako zneužívanie právomoci verejného činitela. To znamená, že povoľujúci orgán Okresný úrad Košice-okolie musí brať toto záverečné stanovisko do úvahy a ďalší postup sa musí odvíjať od tohto stanoviska. Výklad MŽP nepripúšťa žiadne dohady, či áno, alebo nie. Je jasný."

Najčerstvejšie informácie o spomínanom výkladovom stanovisku MŽP SR sa javili spočiatku ako tvrdenie proti tvrdeniu. Vedúca odboru životného prostredia Okresného úradu Košice- okloie, Ing. Valéria Hricová na druhej strane tvrdí, že obsah tohto stanoviska, ktorý bol poskytnutý jej, je iného charakteru.

"My sme si to nechali vysvetliť, ako to je. MŽP nám jednoznačne povedalo, že my, ako štátna správa, sme povinný na toto stanovisko prihliadať, ale pokiaľ OÚ zváži, respektíve ak celé konanie prebehne tak, že sa odstránia všetky nedostatky, nie je týmto stanoviskom právne viazané."

Na otázku, či obdržal OÚ toto stanovisko v písomnej podobe, však pani Hricová odpovedala negatívne.

Celá situácia sa na prvý pohľad zdá nepochopiteľná, pretože minulý rok prebehlo v tejto obci referendum, v ktorom sa obyvatelia mali možnosť vyjadriť, či chcú alebo nechcú skládku na svojom území.

"Bolo to prvé vážne úspešné rozhodnutie, lebo v niektorých obciach uskutočnenie referenda nedalo súhlasné stanovisko. Jeho výsledok bol kladný a po vydaní súhlasu v tomto referende sme sa rozhodli pre výstavbu," povedal J. Sabadoš.

Pán Ladislav Matis z občianskeho Združenia za zdravú Olšavsú dolinu sa však domnieva, že celé referendum bolo skreslené, pretože do jedného referenda sa spojili štyri otázky. Jeho obsahom bolo, či ľudia chcú vodu, plyn, kanalizáciu a skládku.

"Celé to podľa nás bolo neobjektívne. Ľudia, ktorí boli za skládku, boli ovplyvnení materiálne. Keď som mal vo Vyšnom Čaji besedu, veľa ľudí mi povedalo, že nevedia, o čo ide. Ľudia nemali prehľad, čo schvaľujú a veľa ľudí nevedelo ani to, že nejaké referendum vôbec prebieha. Počnúc výsledkami hlasovania," tvrdí L. Matis.

Na spomínanom proteste sa obyvatelia Vyšného Čaju pobúrene vyjadrovali k celému referendu a odovzdali vyše dve stovky podpisov na petícii proti výstavbe skládky a protestnom liste Ing. Valérii Hricovej. K šiestim stovkám podpisov od obyvateľov susedných obcí a mesta Košice sa pripojilo vyše sto podpisov z obce Vyšný Čaj proti výstavbe skládky. Z celkového počtu 192 právoplatných voličov v obci sa na druhej petícii za vypísanie nového referenda zúčastnilo sedemdesiat právoplatných voličov. Kedže sa na tejto petícii zúčastnilo vyše dvadsať percent právoplatných voličov, zo zákona vyplýva, že toto referendum je obec povinná vyhlásiť. Vedenie združenia Ekológ (jeho členom je aj obec Vyšný Čaj) však podľa slov pána Sabadoša pokladá uskutočnenie nového referenda za "nemožné", pretože "celá skládka sa nachádza v rozvírenej hladine a znovuotvorenie prípravy celého procesu znamená oddialenie na niekoľko rokov." Navyše celá podpisová akcia sa stretla s nepochopením aj u samotného starostu obce, Ladislava Mihoka, ktorý má na petície svoj vlastný názor. Aký, to nám už neprezradil.

Pani Dagmar Ruttkaiová, z obce Vyšný Čaj tvrdí, že" obyvatelia sú pobúrení, pretože starosta rozhodol za obyvateľov bez obyvateľov. Niekoľkokrát sme žiadali pána starostu o výsledky a máme pocit, že celé referendum bolo zmanipulované. Výsledky sme do dnešného dňa nevideli. Chceme nové refrendum a v žiadnom prípade nechceme skládku."

Aj stanovisko viacerých odborníkov dodáva celému problému nové rozmery. Nezávislé stanovisko Doc. Mgr. Juraja Ladomerského CSc. považuje " riziko ohrozenia zdravia obyvateľstva v blízkych obciach skládkou odpadou za neprípustne vysoké."

Zároveň tiež dodal: "Nenachádzam logické argumenty pre umiestnenie skládky odpadov tretej stavebnej triedy v lokalite Vyšný Čaj."

Za logický argument však pán Sabadoš považuje fakt, že "lepšie je vybudovať riadenú, kontrolovanú skládku, ako mať okolo množstvo čiernych skládok. Čas nás tlačí a musíme tento problém riešiť. Okrem skládky v Jasove nemáme žiadnu, pretože v júli končí skládka v Rozhanovciach."

