Občianske združenie Nová alternatíva má prvé kroky za sebou
Medzilaborce - Občianske združenie Nová alternatíva v Medzilaborciach vzniklo pred štyrmi mesiacmi. Jeho členovia sa pustili do práce ešte pred oficiálnym štartom. Čo sa dialo po tejto udalosti? Opýtali sme sa na to predsedu združenia Adriána Kaliňáka.
-Od tej doby sme vydali prvé číslo našich novín Hláska. Obsahovo sú venované aktuálnym problémom laboreckého regiónu. Ponúkli sme možnosť vyjadriť svoje názory obyvateľom mesta a okolitých obcí. Vybrali sme tri horúce témy, na ktoré mali možnosť odpovedať či už normálnou formou, alebo anonymne.
Aké to boli témy?
-Bolo to tak trocha šteklivé. Tá prvá téma týkala toho, v čom podľa občanov spočíva najväčší problém Medzilaboriec ako mesta a aby zároveň načrtli aj spôsob ich riešenia v budúcnosti.
Na čo občania najviac poukazovali?
-Väčšina reakcií občanov sa týkala vzhľadu mesta a jeho čistoty, potom toho nášho nešťastného hotela. Ďalšia časť listov, už takých racionálnejších, sa zameriavala na využitie nášho prírodného potenciálu pre rozvoj turistiky. Reakcie boli rôzne. Zrejme to záležalo aj od toho, aký človek tie listy písal, od jeho postojov. Ale prevládali rozumné myšlienky. Samozrejme, boli tam aj kritické názory na prácu primátora a poslancov mestského zastupiteľstva a vzniklo z toho kopec podnetných nápadov. Z listov sme zistili, že ľudia chápu situáciu, v akej sa mesto nachádza, že má veľmi oklieštené svoje možností najmä finančnou situáciou, v akej sa nachádza. Zdá sa, že ľudia od toho ani veľa neočakávajú.
Aká bola druhá téma?
-Týkala sa vzťahu prednostu okresného úradu a primátora mesta, pretože v čase, kedy sme tieto témy zostavovali, tak medzi nimi nie všetko fungovalo tak ako malo. Medzitým sa tento vzťah zmenil. Tým tmelom bola skutočnosť, že projekt výstavby cesty Palota - Radoszyce a cestného hraničného prechodu sa v podstate robí spoločnými silami okresu a mesta. Vďaka tomu bariéra medzi prednostom a primátorom je prekonaná.
A o čom bola tretia téma?
-Tá sa už ani tak netýkala mesta, ale obcí regiónu. Vyzvali sme občanov, aby vyjadrili názor na svojich starostov. Prišla iba jedna odpoveď.
Nie všetky odpovede sme v prvom čísle našich novín využili, pretože sa netýkali zadaných tém. Ale použijeme ich v ďalšom čísle. Obsahovo sa viac - menej orientovali na privatizáciu. Bolo to dosť háklivé, tak dáme priestor a možnosť vyjadriť sa aj dotknutým.
Akú periodicitu budú mať vaše noviny?
- Zatiaľ ich chceme vydávať štvrťročne, ale boli sme veľmi milo prekvapení dopytom po nich. Prvé číslo sme vydali v 1 200 kusoch a už na predveľkonočných trhoch v Medzilaborciach sa skoro celý náklad rozobral. Tie prvé ohlasy na našu Hlasku svedčia o tom, že ľudia niečo také potrebovali. Potrebovali sa dočítať o aktuálnych problémoch regiónu a my, podľa mňa, sme zachovali určitú mieru objektivity.
Vydávanie podobných novín pre vaše združenie nie je cieľom, ale prostriedkom. Čomu sa chce v prvom rade vaše združenie venovať?
- Združenie vzniklo najmä kvôli tomu, že sme tak trocha pociťovali potrebu využiť to, čo zatiaľ v našich podmienkach v Medzilaborciach sme nie celkom doceňovali. Boli to prostriedky grantových programov, ktoré sa Slovensko prúdia cez podporné fondy Európskej únie. Podnetom pre založenie nášho združenia možno bolo aj to, že sa dosť zaangažovali ľudia, ktorí do tohoto času neboli exponentmi či už okresných politických štruktúr, alebo mestských či obecných zastupiteľstiev. Bolo na nich vidno, že majú chuť venovať sa takejto práci. Doslova ich štvalo, že majú nápady, majú aj čas a chuť, ale nemali možnosť sa prejaviť. Takýchto ľudí sme dali možno aj s kúskom šťastia a náhody dokopy. Občianske združenie je ideálna platforma, aby sme sa odbremenili od ďalších vecí, ktoré by nás spájali s niečím iným, lobbizmom alebo s nejakou politikou. Sme nezávislé združenie a zaumienili sme si robiť tri vecí: jednak sprostredkovať aktuálne informácie grantových ponúk pre každého záujemcu, potom tie grantové ponuky chceme využiť aj pre svoju činnosť a už sme vypracovali niekoľko projektov, ktoré sú v štádiu schvaľovania. A treťou oblasťou je rozvoj občianskeho princípu v regióne. V budúcnosti by sme chceli organizovať aj panelové diskusie, na ktorých by sa mali zúčastňovať vedúci činitelia okresných inštitúcií a každý, kto v tomto regióne je niečím zaujímavý a mohol by mu pomôcť. Samozrejme, tie diskusie by boli za účasti verejnosti.
Ako reagovali občania na vznik vášho združenia?
- Naši ľudia sa všetkého nového tak trocha boja, ale ešte viac mu nedôverujú. S takouto reakciou sme aj rátali. Ľudia boli zdržanliví, nevedeli o čo ide a najskôr tomu dávali nálepku, že to má zasa len poslúžiť nejakým politickým alebo individuálnym účelom, lebo členom združenia je napríklad aj primátor Medzilaboriec. Ale po prvých našich krokoch, kedy sme zriadili informačné centrum, zriadili sme Euroklub, vydali sme našu Hlásku, vstúpili sme do rokovania s úradom práce ohľadne problematiky dlhodobo nezamestnaných, verím, že to semeno nedôvery sa postupne vytratí. Ale reakcie najmä po vydaní Hlásky sú také, že máme ďalších 15 záujemcov o členstvo v združení.
A ako na vás reagujú okresní a mestskí prominenti, štátna správa a samospráva? Nazdávate sa, že vás budú brať ako rovnocenných partnerov?
- Neviem, či budú mať inú možnosť. Aj v ich záujme je ľuďom vysvetľovať všetko, čo sa tu deje. A pokiaľ sa za svoju prácu nehanbia, potom nevidím problém, prečo by sa nezúčastnili diskusií. My predsa nechceme iba kritizovať. V Hláske budeme vyzdvihovať aj to, čo sa pozitívneho spravilo. Ale tých ľudí možno treba motivovať aj negatívne a jedným z tých stimulov je kritika, ktorá teraz zaznela v Hláske.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.