poliach v okrese Stará Ľubovňa sa už rozbehli jarné poľnohospodárske práce. Tomáš Jankura, odborný pracovník regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva v Starej Ľubovni, na margo poľnohospodárskych prác hovorí: "Čo sa týka osevu jarín, tie sú už v zemi. Začíname so sejbou miešaniek a v dvoch - troch družstvách už sadia aj zemiaky, pre ktoré je vyčlenených päťsto hektárov a spolu so súkromnými roľníkmi budú zemiačniská zaberať 750 hektárovú plochu. Teší nás, že dobre prezimovali sadbové zemiaky, dokonca o ne prejavili záujem aj poľnohospodári z okresu Lučenec a z ďalších južných okresov. Všetko síce bude záležať od počasia, ale predpokladáme úrodu zemiakov okolo 18 ton."
Aj napriek tomu podľa odhadov odborníkov sa jarné práce v okrese oneskorili približne o 17 dní. Dlhotrvajúca zima odčerpala zásoby živín v pôde. Bolo veľa podmáčanej plochy a s ornicou sa odplavili aj oziminy. Aj preto je potrebné zabezpečiť osem náhradných plodín na výmere 120 hektárov repky olejnatej. Pšenica je dokonca poškodená na ploche 362 hektárov, z toho treba zabezpečiť nový výsev na 64 hektároch. Pleseň poškodila raž na 121 hektároch. To všetko opäť prinúti siahnuť poľnohospodárske družstvá na dno svojej kasy, lebo na úvery sa už nemôžu spoľahnúť. V okrese Stará Ľubovňa bude potrebné zasiať jarné obilniny na ploche 3 100 hektárov.
Pomaly, ale iste sa začína zlepšovať situácia predovšetkým u chovateľov oviec, aj keď o živočíšnej výrobe ako celku to nemožno ani zďaleka povedať. Lebo ak z jedenástich roľníckych družstiev, ktoré sa zaoberajú produkciou mlieka, dosahuje iba päť družstiev o čosi viac ako tritisíc litrov mlieka na jednu dojnicu je to stále málo. Ani počet dojníc v družstvách sa nezvyšuje tak, ako by to bolo žiadúce. Vráťme sa ale k chovateľom oviec. Podľa informácií pracovníka regionálneho odboru ministerstva pôdohospodárstva v Starej Ľubovni Eduarda Pleštinského, kým vlani malo v jari jedenásť družstiev čosi viac ako 11 tisíc oviec, v súčasnosti evidujú poľnohospodárske subjekty 15 800 kusov oviec. Iba počet bahníc sa zvýšil zo 4 200 na 7 400 kusov. Prispeli k tomu aj šiesti súkromní podnikatelia, ktorí chovajú od 200 - 400 oviec. Najviac oviec majú v súčasností roľnícke družstvá v Podolínci, v Litmanovej a vo Veľkom Lipníku.
Pravdepodobne to musí vyplývať aj z finančného zisku, - spýtali sme sa Eduarda Pleštinského. "Určite áno. Práve v týchto dňoch ukončili producenti predaj bahniatok na veľkonočný trh do Talianska. Ak zoberieme do úvahy, že iba za jedno takéto predané jahniatko získalo družstvo 2 600 korún, aj to, že od jednej ovce, ktorá počas sezóny vyprodukuje približne 17 kilogramov syra, čo znamená ďalších 1 600 korún a navyše, že štát prispieva na každú ovečku dotáciou 600 korún, pretože ide o ekonomické využívanie lúk a pasienkov, nie je to veru najmenší zisk. Tým viac, že okrem problémov s odbytom vlny nemajú družstvá väčšie ťažkosti z odpredajom mäsa, mlieka, či syra."
Poľnohospodári v okrese Stará Ľubovňa sa aj vďaka štátnym dotáciám znovu a radi vrátili k rozšíreniu chovu oviec, lebo je to jedna z prioritných foriem poľnohospodárskej výroby v tunajších horských a podhorských oblastiach. Veď z celkovej výmery 25 403 hektárov poľnohospodárskej pôdy je iba 6 260 ornej pôdy. A zvyšok pripadá na lúky a pasienky. Na takých strmých svahoch, kde trávu môžu spásať od skorej jari do neskorej jesene iba ovce. Nuž prečo nevyužiť práve takýto spôsob ekonomického zisku v dnešnej dobe vzácneho práve v poľnohospodárstve.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.