veľkonočná atmosféra. Tú narušila iba udalosť počas Veľkého piatku, keď na Golianovej ulici objavili požiarnici spoločne s policajtmi mŕtvolu osamelo žijúceho muža, ktorá krátko na to znova ožila.
Mestských policajtov privolali susedia muža, ktorí tvrdili, že obyvateľ bytu na druhom poschodí už dlhší čas nevychádza zo svojho bytu. Privolaní požiarnici vystúpili na balkón spomínaného bytu a otvorili okno. Krátko potom vstúpili do bytu policajti, ktorí našli v izbe mŕtveho muža. Privolaní obhliadajúci lekár, ktorého na miesto nálezu okamžite privolali, skonštatoval smrť, zatiaľ z bližšie nešpecifikovaných dôvodov a zrejme bez zavinenia cudzej osoby. O niekoľko minút neskoršie, keď jeden z prítomných mestských policajtov chcel mŕtvolu muža odfotografovať, "mŕtvy" muž náhle zažmurkal očami a ožil.
" Obhliadajúci lekár pravdepodobne nedokonale vykonal svoju prácu," skonštatoval jeden z prítomných policajtov pre náš denník.
Policajti vzápätí zavolali na dispečing Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Trnave, aby poslali na Golianovu ulicu opäť sanitku, no pani na dispečingu nemala pre oživenú mŕtvolu pochopenie a policajta poučila, že keď lekár konštatoval smrť, tak muž musí byť mŕtvy. Policajt jej horko-ťažko vysvetlil, že muž na posteli sa rozhodol verdikt lekára nerešpektovať.
Muža potom rýchlo previezli do Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Trnave, kde o niekoľko minút neskôr zomrel.
Lekár sa bude pravdepodobne zo svojho diletantského prístupu ďalej zodpovedať. Podľa zástupcu šéfa Mestskej polície v Trnave Jozefa Tyka, to totiž nie je ani zďaleka prvý podobný prípad, ktorý sa stal v Trnave.
O stanovisko k tomuto poľutovaniahodného prípadu z Veľkého piatku sme požiadali štátnu krajskú lekárku MUDr. Tolarovičovú, ktorá nám povedala, že o prípade nemá oficiálne informácie a odkázala nás na riaditeľa FNsP MUDr. Rynalda Šimanského. "O celej veci som sa dozvedel sprostredkovane, vlastne od novinárov. Lekárska služba prvej pomoci (LSPP) nám nepatrí, je sprivatizovaná a pri spomínanom mužovi bol jeden z neštátnych lekárov, ktorý s našou nemocnicou nemá nič spoločné. Je pravda, že potom, keď sa muž prebral, a keď ho rýchla zdravotná služba previezla k nám do nemocnice, bolo už našou povinnosťou postarať sa oňho. Bol som informovaný, že ho niekoľko hodín resuscitovali, jeho stav však bol veľmi vážny a nakoniec zomrel," dodal MUDr. R. Šimanský.
O názor sme chceli požiadať vedenie LSPP. Dr. Š. Bránsky bol ešte na dovolenke a jeho zástupkyňa Dr. A. Schmiesterová nám povedala, že hoci s lekárom, ktorý bol pri spomínanom mužovi ešte nehovorila, je ich prirodzeným záujmom celú záležitosť prešetriť. Dodala, že na celej veci je jej ľúto aj to, že lekár, ktorý predčasnú smrť stanovil, patrí k dobrým odborníkom, to však v nijakom prípade neospravedlňuje.
Autor: Jožo T. Schőn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.