pri búrkach sa nebezpečne nakláňajú na bytovku, už poškodili balkón Michalovi Blichovi. Veľké korene narúšajú statiku bytovky. Upozorňujeme, že pri búrkach a silných vetroch by mohlo dôjsť k nešťastiu, brezy sú životu nebezpečné". Žiadosť o zrezanie briez podpísalo šesť obyvateľov Wolkerovej ulice, vrátane Michala Blichu, ktorý uviedol, že "v bytovke bývajú starší obyvatelia, ktorí trpia astmou a brezový peľ pôsobí zle na ich zdravotný stav".
Žiadosť na prešovský Spravbyt zaslali títo Prešovčania ešte 28. júla 1998, a podľa slov M. Blichu im dodnes na ňu nikto nezareagoval, dokonca ani na ňu neodpovedal. Zisťovali sme teda, čo sa vo veci žiadosti obyvateľov Wolkerovej ulici deje.
Ako adresát žiadosti je uvedená Správa mestských bytov, Spravbyt, a. s., Prešov 1, vedúci Ján Miščík. Podľa slov M. Blichu bola žiadosť adresovaná aj Mestskému úradu (MsÚ) v Prešove, na odbor životného prostredia. Pečiatka z podateľne MsÚ dokazuje, že žiadosť bola prijatá hneď na druhý deň (29. 7. 1998).
Keďže mestský úrad nemá odbor životného prostredia, kontaktovali sme najprv Jána Miščika zo Spravbytu. Ten uviedol, že žiadosť nespadá do ich kompetencie a ak takáto žiadosť k nim prišla, posunuli ju na mestský úrad, odbor pre zabezpečenie verejno-prospešných prác. Obrátili sme sa teda na spomínaný odbor. Jeho pracovník Ján Paločko nám povedal, že s tým nič nemajú. Nasmeroval nás však tam, kde mala byť žiadosť správne adresovaná. Na odbor územno-správny, referát životného prostredia. Konkrétne na Oľgu Balážovú, ktorá má takéto veci v kompetencii. Potvrdila nám, že spomínaná žiadosť sa k nej vôbec nedostala, a tak o spomínanej požiadavke obyvateľov Wolkerovej ulice nevie. Spýtali sme sa jej, ako teda majú občania v podobných prípadoch postupovať, aby sa ich žiadosť "nezatúlala". Podľa slov O. Balážovej musí byť žiadosť na odstránenie, prípadne orezanie stromov adresovaná na mestský úrad, odbor územno-správny, referát životného prostredia. "Žiadosť by mala obsahovať aj nákres toho, kde daný strom rastie a podpisy obyvateľov. Je to preto, aby ľudia podľa nákresu presne vedeli, o ktorý strom sa jedná. Ďalší postup je taký, že vždy idem von, do terénu, aby som vedela, či je žiadosť opodstatnená," hovorí O. Balážová a zdôrazňuje, že ak nie je opodstatnená, okamžite zasiela odpoveď žiadateľom. Ak dá súhlasné stanovisko k výrubu, je postup trochu zložitejší. Nasleduje totiž žiadosť na odbor životného prostredia okresného úradu. Ak ten dá k výrubu súhlasné stanovisko, vtedy putuje pokyn na firmu (v meste Prešov je to konkrétne spoločnosť Koala), ktorá výrub zrealizuje. Celý tento postup sa môže naviac skomplikovať tým, ak nie je jasné, či daný strom leží na mestskom pozemku alebo nie. A samotný výrub - až na ojedinelé, zákonom určené výnimky - sa môže vykonať iba v čase vegetačného pokoja.
Obyvatelia Wolkerovej ulice v Prešove teda stále, aj po dvoch rokoch, môžu svoj problém s brezami riešiť. Podmienkou však je, aby sa ich žiadosť "nestratila", a dostala sa na správne miesto.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.