stabilita a pokračovanie podpory prebiehajúcich reforiem. V súvislosti s takýmto nedávnym návrhom predsedu parlamentu a SDĽ Jozefa Migaša naznačil, že ho považuje iba za politickú zámienku. Svedčí o tom podľa I. Mikloša spôsob i čas nastolenia tejto otázky.
Podľa vicepremiéra je fakt, že slovenská vláda je "príliš početná", pričom nevýhody má podľa neho aj postavenie podpredsedu vlády bez rezortu, ktoré je skôr netradičné ako typické. Tento problém dal I. Mikloš do súvislosti aj s reformou verejnej správy, po realizácii ktorej sa zníži zodpovednosť vlády, a tým sa vytvoria predpoklady na jej početné zmenšenie.
Zredukovanie počtu členov vlády by vicepremiér pre ekonomiku podľa vlastných slov nepovažoval "za nič negatívne" v prípade, ak by sa podarilo nájsť politickú dohodu o tomto kroku. Nemožno však podľa neho presadzovať akúkoľvek, ani dobrú myšlienku, ak by mohla ohroziť politickú stabilitu.
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) podľa svojho predsedu a ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského v zásade podporuje zníženie počtu členov vlády. O ktoré rezorty by malo ísť, to záleží od vecného posúdenia a účelnosti ich zlúčenia, povedal dnes pred novinármi minister Čarnogurský.
Podľa neho KDH nevylučuje napríklad ani zlúčenie ministerstva spravodlivosti a funkcie podpredsedu vlády pre legislatívu. Ako však povedal, ak by mala mať vláda bezvýhradnú podporu kresťanských demokratov, "KDH by muselo mať v nej zastúpenie". Ak nie, podpora poslancov za toto hnutie by nemohla byť bezpodmienečná.
Čarnogurský ďalej zdôraznil, že KDH podporuje premiéra Dzurindu a jeho zotrvanie vo funkcii. "To ostatné je mimo nás", vyhlásil. Podľa Čarnogurského odchod SDĽ z koalície by znamenal pád vlády, následné hľadanie inej koalície, alebo predčasných volieb, čo však označil za "nevyhovujúce riešenie".
Rekonštrukciu nepotrebuje vládny kabinet, ale SDĽ. Jej nevypočítateľnosť totiž môže viesť k tragédii.
"Nedá sa donekonečna taktizovať a robiť tanečné kroky, pretože napokon sa človek potkne a potom sa doláme," uviedol na brífingu Strany maďarskej koalície (SMK) zástupca jej predsedu Árpád Duka - Zólyomi. "Ukázali svoju pravú tvár a potvrdili dlhodobú nespoľahlivosť SDĽ", pokračoval.
Napriek očakávaniam SMK, že najvyššie orgány SDĽ zaujmú kritické stanovisko k spomínanému hlasovaniu, sa tak nestalo. Republikový výbor podľa Duku-Zólyomiho potvrdil nedôveru premiérovi a tým aj celej vláde. Preto maďarská koalícia očakáva korektné a konkrétne riešenia. "Máme partnera, okolo ktorého je neustále hmla a tieň. Kam vlastne kráča SDĽ?", spýtal sa Duka-Zólyomi.
Migašov husársky kúsok môže mať súčasne ekonomické následky, pretože Európska únia (EÚ) citlivo vníma prejavy politickej nestability a ohrozenie demokracie v krajine, doplnil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.