robiť, ale väčšine mladých sa ani nenaskytá možnosť akejsi tvorby. Málokto má záujem zamestnať a viesť mladých k trochu tvorivejšiemu životu. Kde je chyba? Možno v pedagogickom vedení alebo... Študentom Gymnázia Opatovská 7 v Košiciach sa takáto možnosť naskytla, a to vďaka ich profesorke anglického jazyka Mgr. Ildikó Garayová, ktorá spojila výuku anglického jazyka s tvorivou činnosťou - konkrétne s drámou. Tento projekt sa robí na viacerých školách. Hlavnou myšlienkou bolo, ako učiť angličtinu s prvkami drámy. No neznamenalo to pre nich len zabitie času kvôli tomu, aby ho obetovali nejakej výuke, ale oni sa mu odovzdali ako čomusi, čo im dáva pocit, že tvoria. Stalo sa to ich záľubou a umeleckou činnosťou. Do tohto projetktu sa zapojili Katarína Baliová, Hedviga Sabolová, Matej Turčok, Mariana Karnížová, Miroslava Hořinková, Ján Lörinc, Miroslav Kiss, Veronika Lajčáková, Martin Kluknavský, Marianna Margitová a ako zvukový asistent Zuzana Forgáčová. Vrcholom ich snahy bol Drama festival, ktorý sa uskutočnil na scéne Galérie doktora Živaga koncom marca už ako tretí ročník. Zúčastnili sa na ňom aj dve skupiny z Gymnázia Tomáša Akvinského a skupina zo SPŠ zo Spišskej novej Vsi. Ako to všetko začalo a ako to pokračuje sme zistili od samotných tvorcov.
Úplný začiatok je spojený s osobou pani profesorky Garayovej, ktorá študovala na Prešovskej univerzite, kde bola sama členkou dramatickej skupiny. V ich repertoári boli rôzne diela a okrem iného aj dielo Zvieracia farma od Georga Orwella, ktoré naštudovala tohto roku so svojimi študentami. "Veľmi ma zaujal tento projekt a myslím, že mladí ľudia si môžu vyskúšať byť nielen pasívnym divákom, ale aj aktívnym hercom. Myslím, že keby títo študenti neboli na dráme, robili by niečo iné a nie vždy by to iné bolo správne. Začali sme to minulého roku, kedy si títo perfektní ľudia pripravili sami svoj scenár. Išlo o porovnávanie anglickej a slovenskej rodiny v humorne ladených scénkach. Ja som im pomohla s prekladom do anglickej podoby. Tohto roku to bolo prvýkrát v Košiciach a navrhla som, aby sa robilo niečo vážnejšie, nejaké dôležitejšie dielo. Spravili sme Zvieraciu farmu, pretože sa mi to páčilo už na vysokej škole. Myslela som, že ak takíto mladí ľudia prídu so svojimi nápadmi tak to bude super, a tak to aj bolo. Tohto roku to mala na starosti pani Agnesa Kovalčíková z Gymnázia Tomáša Akvinského cez Britskú radu", vyjadrila sa pani profesorka, ktorá stojí za všetkou tou snahou robiť niečo pre študentov. Festival sa uskutočnil formou prezentácie a to čo bolo na škodu, je, že nebol spropagovaný a nebol ani otvorený širokej verejnosti. Po prezentáciách jednotlivých skupín porota pristúpila k hodnoteniu pozitívnych a negatívnych stránok. Katka, ktorá mala jednu z hlavných úloh mi prezradila názor poroty: "Pri kritike našej skupiny bolo milé to, že naše drobné chybičky zhodnotili tak, že neboli ničím oproti tomu, čo sme dokázali. Bola som veľmi rada takejto kritike." Pani profesorka k tomu dodala: "Porota povedala, že to, čo na nás najviac obdivujú je, že z nás cítiť, že sme perfektná skupina ľudí, ktorí si veľmi dobre rozumejú. To bola vlastne aj jedna z mojej pôvodnej myšlienky, aby sa mladí ľudia spoznávali, trávili spolu čas, a aby robili niečo významné. Keď to vyriekla porota, tak ma v hĺbke veľmi hrialo, že sme to dokázali." A aký názor majú jednotliví študenti na túto ich činnosť a čo im to dáva?
Maťo: "Mne to dáva dosť veľa, pretože sa môžem aspoň trošku realizovať. Sme v dobrom kolektíve a sú tu ľudia, ktorí sa majú radi. Sme spolu a každý niečo robí, tvorí. Ja som sa tu prišiel minulý rok pozrieť ako to vyzerá a v podstate sme hneď prešli na minuloročné divadlo, ktoré sme hrali v Prešove."
Maja: "Ja som sa tam dostala s tým, že je to niečo, čo mi uberie z času a niečo, čo spravím kvôli tomu, že je to moja obľúbená profesorka... (smiech). Môžem povedať, že si dokonale rozumieme. Danosť na herectvo nejako extrémne nemám. Nepreceňujem sa ani nepodceňujem, ale myslím, že žiadna Studenková zo mňa nebude. Dokážem to zo seba vykopať."
Heďa: "Ja som sa tam dostala len prednedávnom. Prišla som niekoho zastúpiť, ale dosť ma to prekvapilo. Keď sme skúšali, tak to možno aj trochu liezlo na nervy, pretože sme to museli stále dookola opakovať, ale to bolo len dobré, pretože keď sme išli naživo... Bolo to niečo úžasné a nenahraditeľné."
Katka: "Veľmi sa mi páčil tento zvláštny spôsob výuky. Beriem to ako moju záľubu. Vždy bolo mojím snom dostať sa na pódium a zahrať si. To sa mi aj podarilo. Sme super kolektív a vďačím našej pani profesorke za to, že nám obetovala toľko času." Pri príležitosti 20. výročia Gymnázia Opatovská 7 sa 3. mája v Galérii doktora Živaga uskutoční predstavenie tejto skupiny pre študentov tejto školy. Na záver by som len uviedla jednu vetu z tejto hry: The passivity and ignorance of ordinary people allows an evil leadership to stay in power. (Pasivita a ignorácia obyčajných ľudí vedie k zlému vedeniu ostať pri moci.)
Autor: Marianna Mazáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.