článok s názvom Do priestoru musia vstúpiť, ale platiť by nemali s nadtitulom Parkovaciu plochu postavil načierno, ale poplatky za parkovanie vyberá, ktorý sme v našom denníku uverejnili 30. marca. V článku sme poukázali na to, že D. Michalčík bez povolenia na svojom pozemku postavil betónovú parkovaciu plochu v colnom priestore, kde vodiči autami privážajú precliť tovar, pričom za odstavenie vozidla v colnom priestore musia majiteľovi pozemku - parkovacej plochy platiť.
D. Michalčík však v svojej písomnej reakcii na článok oponuje: "Nie je to parkovacia plocha postavená načierno... Písomne som požiadal Obecný úrad v Ľuboticiach o súhlas na podnikanie v šiestich činnostiach, medzi iným aj o prevádzkovanie parkoviska, s čím obecný úrad súhlasil. Podľa informácií niektorých starostov a susedov, ktorí majú spevnené plochy a taktiež aj projektantov, som nepotreboval stavebné povolenie, iba som si mal splniť oznamovaciu povinnosť voči obecnému úradu, čo som aj urobil. Nepotreboval som nič zatajovať alebo sa niečomu vyhýbať, času od 1. 9. do 1. 11. 1999 bolo na vybavovanie dosť. Nestavalo sa teda načierno, vedelo sa o tom, vedel o tom aj obecný úrad, čo stojí čierne na bielom, preto aj moja reakcia k redaktorke bola taká, že stavebné povolenie nepotrebujem."
Lenže stanovisko vedúceho odboru dopravy a cestného hospodárstva Okresného úradu Prešov, ktoré výstavbu parkovísk povoľuje, Petra Zakuťanského znie, že na parkovaciu plochu je stavebné povolenie potrebné. Keďže D. Michalčík tvrdí, že podľa informácií od istých ľudí, ktorých mená však neuvádza, mal informáciu, že mu stačí len ohlasovacia povinnosť voči obci a stavebné povolenie nepotrebuje, rozhodli sme sa na tento problém pozrieť aj z iného pohľadu.
Na aké stavby stačí ohlasovacia povinnosť, kde je potrebné ich ohlásiť a na aké stavby musí byť stavebné povolenie? - s týmito otázkami sme sa obrátili na vedúceho odboru životného prostredia Okresného úradu Prešov Mariána Harčaríka.
"Ohlásenie stavebnému úradu postačí pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôže podstatne ovplyvniť životné prostredie, napríklad ak ide o sklad náradia pri rodinnom dome o rozmere do 16 m2. Ohlásenie postačí aj pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti, ako príklad uvediem postavenie priečok vo vnútri stavby. Ďalej ohlásiť stavbu stačí aj pri udržiavacích prácach, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu stavby, jej požiarnu bezpečnosť, vzhľad, alebo životné prostredie a pri všetkých udržiavacích prácach na stavbe, ktorá je kultúrnou pamiatkou, napríklad ak sa obnovuje strecha.
A stavebné povolenie sa vyžaduje, pokiaľ zákon a vykonávacie predpisy k nemu alebo osobitné predpisy neustanovujú inak, pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania, napríklad pri stavbe rodinného domu, chaty či garáže. Stavebné povolenie sa vyžaduje aj pri stavebných úpravách, ako je napríklad prístavba k rodinnému domu," vysvetlil M. Harčarík.
K stavebnému povolenie na spevnenú plochu uviedol, že ide o dopravnú stavbu, ktorú povoľuje odbor dopravy a cestného hospodárstva a odbor životného prostredia vydáva len povolenie na umiestnenie takejto stavby. Ešte sme sa ho opýtali, aké náležitosti musí spevnená plocha, na ktorej parkujú vozidlá, spĺňať, aby nedochádzalo k poškodeniu životného prostredia. Povedal, že ide predovšetkým o ochranu vôd. "Pokiaľ sú spevnené plochy, ktoré slúžia na parkovanie automobilov odkanalizované do verejnej kanalizácie, kvalita vôd z nich odtekajúcich musí zodpovedať kanalizačnému poriadku verejnej kanalizácie. V prípade odvádzania vôd do toku, ich kvalita musí zodpovedať nariadeniu vlády 242/93 Z. z.." K tomu len toľko, že D. Michalčík svoju plochu nemá odkanalizovanú.
S ďalšími otázkami, aké náležitosti musí spevnená plocha, slúžiaca ako parkovisko spĺňať a aké postihy hrozia tomu, kto takúto plochu postaví bez povolenia, sme sa obrátili aj na vedúceho odboru dopravy a cestného hospodárstva Okresného úradu Prešov Petra Zakuťanského. Jeho reakcia nás však prekvapila. "Ja vám nemám čo hovoriť, to nie je moja práca. Choďte do knižnice a prečítajte si Stavebný zákon," zareagoval. Nepomohla ani naša pripomienka, že bežný občan nemá čas na to, aby po nociach študoval všetky zákony a vyhlášky, a ak by aj čas na to mal, nemusí výklad zákona správne pochopiť, takže by on ako predstaviteľ verejnej správy znalý problematiky mal o tomto aj prostredníctvom médií informovať tých, čo verejnú správu svojimi daňami platia. Ostáva len veriť, že postoj, aký zaujal k našej požiadavke, nezaujíma aj ku stránkam... Nakoniec sme s pomocou tlačového pracovníka OÚ od P. Zakuťanského stanovisko dostali. Okrem vyššie uvedeného vyjadrenia, že povolenie na parkovaciu plochu je potrebné však v ňom boli len zo Stavebného zákona odcitované časti, čo všetko záujemca o stavbu potrebuje k vybavovaniu povolenia a všeobecne uvedené, kedy sa povolenie zamietne. Odpovede na ďalšie naše otázky sme nenašli.
Autor: Renáta Chudá
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.