Na otázku Korzára, prečo sa združenie nerozhodlo využívať skládku v obci Veľké Ozorovce a prikloniť sa k separovaniu odpadov, pán Sabadoš povedal: "Je to zaujímavá obchodná otázka a nemožno všetko zverejniť. Máme to premyslené. Boli sme sa poradiť v Pezinku, kde recyklujú. Na poslednom sedení po založení firmy R. C. P. Olšava sme sa o tom rozprávali. Otázka separácie a recyklácie záleží od finančných zdrojov. Máme určité veci vyhliadnuté, ale keby sme vám to povedali, tak máme ďalšie problémy a možno by nám to aj niekto vyfúkol. Čo sa týka Veľkých Ozoroviec, tak vzdialenosť je okolo dvadsať kilometrov od obcí. Nie je etické, aby sme druhého zaťažovali prenášaním odpadov do Ozoroviec. Je potreba a je tu možnosť uskladňovať. Samotnú skládku nebudem komentovať, mám z toho zmiešaný pocit."

Podľa ekológov riešenie tejto situácie existuje. "Skládka vo Veľkých Ozorovciach má ešte voľnú kapacitu a vyhovuje všetkým technickým požiadavkám. Toto nám potvrdil okresný úrad v Michalovciach. Nie sú s ňou žiadne problémy. Z Vyšného Čaju je to iba dvadsať kilometrov. Pritom v zámere plánujú tri štvrtiny odpadov dovážať z prešovského a košického kraja. To si protirečí. Priemerná vzdialenosť v Európskych krajinách od skládok je tridsať až šesťdesiat kilometrov. Košice minulý rok, keď bola havária, odvážali popolček až na západ Slovenska do Zohoru. Nebola to žiadna katastrofa. Najprv sú však obce povinné odpad minimalizovať, znovu používať a recyklovať. Tak, ako im to ukladá program odpadového hospodárstva. Z predpokladaných financií na výstavbu prvej etapy skládky, čo je okolo štyridsať miliónov korún, by pritom na zriadenie separovaného zberu stačilo štrnásť až pätnásť miliónov pre obce celej Olšavskej doliny," reagoval L. Hegyi.

Celá situácia je však ešte v procese posudzovania a rozhodnutie musí vydať Okresný úrad Košice-okolie, ktorého ďalšie kroky budú smerovať k riešeniu petície. Ako nám povedala pani Hricová, investor ešte žiadosť o povolenie výstavby nepodal, a tak sa k danej situácii odmietla konkrétne vyjadriť.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Schátrali tam kúpele, palác aj železnica. Ako kedysi vyzeralo Trnavské mýto?
 2. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 3. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 4. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 5. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 6. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 7. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 10. Znalec slovenského brandy
 1. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 2. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 3. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 4. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 5. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 6. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 7. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále
 8. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 9. Spravte si zásoby zdravia
 10. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 7 539
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 5 891
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 099
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 150
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia 3 795
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 533
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 312
 8. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 134
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 124
 10. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 596

Blogy SME

 1. Soňa Fröhlichová: Aj ženy už budú môcť ochraňovať pápeža
 2. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Kostol nanebovzatia Panny Márie v Tismicích
 3. Igor André: Generačná chudoba, no a?!
 4. Lukáš Zeleník: James Bond: Ako pozrieť všetky filmy za 10 minút
 5. Café Európa: Kam smeruje Európska únia?
 6. Eva Gallova: Aj ja som bola na hubách
 7. Jozo Peric: V súvislosti s rozhodnutím OPEC+ a opätovným otvorením trhu v Číne ceny ropy rastú
 8. Lucia Žárska: Ako slávne celebrity ovplyvňujú akciové tituly?
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 373
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 14 197
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 6 343
 4. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 965
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 432
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 4 837
 7. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 516
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 802
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

Vyše 50 prokurátorov vystúpilo proti Žilinkovi v auguste.


4 h
Týždeň Petra Schutza

Príčinou rastu cien je šprint za uhlíkovou neutralitou.


23. sep
Richard Sulík.

O rozpočtovej zodpovednosti a reformách s ministrom hospodárstva.


a 1 ďalší 17. sep

Blogy SME

 1. Soňa Fröhlichová: Aj ženy už budú môcť ochraňovať pápeža
 2. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Kostol nanebovzatia Panny Márie v Tismicích
 3. Igor André: Generačná chudoba, no a?!
 4. Lukáš Zeleník: James Bond: Ako pozrieť všetky filmy za 10 minút
 5. Café Európa: Kam smeruje Európska únia?
 6. Eva Gallova: Aj ja som bola na hubách
 7. Jozo Peric: V súvislosti s rozhodnutím OPEC+ a opätovným otvorením trhu v Číne ceny ropy rastú
 8. Lucia Žárska: Ako slávne celebrity ovplyvňujú akciové tituly?
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 373
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 14 197
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 6 343
 4. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 965
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 432
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 4 837
 7. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 516
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 802
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu