Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky

Sviťanom rozbehnutú šibačku "usmerňovala" dvojica košických rozhodcov

Svit - Domáci celok po 11 bodovej prehre v Prievidzi sa s veľkým odhodlaním pustil do súpera s tým, že mu poriadnou šibačkou viacnásobne vráti

prehru. Lenže jeho plány skrížilo, najmä v druhom polčase, duo košických rozhodcov, ktorí východniarov (ale z iného kraja) kočírovali tak, že z toho bol na palubovke taký galimatiáš, až hráči nevedeli, čo môžu a čo nie.

Ak nerátame dvojnásobne priblíženie sa hostí o tri body medzi 6. až 9. minútou, potom možno hovoriť o neustálom dostačujúcom náskoku Svitu počas celého zápasu. Keď od 10. minúty začal lepšie brániť, postupne narastal rozdiel a do polčasu sa vyšplhal na 24 bodov. Hosťom nemožno uprieť snahu bojovať a najmä rýchlymi presunmi napádať domáci kôš.

Podtatranci sa rozhodli pre frontálny útok po prestávke. V 32. minúte viedli rozdielom 28, potom v 34. až 35. minúte o 31 bodov. To už réžiu hry prevzali do svojich rúk arbitri. Do polčasu si na nich ťažkal tréner hostí, po polčase sa odhodlal k stolíku zapisovateľa i domáci tréner. Nielenže kúskovali hru a chceli naoko "citlivo" rozhodovať, ale vyvolávali na palubovke takú neistotu, že hráči doslova už nevedeli, čo smú a nesmú s loptou robiť. A nedajbože, aby sa Sviťania väčšmi vzďaľovali, už sa dopúšťali chýb nielen v blokovaní lôpt, ale aj v prerážaní (to pískali aj hosťom). Viackrát sme upozornili, že hru majú režírovať hráči a nikto iný. Nechceme vstupovať do svedomia košického páru arbitrov, ale aj nezasvätený pochopí. Kým polčas vyhrali domáci o 24 bodov, druhý o púhy jeden bod!!! Treba vari k tomu komentár? Pýtame sa, kedy budú basketbaloví arbitri hodnotení tak, ako napríklad hokejový rozhodca, ktorý za svoj výkon v Spišskej Novej Vsi si už do konca ligy nezapískal.

Najviac bodov: Svit - Svitek 23, Zabavník 13, Kmetoni 10.

Prievidza - Štefánik 18, Ridzoň 17, Pospíšil 8.

Trestné hody: 32/27 - 27/23, fauly 33:29, trojky 4:3, pred 300 divákmi rozhodovali Brziak, T. Lukáč, priebeh - 16:13,30:17, 45:27, 65:42, 74:50, 87:58.

Hlasy trénerov - Miloš Pažický, Svit: "Riadne nás pribrzdili rozhodcovia, ktorým sa zdalo, že náš náskok narastá. Obojstranne začali "vymýšľať" a tak sa nedá potom hrať. Hráči nevedia, ako majú brániť. Odpískajú faul, hoci sa navzájom hráči nedotknú, avšak ďalšiu "sekeru" nechajú nepovšimnutú. Mužstvo zaplo v druhej polovici prvého polčasu. Ten druhý vyznel tak, ako ich urobili rozhodcovia. Bola to ich vyložená záležitosť. Keby dali basketbalu voľnosť, aj diváci mohli zažiť príjemnú sviatočnú pohodu."

Ľuboš Jelašič, Prievidza: "Vyzeralo to naozaj ako na šibačku. Na oboch stranách praskali kosti, ale taký je basketbal. Chceli sme prekvapiť, žiaľbohu nemáme natrénované a hráme so štyrmi až piatimi dorastencami. Ťažko sa dá niečo tvoriť, keď nemáme hráčov."