premiéra Mikuláša Dzurindu správu o zásahu jednotky 20. apríla v Trenčianskych Tepliciach voči predsedovi HZDS a expremiérovi Vladimírovi Mečiarovi. Druhým bodom rokovania je samotné vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Ladislavovi Pittnerovi.
Ide pritom už o deviateho člena Dzurindovho kabinetu, ktorého sa pokúsi odvolať parlamentná opozícia. Jej doterajšie pokusy skončili neúspešne, pričom minister Pittner je už viacnásobným kandidátom na vyslovenie nedôvery.
Koaličné strany SMK, SOP a SDK už deklarovali plnú podporu ministrovi Pittnerovi, preto ich poslanci nepodporia návrh na vyslovenie nedôvery. Z poslaneckého klubu SDĽ je rozhodnutý zdržať sa hlasovania iba jeden poslanec - Ľubomír Dzurák. Ostatní ľavičiari mienia ministra Pittnera podporiť vo funkcii. Vládna štvorka sa totiž na minulotýždňovej Koaličnej rade dohodla, že v parlamente nepodporí návrhy opozície na vyslovenie nedôvery členom vlády.
Súhlas s vyslovením nedôvery Pittnerovi chce vysloviť nezávislý poslanec a predseda Smeru Robert Fico. Nevylúčil však ani to, že sa hlasovania zdrží.
Dzurinda: Rovnosť pred zákonom platí pre všetkých
Rovnosť ľudí v právach a pred zákonom platí pre všetkých bez výnimky, zdôraznil včera predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda pri uvádzaní správy pre poslancov o zásahu polície voči V. Mečiarovi. Nepoprel, že zásah špeciálnej jednotky vyvolal ohlas doma i v zahraničí, no položil si rečnícku otázku, či sa mu nedalo predísť. Zásah nebol voči predsedovi HZDS a expremiérovi, ale voči občanovi Mečiarovi obvinenému zo spáchania trestných činov.
Na vysvetlenie Dzurinda uviedol skutočnosti, pre ktoré mal expremiér vypovedať pred vyšetrovateľmi. Ide o kauzu zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny, podozrenie zo sabotáže, keď mal Mečiar vo funkcii predsedu vlády vydať pokyn príslušníkom Slovenskej informačnej služby spracovať alternatívy personálnej zmeny vo funkcii prezidenta republiky. Tretí prípad sa dotýka trestného stíhania za vydania rozhodnutia o vyplatení odmien členom kabinetu. Vo všetkých prípadoch bolo doručenie predvolania neúspešné.
Podľa príslušných paragrafov Trestného poriadku vyšetrovateľ požiadal o predvedenie predsedu HZDS na výsluch, čo bolo realizované v spomínaný deň prostredníctvom policajtov zo služby osobitného určenia. Dôvodom na takýto postup bol nielen Mečiarom avizovaný odpor voči policajným orgánom a náznaky brániť ho poslancami HZDS, ale aj prítomnosť ozbrojenej ochranky.
Predseda vlády Dzurinda poslancov ubezpečil, že jednou z priorít kabinetu je zvýšenie vynútiteľnosti práva. Tento princíp chce presadzovať rovnako voči všetkým občanom krajiny, ktorí sa dopustili porušenia zákonov. Iba potom môžeme nastoliť poriadok a zákonnosť. Návrh na vyslovenie nedôvery Ladislavovi Pittnerovi pokladá premiér za snahu sťažiť vyšetrovanie závažných káuz s možným politickým pozadím. Preto nedávny zásah polície bol iba vhodnou zámienkou odstrániť ministra, ktorý má premiérovu plnú dôveru.
Poslanec HZDS Ivan Gašparovič vo svojom vystúpení tvrdil, že o zámere predviesť expremiéra prostredníctvom jednotky rýchleho nasadenia orgány prokuratúry nevedeli. Celá akcia bola dvakrát odvolaná, pretože polícia bola prvýkrát prekvapená prítomnosťou poslancov a zástupcov masmédií vo vile a v okolí a druhýkrát zákrok zmaril generálny prokurátor. Bez jeho súhlasu ste boli úspešní až na tretíkrát, dodal.
Marta Podhradská si myslí, že vyhadzovaním dvier dynamitom sa medzi vyspelé demokratické štáty Európskej únie nedostaneme. Popísaný bol aj policajný zásah vo vile, keď poslanci museli ležať na bruchu a byť ticho. Jozef Tarčák tvrdil, že celú amorálnu akciu odsúhlasila vláda na svojom tajnom zasadaní a svoje vystúpenie využil aj na obhajobu poslanca Ivana Lexu, ktorý čelí trestnému stíhaniu. Žeriete sa navzájom a nikto nie je ochotný vypočuť si naše argumenty o precedense, ktorý môže byť zneužitý voči hociktorému občanovi republiky, dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.