súboji o majstrovský titul s PVK Vrútky ťahali za kratší koniec a desaťbodové manko na konci súťaže je aj na brata veľa. Druhý košický celok (rezerva ŠKP) reprezentujúca Sláviu UVL v základnej časti nezískal ani bod a skončil na poslednom mieste. V doterajšej histórii si odnášali palmu víťazstva iba vodné pólistky ŠKP a Vrútky. Po minuloročnom neúspechu, kormidelník policajtiek Jozef Hrošík sa vzdal funkcie a na tento pôst zasadol Peter Hollý, ktorý aktívne hrával vodné pólo v rokoch 1954 až 1966 a podieľal sa na úvodných dvoch tituloch vtedajšej ČH: Neskôr začal funkcionárčiť a trénovať mladších žiakov a starších dorastencov ČH, resp. ŠKP s ktorými niekoľkokrát získal federálne aj slovenské tituly. Pred úvodným turnajom, ktorý sa uskutoční v dňoch 13. a 14. mája na kúpalisku v Piešťanoch sme požiadali trénera Petra Hollého, aby nás informoval o priebehu prípravy na ligu: "V tomto ročníku najvyššej slovenskej ligy žien dôjde k zmene. Štyri najlepšie kolektívy sa v dlhodobej časti stretnú vo vode u každého účastníka, kde sa stretnú systémom každý s každým. Nasleduje nadstavbová časť, ktorá sa bude hrať podobne ako v dlhodobej časti iba s tým rozdielom, že prvý turnaj sa uskutoční u toho celku, ktorý po základnej časti skončil na štvrtom mieste až po posledný turnaj, ktorý bude u víťaza úvodnej časti súťaže. Ktoré družstvo nazbiera najviac bodov, získa titul. Po odchode môjho predchodcu Jozefa Hrošíka nebudem mať k dispozícii ani tradičné opory Szkladaniyová, Halászovú, Zemenovú a Turbákovú. V kádri mám dvadsať hráčok. Spoliehať sa budem na výkony brankárky Klímovej, v zadných radoch budú hrať P. Výrostková, Dubinská, Husovská a v útoku univerzálne hráčky sestry K. a M. Hrošíkové, J. Výrostkovú, Vendrákovú, Dominikovú, Kaidovú a nebesňakovú. Zo Slávie Prešov k nám prišla Gáborová a príležitosť určite dostanú aj mladé, talentované dievčatá Sabolová, Takácsová, Bačová, Karabinošová, Tranglová, Chromá, Doán a Spišáková."
Nás však zaujímalo, či tento kolektív nadviaže na úspechy košického ženského vodného póla a aké mali podmienky na prípravu: "Tento ročník bude v podstate pre novotvoriaci kolektív veľmi ťažký. Nielen preto, že priemerný vek hráčok je 18 rokov, ale radi by sme pokračovali v úspešných výsledkoch a či hráčky nadviažu na morálne a vôľové vlastnosti v dôsledku čoho očakávam, že by sme mali skončiť na medailovom mieste. Som presvedčený, že tento mladý celok bude mať túžbu po víťazstvách v každom stretnutí a v neposlednom rade radosť z hry. Silu súperiek spoznáme až na prvom turnaji. Potom sa uvidí. Tréningový proces v podstate začal už v januári na košickej krytej plavárni. Pri sťažených podmienkach v prvom rade bolo stmelenie kolektívu a kondičná plavecká príprava. V ďalších dvoch mesiacoch sme pozornosť zamerali na techniku a taktiku a na všeobecnú vodnopólovú prípravu. Kondíciu dievčatá naberali aj individuálne, pričom využívali i okolité terény a telocvičňu ZŠ na Trebišovskej ulici. Rád by som touto cestou poďakoval vedeniu školy za ústretovosť. V závere prípravy sme dôraz kládli na rýchlosť a obratnosť vo vode, presnosť prihrávky a nemalú pozornosť sme zamerali na presilové hry a hry v oslabení. Začíname prípravné zápasy s mladšími dorastencami a staršími žiakmi ŠKP. Obmedzené finančné prostriedky nám tentoraz nedovoľujú vycestovať do zahraničia za silnými súperkami, hlavne s Maďarkami. Vďaka výboru ŠKP, ktoré nám zabezpečuje, aby sme bez problémov mohli so cťou a úspešne odohrať najvyššiu slovenskú vodnopólovú ligu" povedal na záver tréner ŠKP Peter Hollý.
My len dodávame, že 1. kolo sa uskutoční 13. - 14. mája v Piešťanoch, 2. kolo 20. - 21. mája Vrútky, 3. kolo: 3. - 4. júna v Košiciach, 4. kolo: 17. - 18. 6. v Topoľčanoch, 5. kolo 1. - 2. 7. u štvrtého družstva po dlhodobej časti, 6. kolo 15. - 16. 7. u tretieho družstva po DČ, 7. kolo: 9. - 10. 9. u druhého družstva po DČ a 8. kolo 23. - 24. 9. u prvého družstva po DČ.
Autor: Ján KOVÁČ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.