konferencie, venovanej možnostiam a prekážkam ďalšieho rozširovania NATO, ktorá sa uplynulý víkend konala v Bratislave. Výkonnému riaditeľovi New Atlantic Initiative - Novej atlantickej iniciatívy Jeffreyumu Gedminovi sme položili niekoľko otázok.
Washingtonský summit NATO pred rokom potvrdil, že základnou stratégiou aliancie voči žiadateľským krajinám zostáva politika otvorených dverí. Plány na ďalšie rozšírenie aliancie sa však po Kosove dostali trochu do úzadia. Ako dlho sa dá táto politika obhajovať bez pozvania ďalších krajín?
"Myslím si, že je dôležité, aby sme my - teda členovia NATO - mali v tomto smere istý plán, proces a stratégiu. Stredoeurópania nie sú hlúpi a ak budú vidieť, že politika otvorených dverí je iba fasádou alebo prázdnou frázou, bude to viesť k rozdeleniu a veľkému sklamaniu."
Česi, Poliaci a Maďari v procese vstupu veľmi úzko spolupracovali - vytvorili kompaktný balík krajín. Myslíte si, že šance Slovenska by vzrástli, ak by sa pokúsilo o niečo podobné? Napríklad so susedným Rakúskom, ktorého nová vláda prejavila istý záujem o vstup do NATO, spolu s ďalším horúcim ašpirantom Slovinskom?
"NATO nemá žiadny program, na základe ktorého samo verbuje nových členov - odpovedá iba na konkrétne žiadosti o členstvo (Rakúsko ešte oficiálne nikdy nepožiadalo - pozn. aut.). Ak si však Slovensko myslí, že v spolupráci napríklad so Slovinskom má jeho žiadosť politicky, morálne alebo strategicky vyššiu 'trhovú cenu', potom možno stojí za to, aby ste o tom uvažovali."
Ako môžu celý proces ovplyvniť na jednej strane prebiehajúce zmeny v Rusku a na druhej prezidentské voľby v USA?
"Verím, že to nebude v negatívnom slova zmysle. Zároveň dúfam, že Američania si uvedomia dve prority, na ktorých nám záleží: Po prvé sú to blízke priateľské vzťahy s Ruskom. Chceme sa k Rusku chovať integračne - s touto krajinou sa musí jednať ako s dôležitým a serióznym partnerom. Ale - a to zdôrazňujem - Rusi si nemôžu nárokovať na žiadne právo veta nad tým, čo chcú robiť slobodné, demokratické a suverénne krajiny v strednej Európe. A nielen ony!"
Myslíte si, že s racionálnym Putinom sa bude dať jednoduchšie dohodnúť?
"Je to možné, a bolo by to veľmi vítané."
Aký máte dojem zo slovenského integrčného úsilia voči NATO?
"Kurz politiky slovenskj vlády, ako ho momentálne vníma Washington, je pozitívny a konštruktívny."
A čo znaky vnútornej nestability?
"Ľudia (vo Washingtone - pozn. aut.) si ich všímajú, ale zatiaľ im nevenujú až takú veľkú pozornosť."
Autor: jk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.