priniesol alumíniový príbor, ktorý sa podľa zákona už päť rokov nesmie používať. Bez toho, aby ste si uvedomili následky, ktoré môže použitie hliníkového príboru zapríčiniť, kľudne sa s ním naobedujete, či navečeriate. Podobný prípad sme zaznamenali aj v cukrárni Viktória na Masarykovej ulici v Prešove, kde ku zákuskom servírujú hliníkovú lyžicu. Oslovili sme vedúcu cukrárne p. Vyšňovskú. Našim telefonátom bola prekvapená a s úsmevom uviedla, že vôbec nevedela, že hliníkové lyžice sa používať nesmú. "Áno, je pravda, že ku zákusku ich servírujeme, ku káve nie. Musím sa však priznať, že som o tom nevedela. Ak je to však tak, samozrejme, že to dám do poriadku. Musím sa spojiť s majiteľkou, lebo ja nový tovar zakúpiť nemôžem. Dúfam, že v priebehu tohto týždňa sa táto záležitosť vyrieši." Keď sme sa vedúcej cukrárnej opätovne spýtali, či o zákaze používať hliníkové lyžice nevedela, z jej hlasu bolo počuť zaváhanie. "No, ja som si myslela, že je to v poriadku, keď sa vždy mohli používať. Skôr sa mi nepáčilo to, že sú nevkusné. Mali sme ich dosť, a zákazníci nám ich však brali. Teraz ich už nemáme veľa. Nikto nás na túto skutočnosť neupozornil, zákazníci sa nesťažovali. Niektorým však prekážali a aj mne vadia, nemôžem ich používať," vysvetlila p. Vyšňovská. Keď však zistila, že telefonujeme z redakcie PREŠOVSKÉHO KORZÁRA, tvrdila, že sú aj horšie veci, ktorým by sme sa na stránkach novín mohli venovať. "Taká vec, že sa vám nepáčili lyžičky, to by ste nemuseli dávať do novín. Keď sa niečo dobré robí, tak to v novinách nie je nikdy. Nehnevajte sa, ale zneužívate t," reagovala. Na našu poznámku, že chceme len pravdivo informovať čitateľov, povedala: "Sú aj závažnejšie veci. O tých informujete, nie o jedných blbých lyžičkách. Sú aj vážnejšie problémy medzi ľuďmi ako hliníkové lyžičky. Viete čo, robte si, čo chcete, ale je to od veci, to už asi nemáte čo písať do novín podľa mňa. To, že sú ľudia bez roboty, že sa hocikedy pod vplyvom alkoholu váľajú po predajni, to nikoho nezaujíma, ale lyžičky, tak tie vás zaujímajú," rozčúlila sa p. Vyšňovská a rýchlo zložila slúchadlo telefónu.
S týmto problémom sme oslovili aj riaditeľa krajského inšpektorátu Slovenskej obchodnej inšpekcie v Prešove Jána Dobroviča. "Podľa potravinového kódexu sa hliníkové príbory a lyžice, ani hrnce a riad z tohto materiálu nesmú používať od roku 1995. Tí, ktorí majú na prevádzkových jednotkách príbory či lyžice z hliníka, porušujú potravinový kódex. Ide teda o porušenie zákona na ochranu spotrebiteľa podľa paragrafu štyri a päť." Na otázku, ako by mal reagovať spotrebiteľ v prípade, že k jedlu dostane príbor alebo lyžicu z hliníka, riaditeľ prešovského inšpektorátu poznamenal: " Potravinový kódex, ktorý zakazuje používanie hliníkových príborov, lebo kov sa dostáva do organizmu človeka, vydalo ministerstvo zdravotníctva. Spotrebiteľ by mal odmietnuť jesť s takým príborom a zodpovedný pracovník je povinný príbor vymeniť za nerezový. Ak to neurobí, spotrebiteľ môže podať sťažnosť na SOI a my prípad vyriešime."
Podľa vyjadrenia riaditeľa Dobroviča je používanie škodlivého príboru bežné. Malé reštaurácie, ktoré ho používali ešte pred piatimi rokmi, ho z prevádzky neodstránili ani napriek zákazu ministerstva zdravotníctva. Podľa zákona môžu inšpektori v prípade zistenia udeliť pokuty vo výške od 200 korún do sumy desať miliónov, alebo podnikateľovi odobrať živnostenské oprávnenie. Suma sankcie závisí od konkrétnej prevádzkovej jednotky.
Cenovo dostupnejšie hliníkové príbory majitelia prevádzkových jednotiek používajú kvôli rozmáhajúcim sa krádežiam príborov. Pre kontrolórov SOI to však postačujúca výhovorka nie je.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.