navštívil Prešov. Okrem hodinovej relácie v Rádiu Východ a návštevy zápasu slovenskej reprezentácie s nemeckou rezervou sa J. Migaš zúčastnil zasadnutia krajského výboru SDĽ.
"Otvorenie koaličnej dohody je reálne. SDKÚ vznikla ako reálny politický subjekt, existujú samostatné politické strany. Sám predseda KDH nastolil otázku odvolania prednostov za SDK a vymenovania nových na základe postavenia materských strán, čiže sily ktoré tieto strany majú v novom zoskupení, ktoré predtým malo názov SDK. Čiže si myslím, že koaličná dohoda sa týmto spôsobom otvorila sama, nie ja som ju otvoril, ale pán Čarnogurský. Pán Hamžík dnes žiada zosúladenie situácie vo vládnej koalícii na základe toho, že vznikla SDKÚ. Nech sa páni poslanci zaregistrujú za SDKÚ a podľa toho, koľko budú mať poslancov, nech sa nanovo rozdajú karty. Nedá sa to urobiť bez toho, aby sa otvorila koaličná dohoda," povedal novinárom na krátkom neplánovanom brífingu, ktorý sa konal po jeho rozhlasovom vystúpení.
Jozef Migaš predložil na ostatnej koaličnej rade päťstránkový dokument nazvaný Zdôvodnenie potreby rekonštrukcie vlády. Migaš včera poprel, že by prebiehali kuloárne rokovania medzi SDĽ a HZDS. Ďalej uviedol, že SDĽ nechce predčasné voľby, ani vytvorenie koalície s HZDS a SNS, ale "v rámci preskupenia síl v súčasnej vládnej koalícii zlepšiť výkon vlády."
Jozef Migaš pred časom hlasoval za vyslovenie nedôvery premiérovi Mikulášovi Dzurindovi. Má v súčasnosti premiér jeho dôveru? "Pokiaľ ide o pána premiéra, ja som požadoval a požadujem vyhodnotiť programové vyhlásenie vlády, zhodnotiť celkovú situáciu vo vláde a podľa toho zvážiť, či pán predseda je tá osoba, ktorá integruje celú vládnu koalíciu, je treba zvažovať výmenu." Integruje premiér koalíciu alebo nie? - znela nadväzujúca novinárska otázka. "Teraz je vládna koalícia rozhasená a v tomto smere je treba urobiť zásadný prelom, aby sme mohli vládnuť do roku 2002. To je jedna z vecí, prečo hovorím otvorene, vecne - nie po kútoch, nijakými inými spôsobmi, ale z tribúny národnej rady, či na koaličnej rade - že považujem za aktuálne rekonštrukciu vlády vykonať."
Je to teda tak, že si už Migaš nevie predstaviť Mikuláša Dzurindu na poste predsedu vlády?
"To by sme predbiehali vývoj. Veci treba zhodnotiť tak, ako sme sa dohodli na koaličnej rade."
V Strane demokratickej ľavice sa po hlasovaní o vyslovení nedôvery Dzurindovi vytvorili dve hlavné prúdy. Prvá, takzvaná východná, je zastúpená Migašom a poslancami prevažne z východného Slovenska (Andrassy, Rusnák, Sopko), západnú skupinu zas tvoria esdeľkári okolo Weissa, Kanisa, či Orosza. Zjazd SDĽ by, podľa uznesenia ostatného republikového výboru strany, mal byť v októbri. Pripúšťa J. Migaš väčší súboj medzi svojimi stúpencami a konkurenčným krídlom? "Neviem kto ešte bude kandidovať na funkciu predsedu. Ja chcem na zjazde presadiť politiku, ktorá by bola príťažlivá pre mladých, ktorá by bola politikou pre zlepšenie sociálno-ekonomického postavenia. Myslím, že v Strane demokratickej ľavice je potrebné veľmi jasne zhodnotiť terajšie pôsobenie vo vládnej koalícii, pretože my sme vo veľmi ťažkej a zložitej situácii. Sme zahnaní do kúta," povedal Migaš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.