lokality sa viac - menej periodicky opakujú. Len výnimočne sa medzi nimi objaví "nováčik". Takouto výnimkou bola pred niekoľkými dňami v Kežmarskom okrese obec Jurské, zaujímavá bezmála stopercentným osídlením rómskou komunitou, s čím súvisí aj takmer absolútna miera nezamestnanosti v obci. Pohodu týchto ľudí ale zrazu narušila veľká voda. Miestny potok, sýtený bohatými dažďovými zrážkami ako aj topiacim sa snehom z okolitých svahov, sa vylial z brehov a zatopil studne, ktoré sú v obci jediným zdrojom pitnej vody.
"Došlo nielen ku zatopeniu studní, ale aj ku kontaminácii spodnej vody. Museli sme zabezpečiť dodávky pitnej vody do domácností prostredníctvom zariadení popradského podniku vodární a kanalizácií. Keď voda opadla, miestni občania spoločne s požiarnikmi v priebehu dvoch dní opakovane vyčistili a vydezinfikovali studne, ktoré sú už dnes opäť v prevádzke," povedal pre PODTATRANSKÝ KORZÁR riaditeľ Štátneho zdravotného ústavu v Poprade doktor Jozef Krak. Jedným dychom však tiež vyslovil pochybnosť o kvalite vody zo spomenutých studní a to aj napriek vykonaniu všetkých potrebných hygienických opatrení.
S otázkou, či je spomenutá voda vhodná na pitie, respektíve či neškodí miestnym konzumentom, sme sa obrátili na starostu obce Gustáva Mišalku. "Keďže v Jurskom stále nemáme vodovod, studne sú našim jediným zdrojom pitnej vody. Ale musím vám povedať, že zatiaľ sa nikomu nič nestalo. Malým deťom ju nedávame a dospelí si zvykli. Napriek tomu sme si vedomí, že situácia sa musí riešiť. Ak sa veci podaria už tohto roku, najneskôr o rok by sme sa chceli pustiť do budovania vodovodu," povedal nám starosta. Zároveň si tiež povzdychol, že to vôbec nebude jednoduchá záležitosť. V obecnej pokladnici sa síce nájdu nejaké korunky a má aj prísľub finančného príspevku od štátu. Dokonca môže tiež počítať s pomocou svojich spoluobčanov. Tí sú síce takmer všetci bez trvalého pracovného pomeru, ale robiť zatiaľ nezabudli. Najväčším problémom bude podľa neho majetkovo - právne vysporiadanie stavebných pozemkov. Vlastníci viacerých parcel sú neznámi a tí čo už identifikovaní boli, sú zase v niektorých prípadoch len ťažko dosažiteľní. Starosta znalý pomerov vo svojej obci dokonca počíta aj s takou možnosťou, že sa bude musieť vypracovať nový projekt s alternatívnym trasovaním vodovodu cez "bezproblémové" pozemky.
Vyriešenie problému so zdravotne nevyhovujúcou vodou je v Jurskom len jednou z celej škály bazálnych úloh, ktoré stoja pred vedením obce. Okrem elektriky tu totiž úplne chýba základná infraštruktúra. Našťastie, aktuálna je plynofikácia a časom by sa na rad mala dostať aj výstavba kanalizácie. Na tú už síce v súčasnosti nie sú finančné prostriedky, ale ako hovorí starosta, "ak sa nepristúpi k riešeniu aspoň čiastkových úloh, neurobí sa vôbec nič" a miestni Rómovia sa naďalej budú venovať, tak ako po minulé roky, nanajvýš čisteniu obecných priestranstiev.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.