tradíciou pod Tatrami, svoj korienok tam už zapustil. Prišlo osem hudobných skupiniek a jeden sólista. Nechýbali ani nástroje ako klasický veľký kontrabas, či bendžo. A hralo sa a spievalo. Hoci najlepší bojovali o postup na celoslovenskú prehliadku, radosť z amatérskeho muzicírovania bolo badať na všetkých účinkujúcich.
Tí, ktorí nestihli večerný koncert, sa mohli country atmosféry nadýchnuť aj počas dňa na popradskom Námestí sv. Egídia, kde popradská tanečná skupina Kentucky predviedla ukážky tancov v tomto štýle. Prišli chlapci, ktorí ukázali zručnosť pri práci s lasom a deti sa povozili na Pony exprese. Prirodzeným vrcholom však bola súťažná prehliadka. Okrem country skupiniek sa predstavili aj protagonisti folku, bluegrassu a trampskej hudby. Piati z deviatich účastníkov boli z Popradu, traja z Bardejova a jeden z Prešova.
Ako vnímala podujatie zástupkyňa jedného z jeho organizátorov reprezentujúca Podtatranské osvetové stredisko v Poprade? "Popradský dostavník sa nám rokmi podarilo vyprofilovať z oblastnej prehliadky na krajskú. Jej víťaz postúpi do celoslovenského kola, ktoré sa uskutoční uprostred júla v Banskej Štiavnici. Ťažko niekoho favorizovať. Veď z deviatich účinkujúcich je osem nováčikov. Napriek tomu si nemyslím, že by sme s úrovňou Strunobrania išli dole. Teší nás najmä rastúci záujem skupín i sólistov," povedala nám Danka Rožárová.
Ako ďalej uviedla, o postupujúcom rozhodne trojčlenná porota. Nie však priamo na mieste, ale neskôr. Najprv sa zúčastní na všetkých krajských prehliadkach, potom si znova vypočuje každú s piesní a až tak pristúpi k výberu najlepších.
Najzaujímavejšou osobnosťou medzi účinkujúcimi bol gitarista a kapelník skupiny Tymián Milan Fořt. Na začiatku hrával sám ako pesničkár. Potom sa k nemu pridal Dušan Ďuriš zvaný Čiko a vzniklo duo C + S (S od slova Stonge, čo bola trampská prezývka M. Fořta - pozn. red.). Po dvoch rokoch pribudol v zostave Milan Kolárik a vznikla skupina Tymián. Jej kapelník je považovaný za duchovného otca a zakladateľa Popradského dostavníka. Napokon, ako jediný z účinkujúcich sa zúčastnil zatiaľ na všetkých doterajších ročníkoch hudobného podujatia. Uplynulé dva roky však bez kapely, len ako sólista. "Skupinu totiž medzičasom opustil basák D. Ďuriš a gitaristovi M. Kolárikovi sa predčasom narodila dcéra, takže mal iné starosti ako muzicírovanie. Spoločne sme si preto dali akúsi tvorivú prestávku a ja som určitý čas hrával sám. Našťastie na Šuňave, ktorá je mimochodom známa silným zázemím hudobníkov v štýle country, sa nám podarilo zohnať nového hráča na kontrabas a skupinka Tymián je opäť pokope," povedal pre PODTATRANSKÝ KORZÁR M. Fořt.
Oslovili sme aj Dagmar Očenášovú z Národného osvetového centra v Bratislave, zasadajúcu v porote. Tá ocenila vysokú kvalitatívnu úroveň účinkujúcich, veľmi dobrú organizáciu podujatia i príjemnú atmosféru. Svoj tip na postupujúceho si samozrejme nechala pre seba, pretože nechcela zbytočne predbiehať udalosti. Povzdychla si len, že na organizáciu štiavnického finále je tohto roku k dispozícii o stotisíc korún menej ako vlani. To by však podľa nej nemalo mať žiaden vplyv na kvalitu účinkujúcich.
V rámci Strunobrania sa Námestí sv. Egídia o 13. hodine uskutočnilo žrebovanie súťaže s PODTATRANSKÝM KORZÁROM. Každý, kto si kúpil denník PODTATRANSKÝ KORZÁR, prípadne denník SME sa mohol zúčastniť žrebovania o korzárske tričká, alebo o knihu Michala Havrana Sága Billa a Moniky.
Antónia Kišová z Popradu vyžrebovala desiatich šťastlivcov. Priamo na mieste si cenu - tričko vyzdvihla len Miroslava Racká z Liptovského Hrádku. Vyžrebovaní však boli aj ďalší deviati výhercovia. Tričko KORZÁR získavajú: Slávka Kopkášová, Alena Svitanová, Roland Kopkáš a Mária Čekanová, všetci z Popradu. Kniha Sága Billa a Moniky sa ušla samým ženám. Výherkyňami sa stali Popradčanky Iveta Žittňanská, Alžbeta Jalovičiarová, Oľga Batiová, Anna Feylarová a Lucia Gajanová z Hranovnice. Všetkým vyžrebovaným zašleme výhru poštou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.