hnutie sa odvoláva na podporu poslancov koalície, ale odmieta ich menovať. Pri snahe zosadiť z funkcie premiéra Dzurindu sa pred dvoma týždňami k opozícii pridala časť SDĽ, dnes by sa to však nemalo opakovať. "Neverím, že bude Pittner odvolaný. HZDS opäť naštartovalo typickú politiku, ktorá je založená na klamstvách," tvrdil včera podpredseda SDĽ Ľubomír Andrassy.
Iba poslanec Ľubomír Dzurák bol včera podľa TASR rozhodnutý zdržať sa hlasovania. Dzurák patril do skupiny poslancov SDĽ, ktorí boli za odvolanie premiéra M. Dzurindu.
Andrassy nepredpokladá ani to, že by poslanci ľavicových demokratov podporili prípadný návrh na tajné hlasovanie. Ostatné koaličné strany tvrdia, že minister Pittner má ich dôveru.
Postoj koalície je navonok síce jednotný, ale v dokumente SDĽ, ktorý Migaš odovzdal šéfom vládnych strán minulý týždeň, sú k práci ministerstva vnútra výhrady. SDĽ požaduje vniesť do rezortu novú dynamiku práce, vytvoriť vhodné podmienky pre orgány činné v trestnom konaní, aby sa pred súdom doriešili trestnoprávne kauzy a majetkové delikty, ktoré už dlho traumatizujú spoločnosť.
Vláda M. Dzurindu odmietla včera návrh opozície na odvolanie ministra vnútra v súvislosti s predvedením predsedu HZDS na výsluch. Kabinet tvrdil, že k takejto forme predvedenia by určite nedošlo, keby sa Mečiar zachoval tak, ako to predpisuje zákon platný pre každého občana. Hlavným cieľom bolo riešiť túto nezvyčajnú situáciu bez rizika zranenia akejkoľvek osoby. Keďže Mečiar disponuje súkromnou ochrankou, bola nasadená jednotka špeciálneho nasadenia.
Opozícia sa doteraz snažila vysloviť nedôveru ministrom Kukanovi, Ftáčnikovi, Černákovi, Schmögnerovej, Čarnogurskému, vicepremiérovi Csákymu a premiérovi Dzurindovi.
Klady a zápory Pittnerovho ministerstva
Niektoré výhrady voči ministrovi vnútra Pittnerovi z radov vládnej koalície sa týkajú dĺžky trvania vyšetrovania známych káuz, ako je zavlečenie Michala Kováča ml. do cudziny, vražda Róberta Remiáša a podobne. Tieto obvinenia však neberú do úvahy, že vyšetrovateľ pracuje nezávisle a minister ani riaditeľ sekcie vyšetrovania Jaroslav Ivor nesmú zasahovať do jeho práce. V kauzách únos a Remiáš bolo pritom v čase Mečiarovej vlády niekoľko rokov marené vyšetrovanie, a preto je v súčasnosti oveľa ťažšie predložiť niektoré dôkazy.
V riadení rezortu vnútra došlo k viacerým chybám, keď jeho vedenie vopred netakticky informovalo o niektorých krokoch vyšetrovateľov a výsledkoch činnosti pracovníkov kriminálnej polície.
Podstatnou zmenou k lepšiemu je však nový prístup k riadeniu polície, ktorá nie je zaťažovaná politickými tlakmi tak, ako sa to niekoľkokrát prejavilo v čase, keď na čele ministerstva stál Ľudovít Hudek a po ňom Gustáv Krajči. Rozdiel oproti minulosti spočíva aj v tom, že po prebratí moci Mečiarovou vládou si po politickej línii za policajného prezidenta presadila najprv SNS Jozefa Holdoša a po jeho odvolaní do tejto funkcie dosadilo HZDS Petra Nemca. Ten sa v piatok zúčastnil na demonštrácii opozície pred Úradom vlády SR proti policajnému zadržaniu a predvedeniu predsedu HZDS na výsluch.
Autor: sp, pt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.